banner114

Doğal afetler, savaşlar, salgınlar toplumsal kırılma dönemleridir. Bu dönemlerde her şey gibi, her insan ve toplumsal yapıda etkilenir. Olayın yaşandığı dönemde dünyaya ait olan birçok şey anlamını yitirir. Hayatı korumak, sıkıntıya düşmeden devam etmek, olayının içerisinde düşmüşsen kurtulmak, kurutulma çaresi yoksa bile manen ve uhrevi olarak huzur bulmak için bir sığınağa ihtiyaç vardır.

Böyle sıkıntılara duçar olunduğunda insan yaradılışı gereği o sığınağını arar. Bu sığınak Yunusun (as) kıssasında gösterilmektedir. Kıssanın özeti şöyledir; Yunus peygamber ilahi izin çıkmadan, kızgın bir şekilde,  bulunduğu yerden ayrılmak için içi dolu bir gemiye biner. Fakat gemide işler yolunda gitmeyince, içlerinde birinin buna sebep olduğu düşünülerek kura çekilir ve kura her seferinde Yunus peygambere çıkar. Sonunda Yunus peygamber karanlık bir gecede, karanlık bir denizin derinliklerine atılır ve bir balık tarafından yutulur. Öyle ki, gece karanlık, deniz daha karanlık ve balığın karnı en koyu karanlıktır. Bu üç büyük karanlığın içinde Yunus (as) “Senden başka ilah yoktur. Sen münezzehsin, doğrusu ben haksızlık edenlerdenim” diye yalvarır.

Yunus (as), denize atılmak için kura kendisine çıktığında, suçu kuraya, kendini denize atanlara veya onu yutan balığa bulmaz, onlara isyan da etmez. “Doğrusu ben haksızlık ettim diyerek” bütün bu olanların arkasındaki iradeyi, gerçek illetti yakalar.  Yunus (as) O’nu hemen hatırlayıp O’na sığınır, hatasını itiraf eder. Bütün sebepler çaresizdir. Öyle birinden yardım istemelidir ki, sözü hem geceye, hem denize ve hem de balığa geçsin, duası kabul ve makbul olsun. Bu da bütün dualara cevap veren Rahim, Kadir ve Tevvab olandır.

Bu gün bizlerde covid denizine atıldık. Bu denizden ve bizim balığımız olan evlerimizden tekrar toplumsal ve normal hayatımıza güven içerisinde dönmeyi ve insanların içine girebilmeyi istiyoruz. O zaman olaylara Yunus gibi bakmalıyız. Olayları sadece neden-sonuç ilişkisi bağlamında fizik ve biyolojinin gözlükleriyle bakarsak resmi eksik görmüş oluruz. Onlar olayın mekanizmasıdır, o mekanizmanın ötesini görmek, manayı idrak etmek gerektir.

Covid pandemisinin etkisi ve Ramazan ayının da gelmesiyle birlikte manen temizlenmeye fırsatı doğdu. Allah ve ahret inancı pandemi karşısındaki kaygıları sınırlar. İnancı güçlü olanlar korunma önlemlerini dikkatli uyguladıktan sonra kendilerini kadere teslim ederler. İbadet edenler, her gün beş vakit namazda, ramazan orucunda, duada her şeye gücü yeten Rableriyle birlikte olduklarını hisseder ve güçlü olurlar. Her şeyin geçici olduğunu bildikleri için ve asıl hayatın ahret hayatı olduğunu derk ettikleri için, bu sıkıntının da geçeceğini, bir imtihan yaşasalar bile sonucun hayır olacağını düşünürler. Bu süreci daha fazla tövbe etme, ibadet etme, dua etme için fırsat bilirler. Bütün insanlığı, Müslümanları, milletini, dostlarını ve ailelerini sahiplenirler. Onların korunması ve kurtuluşa ermeleri için niyazda bulunurlar.

Bu sadece insanlığa karşı bir sorumluluk değildir, denizin içindekileri temsilen kıyılarımıza kadar gelen yunuslara, tamir edilen ozon tabakasına, ormanlara, akarsulara, hayvanlara, bitkilere bütün varlıklara karşı bir sorumluluktur. Sorumsuzluklarımızın bize yüklediği yeni ve büyük sorumluluktur.  Evet bu şartlar altında, biz de Yunus (as) gibi demeliyiz, Ya Rab seni daha çok hatırlayacağım, Sana olan inancımı güçlü tutacağım, günahlarımdan pişmanım, kul hakkına sadık kalacağım, daha yardım sever davranacağım, aileme daha fazla değer vereceğim, boş ve malayani şeylerden uzaklaşacağım, benlik ve nefis tuzaklarına karşı uyanık olacağım, alçak gönüllü daha iyi bir kul olmaya çalışacağım.

Biz kendimize yazık ettik, sen bizi doğruya ilet ve affet (Amin).   

Doç. Dr. Sedat Bostan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.