banner114

2 Nisan 2004 tarihinde Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile özelleştirme programına alınan  “TEK” Türkiye Elektrik Kurumu “Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alındı.

Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe, rekabete dayalı, bir ortam oluşturulması ve gerekli reformların yapılmasını sağlamak amacıyla dağıtım bölgeleri baz alınarak, kamu yönetimindeki elektrik işletmelerinin yeniden yapılandırılması suretiyle, elektrik enerjisi dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesine karar verildi. Türkiye’nin dağıtım şebekesi, coğrafi yakınlık, yönetimsel yapı, enerji talebi ve diğer teknik mali etkenler dikkate alınarak 21 dağıtım bölgesine bölünmüştür. Bunların üç tanesi 2009 yılında özelleşmişti.07.12.2010 tarihinde TEDAŞ 15,8 milyar dolara 26 yıllığına 18 bölge kamudan özel sektörün eline geçti. Böylece 15 yılda 125 büyük özelleştirme yapıldı.62 milyar dolar gelir sağlandı. İçinde bulunduğumuz ÇORUH ELEKTRİK AŞ, 227 milyon dolara AKSA elektrik A.Ş ‘ye verildi. Şu anda 960 bini aşan abonesi var.

Özelleştirme öncesi TEK zarar ediyordu. Zira başka kurumlar gibi bu kurum da siyasilerin arpalığı haline gelmişti. İhtiyaçtan fazla personel alındı. Kimi yatarak maaş alıyordu, arkasında adamı olmayanlar zorluğu çekiyordu. İl dışındaki bölgelerde personel eksikliği çekilirken, merkezde yığılmalar had safhaya varmıştı. Gereği kadar hizmet verilemiyordu. En önemlisi kurum her yıl zarar ediyordu. Özelleşme ile daha verimli bir hizmet alımı beklenirken amaçlanan hizmet kalitesine ulaşılamadı. Şikâyetler arttı. Vatandaş daha da mağdur hâle geldi. Şu anda Türkiye’nin toplam kaçak elektrik tutarı ulusal tarifeyle tüm abonelerin elektrik tutarına yansıtılıyor. Bu bir haksızlıktır. Vatandaşın önerdiği her ilin kaçak elektrik parası o ile veya coğrafi bölgesi abonelerine bölünsün teklifine yanaşılmadı. Her ay elektrik makbuzlarında yapılan değişiklikle vatandaş şaşırdı. Parayı kurum alıyor, sayaç okuma bedelini vatandaştan alıyor. Farkına varılınca o kalemdeki tutarı başka sütundaki rakamların içine alıyor. Özelleşeli beri doğru dürüst yatırım yapıp yenileşemedi. Köylerde düşük voltajdan elektrikli cihazlar kullanılamaz hale geldi. Trafolar yetersiz. Müracaat ediyorsun. Cevap alamıyorsun. Bunu kontrol eden bir sistem ihale sözleşmesine konmadı mı? Bu millet devletine bağlı ve saygılıdır. Vandallığı hiç sevmez. Sokak hareketlerine katılmaz ama bir gün sokağa sırf bu sebeple çıkarsa ülke zarar görür. Sayın Enerji Bakanının bu konuya acilen eğilmesini ve bu keyfiliğe son verilmesini istiyoruz. Zira vatandaşın sabrı taşmak üzeredir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.