banner114

‘Korona virüs öncesi ve sonrası’ diye bir dönemin başladığını söyleyebiliriz. Herkesin ve her işletme bu yeni döneme göre yeniden düzenliyor. Gerçekten hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak.

Basın sektöründeki bizler bu süreci hükümetten hiçbir pozitif yaklaşım görmeden geçirdik. Doğrusu yerel basın olarak çok sıkıntılı bir dönemden geçti ve geçmeye devam ediyoruz. Daha önceleri de yazmıştık. Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürlüğü’nün süreci iyi takip etmesi, özellikle yerel basının durumunu yakından bilmesi rahatlatıcı tedbirleri de beraberinde getirdi. BİK Genel Müdürlüğü’nün uyguladığı 3 aylık dönem Haziran sonu itibariyle bitiyor. Salgın yavaşladı yalnız sıkıntı sürüyor.

Ulusal bazda yayın yapan gazeteler sayfa sayılarını 16 sayfaya düşürdü. Trabzon’daki yerel gazeteler de 16 sayfa, ulusal gazeteler de 16 sayfa… Yerel gazeteler açısından durumun sürdürülebilir olmadığını belirterek yeniden BİK Genel Müdürlüğü’ne dönüyoruz. Sancılı sürecin birinci aşaması aşıldı ancak ikinci ve mutlaka müdahale edilmesi gereken bir aşamadayız.

BİK Genel Müdürü Sayın Rıdvan Duran’ın şahsında BİK yönetim kuruluna Trabzon’dan bazı öneriler sunmak istiyoruz. Genel Müdür Sayın Duran’ın hassasiyeti ve Anadolu’daki yazılı basının durumuna karşı vukufiyeti önerilerimizi ele almasını gerektirecektir. En azından biz böyle inanıyoruz. Pandemi sürecinde yerel basına sağladığı ve can suyu mesabesindeki kolaylığın atılacak yeni adımlarla hayatiyete dönüşeceğini gözlemliyoruz.

Trabzon yerel gazeteleri resmi ilan mevzuatını en üst düzeyden temsil ediyor. Hem yüzölçüm bağlamında hem kadro bağlamında en yüksek kategoriden yayın yapıyoruz. 16 sayfa ve asgari 18 kişilik kadro.

Bugünün şartlarında bu tablonun sürdürülebilirliği mümkün gözükmüyor. Ulusal gazetelerin bile 16 sayfaya indiği bir tabloda yerel gazetelerin yüzölçümünü 3.04 m’de (asgari 16 sayfa) tutmak bizler açısından artık çok ağır bir yüke dönüştü. Yine asgari kadro sayısını 18’de tutmak imkansız bir noktaya ulaştı.

Trabzon açısından resmi ilan aldığımız kategoriyi gösterip önerdiğimiz çözüm, daha alt kategoriden yayın yapan diğer illerin gazeteleri için de çözüm üretildi. Tüm yerel basın için ve hatta tüm esnaf ve iş dünyası için tasarruf kaçınılmaz olmuştur. Bu nedenle BİK Genel Müdürlüğü’nden bu bağlamda hem kadro hem yüzölçüm konularında süregelen duruma müdahale etmesini istiyoruz. Web ofset dönen yerel basın için yüzölçümün 2.28 m’ye (12 sayfa), kadro mecburiyetinin ise 15’e indirilmesini talep ediyoruz.

Hükümetin temel politikalarıyla örtüşmeyen istihdamın azaltılmasına onay verecek olan tasarruf, belki ilk bakışta sıkıntılı gözükebilir. Ancak durumun Anadolu’daki gazeteler açısından taşınabilir olmaktan çıkıp adeta bir yaşam savaşı haline geldiği görülmelidir. Mesele gazetelerin hayatiyetini sürdürebilmesi ise… Mesele azaltılan istihdam değil, işletmenin ayakta kalabilmesi haline gelmişse Basın İlan Kurumu mutlaka müdahale etmelidir.

Mevcut BİK yönetiminin Anadolu’daki yerel basının tamamının durumunu ele alarak tasarrufta bulunacağına ve ilk genel kurul toplantısında soruna müdahil olacağına inanıyoruz. Zira biz Trabzon’da yalnız Trabzon gazetelerinin değil, ülkedeki tüm yerel gazetelerin sorununu dile getirdik. Başkaca bir yerlerden beklentimiz olmadığını ilettik.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.