banner114

Her okuyana okur ve bir o kadar da her yazana yazar demek için biraz durmalı, düşünmeliyiz. Okur demekle ne demek istiyoruz. Okuyan, okuyan ve yine her önüne geleni okuyana okur. Aynı zamanda yazan, yazan ve her aklına geleni yazan okuduğumuz ne varsa kaleme alan da yazar mı oluyor?

Okuduğunu anlayan, anladıklarına yeni anlamlar katan ve yeni ufuklar getiren okur olmuyor muydu? Yazar ise okuduklarına kattığı anlam ve yeni ufukları kaleme alan farklı açılardan bakmamıza ya da okuduklarımıza mana kazandıran kelimeleri belli kurallar içinde cümleler oluşturan da yazar oluyordu.

Birde şairleri var okur, yazarların. Onlar okuduklarını, gördüklerini ve en mühim olanı hislerine dokunan yazı, olay ve yaşamlardan aldıklarını, yaşadıklarını belli düzenekte kaleme almalarıdır. 

Günümüzde kim yazar kim okur. Kim okur yazar, kim cahil kalmış belli değil. Hal böyle olunca yaşanacak birçok güzellikten de mahrum kalıyor ve mutsuzluğa bir sebep daha ekliyoruz. Sosyal medyanın imkanlarında. Gazetelere eklenen haberler geç kalmış, dedikodu, yalan, yanlış bilgi kirliliği dimağları yormakta, yaşam heyecanını tüketmekte.

Okuyup gerekli gereksiz, yararlı yararsız ayırmak ve doğruyu, güzeli yaşamına katmak. Yaşamına kattığını etrafına yaşatmak.

Yazdıklarından bir, iki, üç, beş kişinin dikkatini celp etmesi, yaşamını etkilemesi ve güzellikleri getirmesi, gülümsemeyi, mutlu olmayı daha da önemlisi düşünmeyi başlatması.

Yüzlerce kitap yazarak yazar, binlerce kitap okuyarak okur olunmaz. Yaşama, çevreye daha da önemlisi yarınlara bir çentik atıp o çentiğin yarınlarda fark edilmesini sağlamalıyız.

İnsanların en zarar verdiği an, ürettikleri bir şeydir. Bir o kadar da en yok oldukları an da ürettiklerinin aslında hiçbir işe yaramayan, fayda sağlamayan yada değer bulmadıklarıdır.

İşte gerçek yazar, şair ve okuyucu aslında bir birini tamamlar. Bir birini tamamlamayan yazar ve okur hükümsüzdür. Saygı duymak ayrı kalite olmak apayrı bir şeydir. Okuduğuna yazdığına herkes saygı duyar. Lakin önem verip yarına taşımak ve hep var olmak. Hatta toprak olduktan sonra da var olmak için gerçekten en iyi, en doğru ve en kaliteyi yakalamak gerek.

Kaliteyi yakalamak için müzminleşmeden daima araştıran, sorgulayan ve yenilenen vasıflarını tazeleyerek her sabaha daha diri uyanmaktır. Üretmek gerek, üretmeden yarın yaşanmaz. Üretmeden hak aramak, yaşam istemek, öldüğünü ilan etmektir. Yazar okur isterse kaliteyi üretecek, okur eğer yazar isterse okuduğunu anlayıp sorgulayacak, yeni ufuklara yürüyecek.

Yarına ışığı olmayan, topluma fayda sağlamayan, ufku daraltan bir yazımın okunması yarına bir adım geriden başlanması demektir. Toplum süzgecinden geçerek düşünceyi bir yönden değil belki de bin yönden sırlayıp sunmaktır yazmak.

Okuduğundan yorumladıkları, yaşadıkları ile bir adım ileri basmak, dünyayı gezerek değil de durduğu yerden görebilmektir okumak.

İşte günümüzde ne kadar yazar ne kadar okur olduğumuzu anlamak için biraz daha uyanık okumalı ve bilgelikle yazmalıyız.

Uyumak için değil öğrenmek için okumalı, unvan için, uyutmak için değil uyandırmak için yazmalı. Yazılanı her okuyan anlamalı, ders çıkarmalı bir parça kendini bulmalı.

İster yazın ister okuyun her ikisinde de mutlaka bir ödül vardır ki eğer siz doğru noktada iseniz. Yok eğer yanlış noktada iseniz. Yüzlerce kitap yazsanız da, bir o kadarını okusanız da asla bir ödün kalmaz size. En fazla kalsa kalsa etrafınızda sizleri gözü kara övenleriniz kalır.

Ve siz bunu önemseyip de gösterim yaparsanız sadece gülünç durumda kalırsınız.

Anlayarak okumanın bittiği, bilerek-bildirerek yazmanın tükendiği, fikirlerin gelişmediği bir dünya ya uyuyor ya da yok oluyor demektir.

Önce sevgi eşitinde saygı ve her zaman huzurlu yarınlar sağlıkla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.