banner114
banner146
banner122

KTÜ'nün beklediği yatırımların başında çocuk hastanesi geliyor. Hastanenin 2022 yılında tamamlanması planlanmıştı. Ancak 2021 yılında gönderilen ödenek hastanenin ihtiyacının onda biri kadardı ... Bugün için, 60 milyon liraya ihtiyaç duyulan hastaneye 7 milyon ödenek gönderilmiş. Bu tablo en fazla Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı'yı rahatsız etti. Hamdullah Hoca bu rahatsızlığını Milletvekili Salih Cora ile paylaştı. Kente ilişkin sorunlara duyarsız kalmayan. Sorun gelecek diye şehirden kaçmayan Milletvekili Cora, Çocuk Hastanesi konusunda daha hassas davrandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trabzon ziyareti sırasında sorunu Cumhurbaşkanına iletti. Erdoğan da Strateji Daire Başkanıyla görüşmesini söyledi. Aynı zamanda TBMM Plan, Bütçe Komisyonu üyesi olan Cora, Strateji ve Bütçe Daire Başkanı İbrahim Şenel Bey'le görüştü. Görüşmede yatırım tablosu ve kentin beklentisini iletti. Yılın ikinci dönemi için işin ilerlemesine göre yedek ödenekten 23 milyon lira daha söz aldı. 23+7=30 milyon lira. Cora bir söz daha aldı. 2022 yılında Çocuk Hastanesi inşaatının tamamlanabilmesi için ne kadar ödenek ihtiyacı varsa tamamı bütçeye koyulacak. Yani hastane 2022 yılında tamamlanacak. Strateji Daire Bütçe Başkanına, "Bunu Trabzon kamuoyu ile paylaşabilir miyim?" sorusunu yönelten Cora, "Evet paylaşabilirsin. 2022 yılında ihtiyaç duyulan tüm ödeneği bütçeye koyacağım" cevabı aldı. Gerek rektör bey gerek  Cora, çocuk hastanesini sorunca süreci böyle anlattı.  Hiçbir şey tek taraflı yürümüyor. Bürokrasi siyasetle, siyaset bürokrasi ile uyumlu ve iletişim içinde olmalı. Eski Rektör Prof. Dr. Süleyman Baykal döneminde bu iş birliği sağlanamadı. Ancak STK'lardan yetişen ve kent hassasiyetini önemseyen yeni Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı bu iş birliğini çok önemsedi ve önemsiyor. Rektörlük sürecinde kendisine destek veren milletvekilleri ile iletişimini kent sorunları ortak noktasında da sürdürüyor. Netice böyle alınıyor. Vekil Cora'ya teşekkürü borç bilirken Çocuk Hastanesi gibi bir yatırımın manevi hazzını da yaşamasını dileriz.

***

Çarşıbaşı ilçesini yönetenler uzun yıllardır ilçeye bir yüksekokul kazandırmak için uğraşıyor. Siyasetçisinden belediye başkanına bu uğraş devam ediyor. Eski Başkan Coşkun Yılmaz, bir ara Atatürk Üniversitesiyle bile görüşmüştü. Yeni dönemde de bu hassasiyet devam etti. Başkan Mümin Nuhoğlu adeta öncelikli meselesi ilan etti.  Geçtiğimiz hafta nihayet yüksekokul müjdesi Trabzon'a duyuruldu. YÖK, Çarşıbaşı MYO kararını onayladı. Başkan Nuhoğlu ile konuştuk, “Bu başarının en önünde Milletvekili Salih Cora var” dedi. Çarşıbaşı MYO önerisi daha önce YÖK'ten 2 kez geri dönmüş. Ancak Cora bu işin peşini bırakmadı. Önceki dönem belediye Başkanı Coşkun YILMAZ çok uğraşlar sonucu eski adliye binasının Belediyeye devrini sağlamıştı. Mevcut Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu da bakan Soylu ile görüşerek binanın altındaki emniyet binasının taşınmasını talep etti. Bakan Soylu’da verince bina Belediyeye geçti. Böylece Belediyeye devredilen binanın Üniversiteye devri için YÖK kuruluna taahhütname gönderildi. Çarşıbaşı MYO için YÖK'ün kapısı tam 4 kez aşındırıldı. Bir seferinde 4 milletvekili birlikte giderken, diğer üçünde Cora yalnız gitti.Diğer taraftan da milletvekili Bahar AYVAZOĞLU ilçede öğrenci kontenjanı düşen Mesleki Teknik Eğitim Lisesi binasının üniversiteye devri için ilgili bakanlık nezdinde temaslarda bulundu. Buradan henüz bir sonuç çıkmadı. Daha önce Çaykara MYO kararı çıkmış olmasına rağmen ilçede okul konusu halledilmediği için YÖK yeni bir ilçede yeni bir MYO konusunda isteksizdi. Ancak Cora, meselenin tek başına YÖK'ten karar çıkarmak olmadığının fiziki koşulların kriterlere uygun bir biçimde sunulması gerektiğinin bilincindeydi. Çarşıbaşılı iş insanlarıyla görüşerek okul ve yurt için arazi tahsis işini bitirdi. YÖK’e alternatifleri sundu. Bütün bu taahhütler verilerek Yüksekokul alındı. İnşallah Çarşıbaşı'na bilgisayar, internet yayıncılığı ve el sanatlar üzerine 3 güzel bölüm açılacak. Süreci bu şekilde dinledik. Yine kendisinden aldığımız bilgilere göre Cora, yüksek okulun kalıcı binası konusunu da yine Çarşıbaşılı iş insanlarıyla hallettirmek üzereymiş. Başkan Nuhoğlu Cora’ya sık sık teşekkür ederken “Artık Çarşıbaşı ile dertlenen insanlar var. Açık konuşmak gerek, hakkını teslim etmek gerek.” diyor.

