banner114

Egoist ve çıkarcı olan insan için sosyal ve ekonomik hayatın temel kuralı rekabet ve çatışmaktır. Her insan kendi çıkarını maksimize etmek adına diğer insanlar, canlılar ve çevre ile çatışır ve rekabet eder. İnsanın etrafında sürekli mücadele etmek zorunda olduğu düşmanlar ve canavarlar vardır. Dünya karanlık ve vahşi bir yerdir. Manevi ve insani duygulara yer yoktur. Zenginlik ve güç en geçer metadır. Doğum tesadüfü olduğu gibi ölümde bir yok oluştur.  

Bu anlayış günlük yaşamda her şeyin üzerine siner. Kültür, sanat ve hayat böyle şekillenir. Herkes rakip gördüğü kişilere çelme takmaya çalışır. Rakibini meşru, gayri meşru yollarla yere sermek ister. Birçok hasis ruhlu rakibini gıybet ve iftirayla alaşağı etmenin hevesindedir. Doğruyu söylerse gıybet etmiş olur, yalan söylerse iftira atmış olur. Kumpaslar kurar, algı operasyonlarında bulunur. Böylece gayri meşru yollarla, liyakatsiz bir şekilde elde edilmiş olan dünya makamları ve nimetleri zehirli bala döner. Nefsani bir lezzetle birlikte, kalbe ve ruha acı, endişe ve elem veren bir ateş olur. Şikayet, küfür ve isyanların olduğu bir hayat yaşanır.

Diğer tarafta, sevginin, şefkatin, sorumluluğun, görevin, affetmenin, yardım etmenin olduğu bir dünya vardır. Bu dünyada rekabet, hayırda yarışmaktır.  İnsanlar yeteneklerini göstererek, kabiliyetlerini çalıştırarak emeklerinin karşılıklarını almasıdır. İyi ve güzel işler yapanlar birinci olamasa bile yinede kazanmıştır. Kazananda temel duygu tevazu ve şükür, kaybedende ise gıptadır. Kazanan bilir ki kazandığı gibi kaybedebilir de... Hem kazanmak büyük bir sorumluluğu ve görevi üstlenmektir.

Kaybeden tebrik eder, takdir eder.  Kazanmak için ise daha çok çalışması, liyakatini artırması gerektiğini düşünür. Bir miktarda nasibe verir. Kazanmak veya kaybetmekte takdirin payı olsa bile, kendi yetenek ve yaptıklarının payı çok daha büyüktür. Fiili, hali, kavli dua yoksa kabul yoktur. Dua varsa kabul hikmete tabidir. Hikmete uygun olmadığından kabul olmazsa da, vebalden kurtuluş vardır.

Sevgi ve manevi duyguların olduğu dünyada yardımlaşarak yarışmak, rekabet etmek mümkündür. Çünkü kazanmaktan daha önemli şeyler vardır. Kazanmak önemli olsa dahi… Kişiler yarıştıkları konuda birbirine iyi dileklerde bulunabilir, yardım edebilir. Mesela, bilmediği bir konuda kişiye bilgi verebilir veya bir şeyi gösterebilir. Bu özgüven yarışın gerçek yetenekler üzerinden gitmesini sağlar. Gerçekten iyi olan kazanır. Bu münazarada da böyledir. Bir fikir münazarasını kaybeden yeni bir şey öğrenmiştir. Kazanan kendi görüşünün doğruluğunu test etmiş olsa bile gurura düşme ihtimaliyle risktedir.

Sosyal ve ekonomik hayatta yardımlaşma ve dayanışmanın kazanımı, çarpışmak ve rekabetten çok daha büyüktür. Ayrıca yardımlaşmanın getireceği manevi huzur ve kazanımlar hesap bile edilemez.

Yardımlaşarak yarışan bir toplum inşa etmek için toplum önünde olanların bu konulara özen göstermesi gerekir. Hiç olmazsa bir yemek yarışmasına katılmış bir anne kadar sorumluluk duymalılar. Bu anneye, eleme yarışında rakibi olan arkadaşı yaptıkları yemekle ilgili bilmediği bir şeyi sorar. Anne arkadaşına izah eder. Programı yöneten şef, anneye rakibine niçin bilgi verdiğini sorar. Güzide anne örnek olacak şu cevabı verir “Benim çocuklarım şuan bizi izliyorlar, ben onlara paylaşmayı öğretiyorum, şimdi ben arkadaşımın sorusuna cevap vermezsem nasıl onlara örnek olabilirim”.

Yardımlaşarak yarışmak mümkündür, yeter ki iyi olan kazansın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail kethüdaoğlu 5 ay önce

Teşekkür ederim düşüncelerine sağlık çok gerçeklerle dolu

Avatar
Safiye Bostan 5 ay önce

Hayat bir yarış dolaysiyla kaleme aldığın her yazidan çok şey öğreniyorum yüreğine sağlık kalemine güç versin Allah