banner114

günebakış’ın Büyükşehir Belediyesinin yanlışlarını dile getirmesi dünkü yerel gazetelerden birinde eleştiri konusu yapılmış. Büyükşehir Belediye Başkanının eşinin akrabası Eski Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Turan’ın günebakışın yayınlarından  rahatsızlığı paylaşılmış. Halbuki, Büyükşehir’in icraatlarını, (olumlu-olumsuz uygulamalarını) tartışmak medyanın asli görevlerinden biridir. Dolayısıyla bu tür eleştirilere açığız. Şimdi cevabımıza gelelim…

SONAR, Türkiye’nin en güvenilir ve köklü anket firmalarından biridir. Para alıp anket yayınlamayan çok ciddi bir firmadır. SONAR, pandemi döneminde Büyükşehir Belediye Başkanlarının hizmetlerinden memnun olup olmadığını kentlerde yaşayanlarına sordu. Birinci, Ekrem İmamoğlu çıkarken bizim başkan ilk 10’a giremedi. Hani hep övünüp duruyordu ya!.. Adına ‘MZ’ rumuzlu maske bile yaptırdı ya!.. Biz de gazete olarak sorduk. “Kaçıncı sıradasın başkan!..” diye… Gazeteci arkadaş bundan rahatsız olmuş. Zorluoğlu’nu şu ifadelerle savunmuş… “Başkan araştırma şirketinin anketinde ilk 10’a girememiş. Trabzon’da öyle başkanlar gördük ki, bir çivi çakamamasına rağmen anketlerde ilk sıralarda yer almıştı.” Gazeteci arkadaş bunları SONAR sonuçlarıyla ilgili söylüyor!..Başkan Zorluoğlu’nu böyle teselli ediyor!.. Diyecek bir şey yok…

Gazeteci arkadaş başkana yönelik eleştirilerimizi iki hususa dayandırıyor.

1- Bizim eski Başkan Orhan Gümrükçüoğlu döneminde her istediğimizi yaptığımızı, neredeyse belediyeyi yönettiğimizi iddia ederek, Başkan Murat Zorluoğlu’na yönelik eleştirilerimizi bu çerçevedeki kişisel ilişkiye bağlıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesini eleştirebilen tek gazeteyiz. Böylesi bir özgür yayıncılık bu kadar saçma bir sebebe bağlanabilir mi?

Başkan da orada kendisi de… Arayıp sorabilir. Göreve başladığı tarihten itibaren bir tek talebimiz oldu mu? İşe adam vermekten, reklama… Biz, başında bulunduğumuz kurum ve kuruluşları yönetmeye zaman bulamıyoruz. Belediyeyi yönetecekmişiz!.. Üstelik hiç tanımadığımız ve anlamadığımız bir alan…Böylesi absürt bir yaklaşım olabilir mi? Orhan Bey’i eleştirmemişiz! Orhan Fevzi Bey’in son iki yılında, en büyük muhalefeti biz yaptık. (Hatta bu arkadaş o dönemde de ‘Ne oldu da eleştirmeye başladın’ diye yazmıştı.) Gazeteler birer vesikadır. Açıp tartışalım. Halktan kopan, ortak akla tavır alan… ‘Her şeyi, en iyi ben bilirim’ anlayışı tavan yapınca. Yaptığımız uyarılara karşı tavır alınca bizde halktan yana olduk. Sonuçta aday bile olamadan gitti.

2- Gazeteci arkadaş, eleştirilerimizi Murat Zorluoğlu’nun kadro kurması olayına bağlıyor. Burası kısmen doğru. “En iddialı işim kadrom” deyip… AK Partilileri tasfiye edip ilginç bir kadro oluşturdu. Gazeteci arkadaş “Milli görüşçüleri tasfiye etti” diye övüyor. Biz ise; hemen tamamını dışardan getirdiği kadrosunun yetersizliğini eleştiriyoruz. Trabzon’a yazık olduğunu yazıyoruz. Gazeteci arkadaş TİSKİ’yi örnek verdiği için TİSKİ üzerinden gidelim.

