banner114

Yöneticilerin performanslarını ve başarılarını belirleyen birçok unsurdan biride zamanı kullanma biçimidir. İçinde bulunduğu anı yaşadığını fark eden yöneticiler, anın içini planlı bir şekilde doldurmaya çalışır. Geçmiş ve gelecek aynalarındaki yansımaları yaşayabileceğini zanneden yöneticiler ise, ya eyvahda, yada hayalde kalır, böylece zaman tuzağına düşer, anı kaçırırlar.

Dünyanın kendi etrafında saatte 1670 km hızla dönmesiyle gün, ay kendi ve dünyanın etrafında saatte 1022 km hızla dönmesiyle ay ve dünya güneşin etrafında saatte 108.000 km hızla dönmesiyle yıl oluşur.  Zaman çok hızlı akmaktadır. Zaman tuzağında debelenen bir yönetici, beş yıl görev yaptığı halde, bir yıl görev yapmış gibi olabilir.

Plansızlık, dağınıklık ve kararsızlık yöneticilerin zamanı kullanmasındaki en önde gelen kişisel engelidir. İşleri önem ve aciliyetine göre planlamayan yöneticiler, doğru işi doğru zamanda ve yerde yapmayı kaçırırlar. Çoğu zaman işler arasındaki hiyerarşiyi dikkate almaz, merdiven basamaklarını sırayla çıkmazlar. Düşüp kalktıkları için istediklere yere varamazlar veya yara bere içinde varırlar. Kararsızlar yazboza çevirdikleri karar ve uygulamalarıyla nereye gideceklerini bilmeden bir ileri, bir geri marşıyla yerinde sayarlar.

Bir başka kişisel zaman tuzağı, kendine aşırı güven ve mükemmeliyetçiliktir. Aşırı güven, nasıl olsa ben yaparım anlayışıyla işleri ertelemekle sonuçlanabilir veya tam tersi... Aşırı güvenin en yıkıcı yönü, kendi düşünce, tercih ve kararlarının şaşmazlığına inanmaktır. Kendine güvenin bir başka yansıması ise, astlarına güvenmemektir. Bu tür yöneticiler, kararları, karar yapma süreçlerini takip etmeden, astlarını sürece katmadan ve saha bilgilerini önemsemeden, kendi kabul ve hissiyatıyla doğrudan verir. Özgüven patlaması yaşayan yöneticiler, şikâyetlerini söylerken hastaya reçete yazan doktorlar gibidir. Mükemmeliyetçilik veya güvensizlik, işleri dahi yöneticinin kendisinin yapmasıyla sonuçlanabilir.  Mükemmel yapma hastalığı, teferruatta kaybolma, esas ve bütünü kaçırmaya neden olur. Çoğu zaman ortaya hiçbir şey çıkmaz. Yönetici, yanlış kararlar ve gereksiz işler arasında boğulur gider.

Toplantılar, uzayan verimsiz görüşmeler, telefon konuşmaları ve sanal ortamlarda harcanan vakit öne çıkan diğer zaman tuzaklarıdır. Etkin ve verimli toplantılar 30-60 dakika süren toplantılardır. Bir süre sonra kişilerin dikkati dağılır, konudan uzaklaşır, alakasız konuşmalar ve sonuçsuz saatler harcanır. Toplantı yönetimi, bir yöneticinin mümeyyiz vasfıdır.

Yönetici kapısını açık tutmalıdır. Bütün çalışanları ve paydaşları kendine ulaşabilmelidir. Ulaşılmazlık tacı giyenler gerçekte kaybedenlerdir. Fakat bu önemli çalışma anlarının ve görüşmelerin bölünmesi anlamına gelmez. Rutin iş ve görüşmeler bölünerek, talepler karşılanabilir. Çoğu iş, iş arasında yapılır. Önemli olan görüşmelerin gereksiz uzamamasıdır. Yönetici kendi kurumundaysa bir şekilde, mutlaka gün içinde kendine gelen görüşme taleplerini karşılamalıdır. Yönetici kendiyle görüşmek isteyenlere uygun zamanında geri dönüş yapabilir. Daima uygun ve ölü zamanlar vardır. Bu yönetici yükseltir, çalışan ve paydaşlarına sevdirir. Gereksiz randevu birikmelerini önler.

Uzayan telefon konuşmaları, sanal âlem ziyaretleri, gazete okumaları, siyasi münakaşalar, mangalda kül koymama muhabbetleri, televizyon izlemeleri tamamen ortadan kalkmalıdır. Hatta özel hayatında bile…

Dünya çok hızlı dönmekte, zaman nehri akmaktadır. Yöneticilerin makul karar verip, tatminkâr sonuçlara ulaşması için zaman tuzaklarından atlayıp, zamanı etkin ve verimli kullanmasını bilmelidir. Yoksa atı alan Üsküdar’ı geçer.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108