banner114

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Belediye Meclisinde ulaşım sorunu görüşülürken yerel basını eleştirmiş. Başkan Zorluoğlu, şehirde trafik sorunu olmadığını ileri sürerek şöyle demiş: “Bazen basında ‘trafik arapsaçına döndü. Şuraya, buraya döndü’ şeklinde haberler çıkıyor. Bu haberlere itibar etmemek lazım. Arapsaçına dönen bir şey yok. Her şey kontrolümüzde süreci devam ettiriyoruz

Evet her şey kontrol altında ve trafik sorunu yok!...Başkanımız böyle diyorsa böyledir!... Bütün bir şehir, STK’lar trafikten mustarip olabilir. Maraş Caddesi, Pakistan caddelerine benzeyebilir. Yan yana iki araç park edip, koca yolu tek araca indirebilir. Bütün bu görüntüler bir turizm kentine yakışmayan görüntüler de olabilir. Başkanımız diyor ki… ‘Ey vatandaş… Bütün bunlar sanaldır. Gerçek olan ise ‘Trafik, kontrolümüz altındadır!...’ Basına mı inanacağız, başkanımıza mı? Yoksa yaşadıklarımıza mı?

****

Bütün mesele ve her meselenin başı, şehri tanıma... Sorunlarına vakıf olma… Dertleriyle dertlenip dertlenmeme meselesi... Eski Başkan Orhan Gümrükçüoğlu da trafik sorununa karşı yıllarca direnmiş ve sonunda topu STK’ların kucağına atmıştı. Başkan Zorluoğlu, her şey bir yana seçim öncesi yapılan ve sorunların belirlendiği anketleri gözden geçirse trafik sorununun ilk üçte yer aldığını görecektir. Ama Başkanımız  ‘Şimdilik kontrol altında gidiyor, diyor!…

Sorunu görmeyince…Sorunun sorun olduğunu kabul etmeyince çözüm de arayamazsınız. Başkan Zorluoğlu’nun Meclisi, bugüne kadar ki belki en kaliteli isimlerden oluşan meclislerden biri… Hem kent sorunlarına vukufiyetleri hem çözüm önerileri ile gerçekten kaliteli bir meclis. Lakin başkan, sorunlara farklı bakıyor. Farklı bakınca liyakat anlayışı da farklılaşıyor. Meclisteki liyakat ve birikim bize göre hiçbir katkı sunamıyor.

Ne yazık ki sorun çözen, fikir üreten yetkili yerine eş-dost yakını ve bireysel ilişkiyi güçlendirecek isimlere görev veriliyor. Büyükşehir Meclisinde gündeme gelen Ulaşım A. Ş. yetkilisi olarak getirilen bürokrat, Trabzon’un ulaşım sorununu çözmek için değil raylı sistem için getirilmiştir!.. Zira böyle bir sorun olduğuna zaten inanılmıyor. Halbuki Trabzon’un raylı sistemden önce çözmesi gerektiği ulaşım sorunları var.

***

Gelelim Sayın Başkanın minibüslerle ilgili söylemlerine... Üç şık halinde sıralamış…1- Mevcut dolmuşlar, koltuklarını yenileyerek çalışmaya devam edecek. 2- Sayıları sabit tutularak modelleri yükseltilip engelli yolcu alacak şekilde 12+1 biçimine dönüştürülecek. 3- Ortakların üçe çıkarılıp 16+1 yolcu kapasiteli yeni dolmuşlara geçilecek.

Bize göre ikinci ve üçüncü şıkkın hayata geçirilmesi mümkün değil. Yani dolmuşçulara yeni araç aldıramazlar. Ortak sayısını da üçe çıkartamazlar. Çünkü şoför esnafı ateş püskürüyor. Geriye birinci şık kalıyor. Dolmuşlar, koltuklarını yenileyerek çalışmaya devam ederler. Yine klimasız, yine çağdışı bir anlayışla… Peki o zaman koparılan fırtına neyin nesi?... Aylardır yapılan görüşmeler bunun için mi? Ulaşımda atılacağı söylenen yeni adımlar koltukları değiştirmek mi?

***

Ulaşım da yeni otobüsler dışında bir farklılık olacağını düşünmüyoruz. Zira başkanımız ortada bir sorunun varlığına inanmıyor. Raylı sistemin ise başlasa bile bitebileceğini ön görmüyoruz. Paraya taalluk etmeyen sorunların bile çözülemediği bir ortamda ciddi paralara mal olacak yatırımların hayat bulacağını beklemiyoruz. Olursa sürpriz sayarız. Bu arada 823 milyon liralık 2020 Büyükşehir bütçesini merak ediyoruz. Yatırımlar neler ve ne kadar pay ayrılmış.?.. Ayrıntılarını açıklamasını bekliyoruz. Siz yine de başkanımızın dediğini dinleyip basının yazdıklarına itibar etmeyiniz!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Teşkilat çı 9 ay önce

Hele 1 yıl çalışsın bakalım... Dolmuşçulara kalsa 50 kişiyi taşıyalım istediğimiz olsun diyecek. Boztepe dolmuş köprü altı, kaş üstü hamamizade önü kuyrukları biri görsün