banner114

Yeni dönem hayırlı olsun.

24 Haziran seçimlerine rekor katılımı ve sergiledikleri demokratik olgunluğu ile bütün dünyaya demokrasi dersi veren büyük Türk Milleti ile ne kadar övünsek azdır. Böyle bir milletin mensubu olmaktan gurur duymamak mümkün mü?

Önümüzdeki süreç her özelliği ile yeni bir dönemdir. Artık geçmiş alışkanlıkları yavaş yavaş terk etmeli, kendimizi ve ülkemizi yeni yönetim şekline hazırlamalıyız. Tarihimizde buna benzer geçiş dönemleri olmuştur. Gerek olumlu yönleriyle, gerek riskli ve zararlı yanlarıyla hep tartışılan buna benzer geçiş dönemlerimize;

Tanzimatın ilanı, Meşrutiyetin ilanı, Cumhuriyetin ilanı, İnönü dönemindeki açık oy gizli sayımla seçim yapmaktan bugünkü gizli oy açık sayım yapmaya geçiş, çok partili sisteme geçiş, senatonun kaldırılması ve nihayet koalisyonlu parlamenter sistemden Türkiye’ye özel cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişimizi örnek verebiliriz.

Yeni dönemde meclis yasama, Cumhurbaşkanlığı hükümeti ise yürütme görevini üstlenecektir. Bakanlar dışarıdan atanacaktır. Bu bakanlar cumhurbaşkanına karşı sorumlu; cesaret, feraset, feragat sahibi, uzman ve hamarat kişilerden olacaktır. Bürokratlar bakanlarıyla gelip bakanlarıyla gidecektir. Görevin tekrarı gösterilecek olan başarıya bağlı olacaktır. Yani beklenti bu yöndedir.

Bu yönetim biçiminde kararlar hızlı alınacaktır; işi zamanında bitirmenin katsayısı artacaktır. Bu dönem Türk Milleti için yeni umutlar, yeni heyecanlar ve yeni beklentiler demektir; yeniden diriliş, Ergenekon’dan çıkış, yeni ufuklara yöneliştir.

Ancak zedelenen adalet kavramının düzeltilmesi ve iç barışın güçlendirilmesi adına toplumun şu beklentileri mutlaka yerine getirilmelidir:

1. Geçmiş kırgınların giderilmesi için ülke güvenliği de dikkate alınmak şartıyla gerekli adımlar atılmalı; dışlayıcı değil, farklı kesimleri uzlaştırıcı bir yönetim anlayışı benimsenmelidir.

2. Adamcılık ve bizden olsun anlayışı terk edilerek uzman, verimli, çalışkan liyakat sahibi ve güvenilir insanların yönetimlere getirilmesi sağlanmalıdır.

3. Tekelleşen değil, paylaşımcı ve adil olunmalıdır.

4. Terör daha etkin bir mücadele ile sona erdirilirken meclise gelen uzantıları ile dağ kadrolarının gönül bağı kesilmeli, umutları kırılmalı ve demokrasi içinde sisteme uyumlu bir parti haline getirilmelidir.

Dışlayan değil kucaklayan, hesaplaşan değil el sıkışan bir anlayışla kontrolü elden kaçırmadan daha güçlü bir Türkiye’nin temellerini yeniden atmak, hedeflerini büyütmek için birlik, beraberlik ve dayanışmaya büyük ihtiyacımız vardır.

2023 hedeflerine dünyanın ilk on ülkesi arasında varabilmek, 2071 hedeflerine dünya lideri ülke olarak ulaşabilmek için ve önümüzdeki yüz yılın Türkiye'nin ve Türk Milleti'nin yüzyılı olması için bunu mutlaka başarmalıyız.

Bu bizim Kızıl Elmamızdır.

        

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim 2 yıl önce

Elhamdülillah

banner121