banner114

Atatürk’ün ölümünden 1950 yılına kadar “açık oy ,gizli tasnif” usulü ile sözde seçim yapılıyordu. 1950 den sonra demokraside ileri bir adım atılarak “gizli oy, açık tasnif yapılarak seçmenin iradesi sandıklara yansıtıldı.14 Mayıs 1950 de çoğunluk sistemi ile yapılan seçimde Demokrat Parti ezici bir çoğunlukla iktidara geldi.1954 ve 1957 seçimlerini kazanarak iktidarını sürdürdü. Halkın desteğini arkasına alan bu partiyi seçim yolu ile deviremeyeceğini anlayan  muhalefet lideri askeri kimliğini kullanarak 27 Mayıs 1060 yılında askeri bir darbe ile seçilmiş iktidarı uzaklaştırdı. Halkın seçtiği vekilleri Yassı Adaya tıkayarak sözde kurdukları uyduruk özel mahkemelerde cezalara çarptırdılar. Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Reisicumhur Celal Bayar ‘ı idama mahkum ettiler. Celal Bayar  80 yaşını geçmesi nedeniyle idam edilmedi. Hasan Polatkan’ı Harp Okuluna getirip akıl almaz işkenceler yaptıktan sonra pencereden aşağı attılar. Yargılama süsü verilerek Menderes ve Zorlu’yu İmralı adasına götürüp darağacında idam ettiler. Kararı veren hakim  Salim Başol ve savcı  bir celladın oğlu Ömer Altay Egesel’di. Tarafsız olmadıklarını gösteren birçok ifadelerden en barizi ise sanıklardan birinin suçlamalara itiraz etmesi üzerine Salim Başol aynen şu ifadeyi kullanmıştı:”Sizi buraya tıkayan güç böyle istiyor”Belli ki önce idama karar verilmiş,sonra yargılanmışlardı.

Darbeyi yaptıran o günkü muhalefet CHP si bugünün ana muhalefet Partisı altı oklu CHP si. Değişen bir tarafı yok. Bunların cemaziyel evvelleri İttihat ve Terakki Partisine dayanır. Abdülhamit’i tahttan  indiren sonra da suikastla ölümüne sebep olanlar da bunların kurt dedeleri. Kısacası bunlar “AH” almışlardır. Kolay kolay iki yakaları bir araya gelmez. Demokrasi sözcüğünü ağızlarından hiçbir zaman düşürmeyenler ,bir defa olsun demokrasiye saygılı olamamışlardır. Halktan ümitlerini kestikleri için yan payandalarla ayakta kalmağa çalışıyorlar. Yeniden  hülle partileri oluşturup ,onlara kendi vekillerinden tranfer edip gurup kurmalarına çalışmaktadır. İşleri güçleri abesle iştigal etmektir. Yeni kurulan Deva ve Gelecek partileri ile dirsek temasındalar. Yakında vekil borsaları açılacak. Onlara vekil transferi yapıp yeni bir ittifak oluşturma peşindeler. Bunu daha önce de İP partisi için de yapmışlardı. İP partisi Devlet Bahçeli’ ye, Deva ve Gelecek partileri de Erdoğan’a kızarak parti kurmuşlardır. Elbette ki siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır .Ancak hırsla kalkan her zaman zararla oturmuştur. Bunların kurdukları parti ihtiyaçdan değil, hırstan doğmuştur. Siyasi tarihimiz bunların örnekleriyle doludur.

Parlamentonun itibarını düşürecek bu gibi transferlerin vekillerin de itibarlarını düşüreceği bir gerçektir. Onların onur ve haysiyetleri ile  meclisin de itibarını düşürür. Dünya  ve ülkemiz salgın  hastalıkla uğraşırken entrikalarla uğraşmak, iktidarı ele geçirmek isteyenler, her şeyden önce halka kendilerini beğendirmenin peşinde olmalıdırlar.

           

 ahmetaksoy6161@gmail.com

           

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.