banner114

Rusya ve Suriye’nin Türk askerine yönelik İdlib'te gerçekleştirdiği ve 34 askerimizin şehit olduğu saldırıya ilişkin, ortak tepkiyi göstermek üzere, Trabzon ve Türkiye'nin önde gelen STK’ları ortak açıklama yaptı. Trabzon’da 26 STK’nın katıldığı toplantıda bildiriyi TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu okurken, saldırı lanetlendi.

BU SALDIRI KABUL EDİLEMEZ

Rusya destekli Suriye’nin Türk askerine yönelik gerçekleştirdiği ve 34 askerimizin şehit edildiği saldırının kabul edilemez olduğunu dile getiren Hacısalihoğlu, “Bu saldırı, asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez.  Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur. Türk devleti ve ordusu, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Ve Barış Pınarı Harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir.

“Bahar Kalkanı” Harekâtıyla da bu bedeli ödemeye de başlamışlardır. Şunu da herkes bilsin ki, biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz.  Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden mesleki ve sivil toplum örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız.  Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Cenabı hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE MAZLUMLARI KORURKEN, BATI ZULME SESSİZ KALDI

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör devletçiğine karşı ve bölgede yaşayan mazlumlara kol kanat gerdiğini dile getiren Suat Hacısalihoğlu, Türkiye’nin mazlumları koruduğunu, batınınsa zulme sessiz kaldığını söyledi. Türk askerinin karşısında insanlıktan nasibini almamış kimselerin olduğunu belirten Hacısalihoğlu, “Askerlerimiz İdlib’de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı. Zira Suriye’de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi. Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. İşte rejim güçleri son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü.” diye konuştu.

BAHAR KALKANI HAREKÂTINI DESTEKLİYORUZ

Trabzon’daki STK’ların Bahar Kalkanı Harekatını desteklediklerini ifade eden Suat Hacısalihoğlu, “Türk milleti, bölünmez bütünlüğünü yok saymaya cüret edenlere tarih sahnesinde her zaman karşılığını vermiştir. Bugün de;  Türkiye’nin sınır ötesinde terör unsurlarını temizlemek, hudut güvenliğini sağlamak, göçü ve insanlık dramını engellemeye çalışan Türk askerlerine karşı yapılan hain saldırı asla kabul edilemez. -Milli birlik ve beraberliğimizi her zamankinden daha güçlü tutarak, devletimizin ortaya koyduğu Bahar Kalkanı harekâtını destekliyoruz. Şanlı ordumuz, sahada kahramanca mücadelesini sürdürmektedir. Mehmetçiğimizin kanı yerde kalmamıştır ve kalmayacaktır. Sınır güvenliğimizi sağlamak, vatanımızı korumaya çalışmak bizim en doğal hakkımız. Unutulmamalıdır ki; bölgenin huzur ve istikrarı sadece ülkemiz için değil dünya için de huzur ve istikrarın anahtarıdır. Başta NATO’daki müttefiklerimiz, Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası toplumun haklı ve meşru davasında Türkiye’nin yanında yer alacağını ümit ediyor ve bekliyoruz. Trabzon olarak milli güvenliğimizi, milli menfaatlerimizi ilgilendiren her konuda devletimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

Trabzon’da ** STK’yı temsilen TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun okuduğu bildiri de her zaman ve dönemde milletin ve devletin yanında yer alındığı belirtildi. Açıklamada, “Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk. Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de, İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun. Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet eylesin. Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun.” denildi.

TRABZON’DA BİLDİRİYE İMZA ATAN STK’LAR

Trabzon Barosu, Trabzon Ticaret Ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret Borsası, Of Ticaret Ve Sanayi Odası, Trabzon Esnaf Ve Sanatkârlar Od. Birliği Bşk., Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB), Türk-İş  İl Temsilciliği, TİSK Trabzon İl Temsilciliği, Ortahisar Ziraat Odası, Hak-İş İl Başkanlığı-Trabzon, Memur-Sen İl Temsilciliği- Trabzon, Kamu-Sen İl Temsilciliği- Trabzon, Trabzon Sanayicileri Ve İşadamları Derneği (TSİAD), Trabzon Müstakil Sanayici Ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Trabzon Serbest Muhasebeci Ve Mali Müşavirler Ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği, Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şube Başkanı,

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Trabzon Bölge Temsilciliği, Trabzon Noterler Odası Başkanlığı, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Trabzon, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı, Trabzon Genç Girişimciler Kurulu Başkanı, Trabzon Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı, Trabzon Eczacılar Odası, KASİYAD, TSGİAD ve DOKASİFED.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.