Gazeteci arkadaş;

“TİSKİ’yi önceki döneme göre değerlendirdiğimizde daha kötü diyebilir miyiz?” diye soruyor. Evet çok kötü… Öylesine kötü ki, köyler isyanda. AK Parti oy kaybediyor. Hani yazısının başında diyor ya, ‘AKP’ye toz kondurmayan gazeteci’ diye… İşte o gazeteci aldığı bilgiler üzerinden söylüyor. Büyükşehir + TİSKİ, AK Parti’yi Trabzon’da bitiriyor. Tam da bu gazeteci arkadaşın istediği gibi…

Gazeteci arkadaş savunduğu Murat Zorluoğlu’nun eleştirdiğimiz icraatlarına iki örnek veriyor. 1- Terminal: Onu kendisi de eleştiriyor. Ama ihalede çelik fabrikatörü istemesine tek kelime etmiyor. TİSKİ’deki skandallarla ilgili tek kelime yazmıyor. Cuma saatine toplantı koyan TİSKİ Genel Müdürü, sabah namazında kaza yapan ve kaçan TİSKİ aracında, kimlerin olduğunu niye açıklamıyor? Kendisi o araçta yok muydu? Niye susuyor? Dedikoduları niye sonlandırmıyor? Köyler TİSKİ’den kan ağlıyor.

Gazeteci arkadaş yazısının sonunda bizim de eleştirdiğimiz bir gerçeği yazmış: Başkanın Milli Görüş eksenindekilere taviz vermemesi ve onları tasfiye etmesi eleştirdiğimiz bir diğer keyfiyet... Bize göre Zorluoğlu icraatları ve tavırlarıyla AK Parti ilkeleriyle örtüşmüyor. Gazeteci arkadaş da Zorluoğlu’nu biraz da bunun için sahipleniyor.  Tayyip Erdoğan, İmamhatip ve başörtüsü karşıtlarının Zorluoğlu’nu sahiplenmesi bizim çizgimizin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Bize göre Zorluoğlu, Trabzon’a yabancı ve bu gidişle bu kente hiçbir şey vereceğine inanmıyoruz. Biz, uyarı görevi yaptığımızı düşünüyoruz. Doğrusuna doğru, yanlışına yanlış demeye devam edeceğiz. Ne reklam parası, ne başka imtiyaz istemiyoruz. Gazeteciliğe devam edeceğiz.

Gelelim günebakış’tan şikayetçi olan Sevgili Hüseyin Turan’a…

Hüseyin Turan efendi. Karısının akrabası ya!.. Arka çıkmış selam çakmış kendince!.. Hüseyin Turan’a sormak lazım!.. Sen yıllarca Gümrükçüoğlu’na başkan yardımcılığı ve danışmanlık yapmadın mı? Yani icranın bir parçası değil miydin? Şimdi de eniştenizi takip ediyorsunuz belli ki!.. Peki çok mu memnunsunuz? Kendi döneminizle eniştenizin 1,5 yılını kıyasladığınızda hangi başarısını sizden üstün görüyorsunuz? Zorluoğlunun, önceki dönemin yürüyen işleri dışında ortaya koyduğu hangi icraatları var?.. Söyleyin de biz de yazalım. Bir tek icraat var o da yer seçimi yanlış terminal projesi. Hüseyin Turanın şikayeti ile güya bizi eleştirmeye niyetlenmiş gazete de aynı şeyi söylüyor. O da sayabileceği bir icraat bulamamış, ne dediğini kendisi de anlamamış, dam üstünde saksağan misali güya arka çıkıyor Zorluoğluna…

Hüseyin Turan eleştirilerden neden rahatsız. Kendi dönemlerini başarısız, Zorluoğlu dönemini başarılı bulduğu için mi? Yoksa birlikte çalıştığı arkadaşlarına yapılan muameleyi haklı bulduğu için mi? Yoksa hemen tamamı il dışından getirilen ve belediyecilik anlamında hiç bir liyakati olmadığını gözlemlediğimiz,, şehri ve şehrin insanını tanımayan ve önemsemeyen bir kadroyu başarılı ve tatminkar bulduğu için mi?

Hüseyin Turan’a soralım…Trabzon akrabacılık ve hemşehricilik anlayışı ile yönetilecek bir şehir midir? Yıllarca görev yapma tecrübesi sizi bu noktaya mı taşıdı? Yazık…Çok yazık…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.