banner114

Yatırım Adası, Trabzon’un en mega projesi konumundadır. Güney Çevre yolu, demiryolu, havalimanı yeni pisti mega projelerin önünde ve önceliğindedir. Lakin bunların en mega projesi Yatırım Adası’dır…

Yatırım Adası yalnız Trabzon’un ve bölgenin değil, Türkiye’nin bir projesidir. Yatırım Adası, Cumhuriyet hükümetlerinin KTÜ’den sonra bu kente verebileceği en büyük hediyedir. TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, önceki gün projenin önemine vurgu yaparken, bölge ekonomisine sağlayacağı büyük katkının yanı sıra 20 bin civarında insanın istihdam edileceği bir projeden bahsetmektedir. Her biri 10 dönüm üzerine kurulu 180-200 arasında fabrika (işletme)… 20 bin istihdam… Kendini 2 yılda finanse edecek bir yatırım…

                                                      ***

2013 yılında Trabzon’dan Rize’ye kaydırılan Lojistik Merkez sonrası Trabzon’dan yükselen tepkiler daha çok dönemin MHP Milletvekili Koray Aydın ve CHP Milletvekili Volkan Canalioğlu tarafından dillendirilmişti. Her iki vekilin Sürmene Çamburnu’nda düzenledikleri basın toplantıları TBMM’de yankı bulmuştu. Gerek siyasetin ve gerekse STK’ların tepkisi… TTSO ve DOKA’nın öngörüsü sonrası yine 2013 yılında Trabzon’a Yatırım Adası (Endüstri bölgesi) sözü verildi. Projeyi dönemin başbakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sahiplendi.

Aradan geçen 8 yılda projeyi TTSO yürüttü. En büyük desteği de 2 dönem Trabzon milletvekilliği ve bakanlık yapan Süleyman Soylu’dan gördü. Projeyi tamamlayıp yatırım seviyesine taşıdı. İşte bu noktada AK Parti milletvekillerinden birisi ve il Başkanı projede tadilat isteyince, işin rengi değişti. Bunun anlamı projeyi en az bir yıl daha ileri atmak demekti. (İl Başkanı Sezgin Mumcu, basın toplantısında sorumuza bu çerçevede cevap verdi) TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ise, tadilata gerek olmadığını belirterek ekim ayı sonunda tamamlanacak olan projenin 2022 yatırım programına alınmasını bekliyor.

                                                   ***

İşte böyle bir ortamda dün İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, yönetimiyle birlikte TTSO Başkanını ziyaret ederek Yatırım Adas’ını konuştu. Kuvvetli, TTSO Başkanına tam destek verdi. Kuvvetli’nin ziyaretinden öne çıkan başlıklar şunlar.

“İktidar partisi Trabzon için gerçekten kalkınmaya katkı yapacak projeler sundu. Ancak bu projeler gerçekleşmedi. Yatırım Adası da bunlardan birisidir.”

“Yatırım Adası ile ilgili süreci daha da uzatmak istiyorlar. Bunu kabul edemeyiz. İktidar partisi yetkilileri kendilerince mazeret üretiyorlar. Su kokusu olurmuş! Dolgu malzemesi bulunamazmış! Kara bağlantısı olmalıymış! Dere yatakları ne olacakmış! Bütün bunlar 8 yıl sonra konuşuluyorsa buradaki asıl amaç yatırımı engellemektir.”

“Lojistik merkezin nasıl gittiğini unutmadık. Temennimiz de bu projenin de lojistik merkezi gibi olmamasıdır. Bu projenin 2022 yatırım programına alınması için elimizden gelen tüm çabayı gösterecek Ticaret Odasının arkasında duracağız…”

                                                 ***

Kent hassasiyetini her türlü siyasi mülahazanın üzerinde tutan günebakış Gazetesi olarak biz de Yatırım Adası konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz. ‘Yatırım Adası artık ertelenmemeli’ diyenlerdeniz.

                                                 **

HDP ve meşruiyet

Geçtiğimiz günlerde HDP’nin meşruiyeti etrafında bir tartışma yaşandı. Aslında Türk demokrasisi açsından bu tartışmayı gerekli ve hatta faydalı bulduğumuzu söylemeliyiz. Yasallık tek başına meşruluk anlamına gelmiyor. Yasalara uygun olsa bile toplumun geneli tarafından onay verilmeyen bir keyfiyet meşru sayılmıyor. Olaya buradan bakıldığında HDP, yasal bir siyasi parti olsa dahi Türk toplumu tarafından asla meşru kabul edilmemektedir. Toplum HDP’yi, PKK’nın silahsız kanadı… Veya PKK’nın uzantısı olarak yorumlamaktadır. Zaten HDP’de bu yorumları boşa çıkartacak hiçbir adım atmamakta, gerektiğinde tüm yetkiyi hapisteki terörist başına bırakmaktadır. Halen Anayasa Mahkemesi’nde görülen HDP davası kapanma ile sonuçlanmasa dahi, HDP bu anlayışla meşruiyet elde edemez.

HDP’nin Türkiye partisi olabilmesi için PKK terör örgütü ile arasına mesafe koyması şarttır. HDP’nin silahlı mücadeleyi kınaması, teröristlere dağa adam yollamaktan vazgeçmesi olmazsa olmazdır. Aksi halde yasalar önünde yasal bir siyasi parti olsa dahi, Türk halkı nezdinde meşruiyeti olmayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.