banner114

Yönetim bütün iş, oluş, organizasyon ve örgütlerde faaliyetlerin belirli bir amaç doğrultusunda planlaması, uygulanması ve sonuçlarının değerlendirilmesidir. Tamamen bilinçli yapılan bir faaliyettir ve evrenseldir. Sanıldığı gibi şapkadan tavşan çıkartan sihirli bir şey değildir. Yönetim bir bilimdir ve her bilimde olduğu gibi yönetiminde ilkeleri, kanunları, kuralları ve yöntemleri vardır. Belki belirsizlik ortamlarında çeldiricileri biraz fazladır.

Yöneticiler tercihleriyle yönetsel ekiplerini ve kararlarını oluştururlar. Yöneticiler, tercihlerini ve kararlarını oluştururken, çevresel parametreler ve örgütsel değişkenleri göz önüne alırlar. Her organizasyonun kendi sınırları dışında, girdilerini aldığı, çıktılarını sunduğu, içinde yaşadığı, büyük ölçüde etkilendiği, çok az etkileyebildiği bir dünya vardır. Bu dünya organizasyonun misyonunu ifade etmesi ve vizyonunu gerçekleştirmesi için fırsatlar sunar veya tehditlerde bulunur. Yöneticiler, dış çevreyi doğru okuması ve anlaması gerekir.

Organizasyonun kendi içinde alt bölümleri, varlıkları, yetenekleri, kritik başarı faktörleri, güçlü ve zayıf yönleri vardır. Yönetimler daha çok iç çevredeki bu değişkenler üzerinde yetkilidir. İç çevreyi düzenleme, değişiklikler yapma, harekete geçirme ve yeniden organize etme yetkilerine sahiptirler.

Başarılı yöneticiler, örgütünün varlıkları, yetenekleri ve kritik başarı faktörlerini dış dünyanın sunduğu fırsatlarla uyumlaştırmaya çalışır. Bu, denizde fırtınaya yakalanan bir geminin kaptanının rüzgârı karşı savaşması değil, rüzgârı arkasına almaya çalışmasıdır. Böylece tehdit gibi görünen bir dış çevre unsuru fırsata dönüşmüş olur. Aksi durumda gemisini batırmış bir kaptanın kahramanlık hikâyesi olmaz.

Yöneticiler, organizasyonlarının içini düzenlemek ve aktif etmek için kararlar alır ve uygulamalar yaparlar. Yöneticiler çoğu kez bu kararları yaparken örgütsel amaçlardan saparak, kişisel, ailevi, mesleki, politik veya ideolojik etkiler altında kalarak, en iyiden vazgeçtik, iyiyi değil, normali değil, kötüyü, hatta en kötüyü tercih edebilmektedir. Her ne kadar yöneticinin maksadı örgüte zarar vermek olmasa bile bu tercihlerin doğal sonucu olarak çoğu kez sonuç hüsran olur. Organizasyonlar büyük yara alır, organizasyon üyeleri ve paydaşları zarar görür ve amaçlara ulaşılamaz.

Hukukta suçlar, taksirli işlenen ve kasıtlı işlenen suçlar olarak ikiye ayrılır. Kasıtlı işlenen suçlarda kişiye zarar verme amacı açıktır. Taksirli işlenen suçlar ise Türk Ceza Kanunu 22/2’de "dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanunî tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir" şeklinde tanır.

Taksir, yani kusur/hata iki şekilde ortaya çıkmaktadır: Bilinçsiz ve Bilinçli. Bilinçsiz taksir; zarar verenin, sonucu önceden öngörememesidir. Bilinçli taksir ise yine TC Kanunu 22/3 göre; "kişinin neticeyi öngördüğü hâlde öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi hâlidir”. Yani “sonuçta zararın ortaya çıkacağı biliniyor, sonuç istenmiyor, yine de hata yapmaktan geri kalınmıyor” demektir. Örneğin alkollü bir kişinin arabanın direksiyonuna geçip kaza yapması gibi…  

Yönetim bilinçli bir faaliyettir. Yönetici aldığı her karardan, atadığı her kişiden, attığı her imzadan, teşvik ettiği veya engellediği her işten sorumludur. Yönetici sadece kendi sorumluluğunu değil, yöneticisi olduğu organizasyonun, birimin, temsil ettiği kişilerin ve işbirliği yaptığı paydaşların sorumluluğunu da yüklenmiş kişidir. Yöneticiliğin zorluğu zaten yüklenilen bu sorumluluktan gelir. Yönetici kendi kararları ve uygulamalarıyla birlikte atadığı alt yöneticilerin karar ve uygulamalarından da müteselsil sorumludur.

Dolayısıyla yönetici yöneticisi olduğu birimin, işletmenin, örgütün iyi yönetilmesinden birinci derecede sorumlu kişidir. Sorumluluğu yerine getirmemesi veya getirememesi yöneticinin tercihlerinden kaynaklanır. Tercih, seçenekler arasından birini almaktır. Seçim iradi bir faaliyettir. İradi faaliyetler bilinçli yapılır.

Sonuç, kötü yönetim hatadan çok bilinçli bir tercihtir, en azından bilinçli taksirdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.