banner114

Dedi: FETÖ’nün siyası ayağı tartışmalarını yorumlayalım mı?

Dedim: İlginç bir tartışma… Mesele FETÖ’nün siyasi ayağı meselesi değil. Mesele muhalefetin algı oluşturup iktidarı samimiyetsiz gösterme siyaseti. AK Parti’nin FETÖ ile mücadelede gerçekte samimi olmadığı propagandası…

Dedi: FETÖ’nün gerçekten siyası ayağı var mı?

Dedim: Hayır… FETÖ’nün siyasi bir ayağı olduğuna inanmıyoruz. FETÖ’cü siyasetçi var. Lakin FETÖ Hareketi’nin ayakları arasında siyaset ayağı yok. FETÖ tüm siyaseti kendi çıkarları için kullanan bir harekettir. FETÖ’nün devleti ele geçirme projesi içinde ‘önce siyaseti ele geçireyim, sonra elimdeki siyasetçilerle devleti’ gibi bir anlayış yok. Polis, asker, öğretmen, hukuk olarak dört ana ayak üzerine oturmuştur.

Dedi: FETÖ’cü siyasetçi yok mudur yani?

Dedim: Elbette var. Ancak bunlar bir strateji çerçevesinde gelişmemiştir. Şartları içinde rica ile listelere girmişlerdir. Mesela FETÖ, AK Parti il veya ilçe örgütlerini ele geçirmek gibi bir operasyona hiçbir zaman girmemiştir. Lakin yönetimlerine zaman zaman FETÖ’cü isimler girmişlerdir. Bu isimler stratejik olarak partiyi ele geçirme amacıyla girmemişlerdir.

Dedi: Analiziniz çerçevesinde FETÖ’nün siyasi ayağını AK Parti’de mi, yoksa CHP’de mi, yoksa MHP’de mi aramalıyız.

Dedim: CHP ve MHP’de FETÖ’cü aramak abesle iştigal olur. Hem CHP’li hem FETÖ’cü olunmaz. MHP için de aynı tez kullanılabilir. AK Parti ise böyle değildir. Nitekim AK Parti içinden 8-10 FETÖ’cü milletvekili çıkmış ve yurt dışına kaçmıştır. Veya hapse atılmıştır.

Dedi: İyi ama CHP’li olup, FETÖ’den yargılanan milletvekilleri veya belediye başkanları var.

Dedim: Bunların hiçbiri FETÖ’cü değildir. (İstisnalar kaideyi bozmaz) Ancak FETÖ ile iş birliğine girmişlerdir. FETÖ’cü olmak başka şeydir, FETÖ ile iş birliği yapmak başka bir şeydir. CHP, FETÖ ile iş birliği yapmıştır ve yapmaktadır.

Dedi: Somut bir vaka mıdır, yoksa iddia mıdır?

Dedim: Gizli-saklı değil. Açık iş birliği yapmıştır. Önce bir tespit yapmamız lazımdır. FETÖ’nün FETÖ olduğu… Yani bir terör örgütü olduğu ne zaman ortaya çıkmıştır? FETÖ’nün amacının darbe yöntemiyle iktidarı ele geçirmek olduğu ne zaman anlaşılmıştır? 17-25 Aralık 2013 tarihi itibariyle… İşte bütün mesele bu tarihten sonra FETÖ ile iş birliği yapıp yapmamaktır. CHP, 2013’ten sonra AK Parti iktidarını devirebilmek için FETÖ ile her türlü iş birliği yapmıştır. FETÖ’nün gazetelerinin kayyumlara devredildiği süreçleri hatırlayınız. En önde CHP milletvekilleri, ellerinde FETÖ’nün gazeteleriyle meydan okumuşlardır. MİT Tırları vakasını hatırlayınız. Cumhuriyet Gazetesi ve o eksende FETÖ ile iş birliği… Erdoğan’ı Lahey Adalet Divanına birlikte yollayacaklardı.

Dedi: Bütün bunlar CHP’nin FETÖ’nün siyasi ayağı olduğunun delili midir?

Dedim: Elbette hayır. En başta da ifade ettik. CHP’li bir kimlikten FETÖ’cü olmaz. Lakin CHP, FETÖ ile iş birliğine girmiştir. Üstelik FETÖ olduğunu bildikten sonra. 15 Temmuz darbesine ‘Kontrollü Darbe’ diyen ve böylece darbeyi önemsizleştirmek isteyen siyasi bir anlayış FETÖ’den şikayetçi olabilir mi? FETÖ’ye düşman olabilir mi? Kaldı ki hepsi bir yana… FETÖ’nün oyları önce CHP’ye gitmiştir. Şimdi ise CHP ile İYİ Parti arasında paylaşılmaktadır.

Dedi: Ne yapmalı CHP?.. ‘FETÖ’cülerin oyunu istemiyorum’ diyebilir mi?

Dedim: Demesine lüzum yok… Dışlasın, vatan haini olarak görsün… Teşkilatlarına ‘asla iş birliğine girmeyin’ talimatı versin… FETÖ’cüler zaten uzaklaşır. Ama bugün FETÖ’nün Millet İttifakından hala ümidi vardır.

Dedi: ‘CHP’den FETÖ’cü çıkmaz ama iş birliği yaptılar’ diyorsunuz. Son olarak... CHP’nin din keyfiyetine mesafeli olduğunu biliyoruz. FETÖ ise, CHP’nin tabiriyle Dinci bir örgüt... CHP, Dinci bir örgütle (Kendi tabiriyle) mi iş birliği yaptı ve yapıyor.

Dedim: FETÖ, İslamcı değil, Amerikancı... İslamı tahrif etmekle görevli maşa bir örgüt. ABD-Batı ve İsrail bunun için FETÖ’yü korumaya aldı. Onlar için önemli olan tek ölçü Tayyip Erdoğan iktidarını devirmek ve Türkiye’yi yeniden batının emri altına sokmak... CHP, bu bağlamda FETÖ ile neden iş birliği yapmasın? Size göre gerçekten yapmaz mı? Bugün HDP ile yaptığı gizli iş birliği, FETÖ ile de rahatlıkla yapabileceğinin kanıtı sayılmaz mı? Bize ‘Atatürk’ün Partisi CHP, HDP ile iş birliği yapmaz’ diyebiliyor musunuz? Diyemezsiniz çünkü yapıyor. FETÖ ile de yaptı ve yapıyor. Siyasi ayak değil ama iş birliği yapıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
RIDVAN 8 ay önce

Çumhurbaşkanı, Trabzon valisi, Trabzon Milletvekilleri, Trabzon ak Parti İl Başkanı sesleniyorum. Atatürk Üniversitesi Sosyal bilgiler öğretmenliği 2010 bitirdim.Anadolu Üniversitesi 2 yıllık sosyal hizmet bitirdim.Anadolu Üniversitesi 4 yıllık havacılık yönetimi okumaya başladım ve bu son sınıfım.Silahlı güvenlik belgem var.Trabzon havalimanı özel güvenlik girmek istiyorum ama olmuyor. Adamı olan lise mezunu dahi dahi alındı . en önlisans ve lisans iktisat vesaire değil, havacılık yönetimi okuyorum. Eğer bir adam sırf çok iyi ingilizce bildiği içinse lise de olsa itirazım yok ama bu bakış açısı yok zaten. Nerede adalet nerede ayrım yapmamak.