Emeği geçen, emek veren ve kent sorunlarını önemseyen herkese teşekkür ediyor ,Çarşıbaşı'na ve Trabzon'a hayırlı olsun diyoruz. Edindiğimiz bilgilere göre Cora, sıraya Düzköy ilçesini almış. Muhtemelen önümüzdeki yıl için de Düzköy MYO için inşallah karar çıkacakmış. YÖK Başkanı bu konuya da sıcak bakıyormuş.

Şu an şehrin en büyük sorunlarından birisi işsizlik. Pandemi süreci bunu daha da belirginleştirdi. OSB’ler üzerinde bir araştırma yaptık. Arsin, Beşikdüzü, Şinik OSB’lerde önemli sanayi kuruluşları var. Beşikdüzü OSB bölge müdürü Zekeriya KALYONCU bey ile görüştüğümüzde sevindirici bir haber aldık.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK’ın ziyaretinde yapılan toplantıda milletvekili CORA Beşikdüzü OSB’yi anlatmış. Beşikdüzü OSB’ye yeni yatırım müracaatları olduğunu, ancak büyük parseller istendiğini dile getirmiş. Bakan beyle yapılan son toplantıda Beşikdüzü OSB ‘nin üçüncü etabı için bölgenin güney sınırında 200 dönüm büyüklüğünde az eğimli yatırıma uygun arazi bulunduğu belirtilerek söz konusu alanın OSB sınırları içerisine dahil edilmesi talep edilmiş.Kamulaştırma ve altyapı bedeli olarak yaklaşık 25 milyon Lira  yatırım için bakandan huzurda söz alınmış.  Görüştüğümüz OSB müdürü Zekeriya Bey, yatırımcıların istediği nitelikte 15 işletme daha açılacağının sevincini yaşıyor. 15 fabrika demek asgari 1500 işçi demektir.1500 işcinin daha istihdamı demek gerek Beşikdüzü gerek Trabzon için büyük kaynak demektir,Hepsinden ve herşeyden önemlisi bu girişim üretimi teşvik etmektir. Ikinci etabı yaptırdığını daha önce eski başkan Orhan Bıcakcıoğlundan dinlediğimiz  CORA’nın üçüncü etabın peşini bırakmayacağını düşünüyoruz.

Bunları birilerini övmek veya öne çıkarmak için yazmadık. Vatandaş çalışanla

seyredeni bilsin diye kayda aldık. Bu kent ve bu bölge ve insanımız için bütün

samimiyet ve asiliyetiyle hizmet üretenlere selam olsun..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bir vatandas 2 ay önce

maarifet meslek yüksek okulu açmak değil uluslararası standartlarda bilim adamı hoca yetiştirmektir

Avatar
bir vatandas 2 ay önce

sayın ali bey maarifet hastahane açmak yanında kaliteli doktor yetiştirmektir

Avatar
bir vatandas 2 ay önce

marifet dünya çapında üniversite kurmaktır

Avatar
bir vatandas 2 ay önce

maaarifet dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına 3-5 türk üniversitesi sokmaktır

Avatar
bir vatandas 2 ay önce

maarifet her ilçeye bir meslek yüksek okulu kurup üniversiteleri meslek yüksek okul seviyesine indirmek değil onları dünya standartlarının üzerine çıkartmaktır

Avatar
bir vatandas 2 ay önce

maarifet karadeniz teknik üniversitesini türkiyenin en iyi ilk on üniversitesi arasına sokmaktır

Avatar
bir vatandas 2 ay önce

tüm bunlara rağmen yine de çocuk hastahanesi ne ödenek ayırmayı sağlayanlara teşekkür ediyorum