banner114

Geçtiğimiz hafta yayınlanan köşe yazımızın ardından Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu belediye meclisinde bir konuşma yaparak yanlış anlaşıldığını,  Trabzon'da trafik sorunu olduğuna kendisinin de inandığını açıkladı. Gelişmeyi şöyle nakledelim. Büyükşehirin bütçe görüşmeleri sırasında ulaşım sorunu da gündeme geldiğinde Başkan Zorluoğlu bir açıklama yapmış ve basının ulaşım konusunda yaptığı eleştirilerin ciddiye alınmamasını istemişti. Arkadaşımız Gültekin Sadıkoğlu kayda alıp çözdüğü beyanda başkan şöyle diyordu: “Bazen basında dolmuş sorunu Arapsaçı’na döndü, şuraya döndü, buraya döndü şeklinde bazı haberler çıkıyor. Bunlara itibar etmemek lazım… Arapsaçı’na dönen bir şey yok. Bizim kontrolümüzde ve bu süreci devam ettiriyoruz.” Biz de bu ifadeler üzerine konuyu köşemize taşımış ve Başkan Zorluoğlu’nun dolmuş sorunu üzerinden yaptığı değerlendirme ile şehirde trafik sorunu olduğuna inanmadığını kaydetmiştik.

 "Başkan ve Ulaşım” başlıklı yazımız üzerine bu kez Sayın Başkan yine belediye meclisinde yaptığı konuşmada yanlış anlaşıldığı yönünde ikinci bir açıklama yaptı. Başkan Zorluoğlu ikinci açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Ulaşım meselesi elbette bizim de özel önem verdiğimiz bir meseledir. Geçtiğimiz günlerde bir gazeteci arkadaşımız burada benim yaptığım bir açıklamayı tamamıyla farklı bir şekilde yansıttı. Sanki ben ‘Trafik problemi şehirde yoktur’ demişim gibi bir yazı gördüm. Biz orada tabii meclise dolmuşların modernizasyonuyla ilgili bilgi verirken dedik ki ‘Dolmuş modernizasyonu üzerinde çalışıyoruz. İlgili taraflarla yoğun bir iş birliği içerisinde bu konuyu çalışıyoruz. Bazen basında bu iş arapsaçına döndü gibi haberler çıkıyor bu doğru değil’ dedik. Ama bunu söylerken bunu dolmuşların modernizasyonuyla ilgili sürecin tıkanmadığını söylemek için söyledik. Yoksa ‘Trabzon’da trafik problemi yoktur. Bazen basında böyle şeyler çıkıyor bunlara inanmayın diye bir şey söylemedik. Trabzon’da trafik problemi vardır. Biz de bu problemi çözmenin bir aracı olarak dolmuş modernizasyonunu öngörüyoruz.’ Bu ikinci açıklamadan da anlıyoruz ki başkanımız şehirde trafik sorunu olduğuna inanıyor. Bu durumu kent açısından bir kazanç olarak niteliyoruz. Zira kent trafiğinin sorumlusu Büyükşehir Belediyesinin sorunun varlığına inanmış olması, sorunun yarısının çözüldüğü anlamına gelir.

***

Sayın Zorluoğlu ile işte bu noktadan sonra yeniden ayrışıyoruz. Biz, 45 yıldır bu şehirde yaşayan ve son 25 yılını aktif gazeteci olarak sürdüren birisi olarak sorunu bilimsel bağlamda ve kent ulaşımında söz sahibi bileşenlerin bir araya gelerek çözebileceğine inanıyoruz. Zira sorun yeni değil ve bir önceki dönemden devralındı. Yani Sayın Zorluoğlu henüz Trabzon'a gelmeden şehir biz aynı sorunu tartışıyordu.

Başkan Zorluoğlu ikinci açıklamasında ise göreceğiniz gibi sorunu yeni dolmuş sistemi ile çözülebileceğine inanıyor. Sorun önemli… Daha önceleri yazmış olsak bile tekrarında fayda var. Yeni dolmuş sistemi üç alternatifli… Birincisi, mevcut dolmuşların koltuklarını yenileyerek devam etmeleri… İkincisi, 12+1 üzerinden yenilenmeleri… Üçüncüsü ise 16+1 üzerinden ve üç ortaklı bir sistem… Biz, yeni tip dolmuş sistemine geçilebileceğine inanmıyoruz. Dolmuş esnafı buna hazır değil ve razı edilmesi imkânsız. Bir dayatmaya da tepki verebilirler. Velev ki geçildi!.. Yeni dolmuş sistemi ile ve bu anlayışla trafik rahatlamaz ki… Trafiği çökerten tek başına dolmuşlar değil ki… Kaldı ki öncelik olarak Kahramanmaraş Caddesinin trafikten arındırılması tartışılıyor. Yine bize göre Başkan Zorluoğlu konuyu meclise bıraksa sorun çözülecek. Ne ilginçtir ki meclise bu sorumluluğu verecek adımı atmaktan kaçınıyor. Soruna inanıyor ama çözüm için bir adım atmıyor.

Eğri oturursak bile doğru konuşmak durumundayız. Göreve başlayalı 200 günü aştı. ‘Şunu yaptı’ diyebileceğimiz tek bir icraat yok. Yalnız paraya taalluk eden meselelerde değil… Trafik gibi parayla ilgisi olmayan sorunlar karşısında da herhangi bir adım atılabilmiş değil.

Ne bir sorun çözülebiliyor ne somut bir adım atılabiliyor. Varsa yoksa atama tartışması… 8 aydır kadrosunu kuramadı!.. Hala Daire Başkanı değiştiriyor… Üstelik tartışılan bir kadro…

Başkan Zorluoğlu bize darılmasın ama biz bu kentte yaşıyoruz ve sorunlarla her gün hem yüzleşiyor hem dışarıdan dinliyoruz. Yani her şey normal seyrinde gidiyormuş gibi susamayız. Hakikaten adım atılmasını bekliyor ve istiyoruz. Ortak akla itibar yok. Teşkilatla ortak bir uyum yok. Göreve getirilenlerde kent hafızası yok… Nasıl olacak bu iş?..

Yine de buradayız ve bekleyen olacağız. Trabzon’un kayıp yeni yıllara tahammülü olmadığı inancındayız. Bir de sorulacak sorularımız hayli birikti. Başkanla röportaj yapma ve sorularımızı sorma konusunda ısrarcıyız.

Son bir not: Başkanı yönlendirme gibi absürt bir gayemiz yoktur ve olamaz. Biz sadece kent hassasiyeti ekseninde ve inandığımız çerçevede haber ve yorum yapıyoruz. Hele hele belediye yönetme gibi saçma bir iddianın asla muhatabı değiliz. Biz gazeteciyiz ve gazeteyi bile zor yönetiyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim 10 ay önce

Sayın öztürk doğru diyorsunuz bu şehirde yaşamayan çocukları ve torunlarının da bu şehirde yaşamayacak insanların şehirin hassasiyetini tam olarak bilemez. Bu bir eksiklikte değildir. Doğal bir sonuctur.

Avatar
Mehmet Keskin 10 ay önce

Turizm şehri Trabzon'a gürültüyü ve hava kirliliğini artıran dolmuşlar yakışmıyor. Madem ki değişme fırsatı olmuş o halde elektrikli veya doğalgazlı araçlara geçilse çok iyi olur. Meseleye bir de bu yönüyle bakmak gerekir. Gördüğüm kadarıyla herkes fazlasıyla politize olmuş. Ortak menfaatimizde bile uzlaşamıyoruz.