banner114
banner146

Dedi: Trabzonspor yönetiminin Muharrem Usta dönemine ilişkin tutumunu nasıl yorumlamak gerekir?

Dedim: Mevcut yönetim ekonomik yetersizlikten ötürü ortak aklı kaybetti. Varolan düşmanlık dürtüleri öne çıktı. Dolayısıyla Usta’ya operasyon yapıyorlar.

Dedi: Neden Muharrem Usta? Neden İbrahim Hacıosmanoğlu dönemi yok?

Dedim: Trabzonspor kulübünün bugünkü ekonomik durumunu Muharrem Usta dışında kimse taşıyamaz. Bu bilindiği için Usta’nın bir kez daha talip olmasının önüne geçmek istiyorlar. Usta’nın bir daha dönmesini istemiyorlar.

Dedi: O zaman neden Usta’nın bir daha dönmesini istemiyorlar. Mesele Usta meselesi mi?

Dedim: Birincisi siyasi…Usta’nın dünya görüşünü zerre kadar sevmiyorlar. Bakın Faruk Kanca vakası küçük bir örnek… İkincisi, etrafını kuşatma şansı yok. Yönlendiremedikleri yönetimi istemiyorlar. Çünkü Trabzonspor’u kendilerinin zannediyorlar.

Dedi: İbrahim Hacıosmanoğlu’na ayın tavrı neden göstermiyorlar?

Dedim: İbrahim Bey’in bir daha gelebileceğine ve bu ağır yükü taşıyabileceğine inanmıyorlar. Ayrıca İbrahim Hacıosmanoğlu’nu zamanında bunlar getirdiler.

Dedi: Hacıosmanoğlu dönemini onun için mi inceletmediler.

Dedim: Zaten samimi olmadıkları burada başlıyor. Şayet tüm dönemleri inceletmiş olsalardı, camiada büyük kabul görecek ve bir çığır açmış olacaklardı. Ama onlar yalnızca Usta dönemini inceleterek gizli hesaplarını açığa vurdular. Halbuki tüm dönemleri inceletip zararları ifşa etselerdi yeni bir dönem başlatmış olacaklardı. Trabzonspor’a başkan olmak isteyenler iki kere düşüneceklerdi. Garip olan bir diğer husus ise; Trabzonspor tarihinde en çok para veren başkanı mahkum etmek istemeleri.

Dedi. O zaman Muharrem Usta’ya yeni operasyon çekecekler.
Dedim: Muhtemelen… Aralık ayı yaklaştıkça her yolu deneyecekler. Muharrem Usta’nın kulüpten alacağı olan 60 milyon lirayı alamayacağını ve almayacağını biliyorlar. Usta da zaten o parayı istemeyecektir. Dolayısıyla, Trabzonspor’dan 60 milyon lira alacaklı bir başkan istemiyorlar. Bir anlamda itibar operasyonu yapıyorlar.

Dedi: Yani yeni bir operasyon bekleyelim.

Dedim: Kesinlikle bekleyiniz. Mesele zarar meselesi değil. Mesele Usta’yı mahkemeye vererek, ‘Mahkemeye verilen kulüp başkanı’ keyfiyeti oluşturmak. Yani itibar operasyonu yapmak.

Dedi: Ama kulübü zarara uğratmadı mı?

Dedim: Tamam ama her başkan uğratır. Futbolun kimyasında var. Ersun Yanal başarısız. Tribünler yıkılıyor. Ne yapacaksınız? Yollasanız tazminatı var. Kulüp zarar edecek. Yollamasanız görevde kalamazsınız. Mecburen yollayıp kulübü zarara uğratıyorsunuz. Aynı Ersun Yanal’ı daha önce de Hacıosmanoğlu yollayıp tazminata mahkum olmuştu.

Mehmet Ekici olayını hatırla… Bütün Trabzon, ‘Fener’e verme zararını çekelim’ diyordu. Usta Ekici’yi Fener’e vermediği ve cezalandırdığı için alkışlandı. Ya şimdi? İki yıl önce Ekici konusunda ‘Trabzonspor büyük kulüptür. Zararı sineye çeker ve onurlu davranır’ denerek Usta alkışlanıyordu. Şimdi ise kulübü zarara uğrattı diye suçlanıyor. Samimiyet bunun neresinde?..  Eski dönemleri de yayınladık. Sadri Şener, İbrahim Hacıosmanoğlu dönemlerini… Onlar da sözleşme feshedip zarar ettirdiler. Yani zararı bile bile sineye çekmek olgusu futbolun kimyasında var. Ama Muharrem Usta günah keçisi seçildi. İki nedenle… Dünya görüşü, yani siyasi görüşü… Kulübü bir daha alamaması…

Dedi: İyi ama Muharrem Usta aday mı olacak?

Dedim: Bize göre asla olmayacak. Lakin bu işler belli olmuyor. Yüzde bir ihtimal de olsa önünü kesmek istiyorlar.
Dedi: O zaman 1.operasyon bekledikleri algıyı oluşturmadı.

Dedim: Aynen… Yeni bir operasyon hazırlığı yapıyorlardır. Bekleyiniz…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.