banner114

Her sabah iş yerime vardığımda her zamanki gibi ilk iş olarak haberleri açıyorum.  Haberlerde;" birisi babasını kesmiş, diğeri eski eşini ve ailesini katletmiş, bir öğrenci babasının beylik silahıyla kendisini vurmuş, bir polis memuru amirini şehit etmiş vesaire hep ölüm ve şiddet haberleri.

Maalesef bunlar işin başlangıcı, daha dünya gündemine Yemen'e Filistin' gelemeden TV’yi kapatmak zorunda kalıyorum. Bu nedir ne oluyoruz böyle diye uzun uzun düşünüyorum. Gün boyu kendime gelmekte güçlük çekiyorum.

Aklıma iki seçenekten başka bir şey gelmiyor. Birincisi cezaların caydırıcılığı yok;  ki o da "kısas" olmalıdır. İkincisi refah seviyesi arttıkça huzursuzlukta artıyor olması. İnsanlar her şeye kolayca ulaşınca artık mutlu olabilecekleri bir şeyleri kalmıyor. Hiç bir şeyden haz alınmıyor artık. Doyumsuzluk baş gösteriyor ve kendini başka arayışlarda buluyorsun. Dar gelirli zaten ekonomik sıkıntılardan başını kaşımaya mecali yok.

***

Ne yapmalıyız derseniz bana göre en başta eğitim öğretim ve tv'ler düzeltilmeli. Televizyonlarda "ufak tefek cinayetler" gibi  diziler oynatıldığı sürece biz bu olayları daha çok duyacağız. Reklamlarını da insanların gözüne sokarcasına saat  başı veriyorlar, ve her reklamını gördüğümde ürküyorum! Cinayetin ufağı mı olurmuş! Allah için bunları gören kimseler yok mu? 

***

Çocuklara eğitim öğretimde " Ali topu at" değil de önce ahlak öğretilmediği sürece  her geçen gün eskileri mumla arayacağız.

Tam zamanlı spor, sanat, beceri, zanaat türleri gibi alternatifler düşünülmeli. Herkes memurluk peşinde devlet işi peşinde. Berber çırak bulamıyor Trabzon Büyük şehir Belediyesine ta Ağrı'dan müracaatlar geliyor ve  işçi kuyrukları sahile kadar iniyor. 

 Millet; zorunlu eğitim öğretim yerine, zanaat ve branşlara yönlendirilmelidir. Okumaya meyilli öğren ile zanaata meyilli öğrenci birbirinden ayrılmalıdır. Öğretmenler, idareciler deyim yerindeyse gardiyanlığı bırakıp müfredatlarına dönebileceklerdir. Karşılarında, sadece daha iyi öğrenci olmak için çabalayan çocuklar bulacaklardır. Böylelikle talim ve terbiyeye değil, eğitimin niteliğine odaklanabileceklerdir.

***

Öte yandan tarikatlar insanlara Allah'ın dinini değilde hocasını anlatırsa, cemaatler Allah'ın dinine değilde kendi cemaatine çağırırsa, öğretmenler mesai doldurma azminde olursa, bizler bireyler olarak çocuklarımızı ikinci plana itiyorsak!  düzelmez bu işler. her zaman dediğimiz gibi önce bireyler düzelecek, sonra aile, sonra toplum ve en sonunda da yönetim düzelecek. Kimsenin topu taca atmasına gerek yok. Birey olarak her birimize görevler düşüyor.  Hayırla kalınız....

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ağa 2 yıl önce

ustad, en son değişmesi geregecek dediğin yönetim, imalathaneyi kuran onlar,o imalathaneden çikan mamul de fertler ve toplum.topu taça gerçekten atmak ,senin dediğin dostum.merhum Erbakan at sahibine göre kişner. illa yönetim illa yönetim. Ulema Darül İslami ifade ederken yönetimi esas aliyordu. Trabzon fethedilmiş orada vali ve idareciler müslüman unca halkın ekserisine hiç önemsenmeden orayi Darul İslam görmüşler, Ennasü ala diyni mülüükihim. kaidesi de illa illa yönetim diyor, ha bir yerde İslam yeniden bir kaç müslümanla orada başlamişsa o zaman tabii ki ne zaman çoğalup yönetimi ele geçirirlerse orasi ayri. Fertler de ,toplum da yönetim de hep beraber olacak orasi tartişilmaz ,amma illa yönetim.

Avatar
Yaşar Falcı 2 yıl önce

siz evlerinizi düzeltirseniz, Allah sizin caddelerinizi düzeltir. hasan el benna