banner114

Bir ülke ithalatı ihracatından az ise, tükettiği  ürünlerini kendi ülkesinde üretip başka ülkelerden satın almıyorsa, vatan savunması için silâh, araç ve gereci kendi üretebiliyorsa, vatandaşının mutfağından bolluk, bereketlik ve ucuzluk varsa, o ülke mutlu bir ülkedir, huzurlu bir ülkedir ve gelişmiş bir ülkedir. Bu ana değerlerden bakıldığında Türkiyemizin şu an için mutlu ve kalkınmış bir ülke olduğunu söylememiz pek inandırıcı olamaz.

Birkaç örnek vereyim:

. Okullarımızda, matbaalarımızda, devlet dairelerinde, bürolarda, daha birçok yerde ve her alanda kullandığımız kâğıtı imal ederken, mevcut fabrikalarımızı kapattık ve kâğıt ihtiyacımızın tamamını dışardan ithal ediyoruz.

. Hayatımızın her alanında ve bütün vatan sathında türlü ihtiyaçlar için şeker kullanırken, işler durumdaki mevcut fabrikalarımızı arazileriyle birlikte sattık; üreticiyi ve nakliyeciyi mağdur ederek de GDO’lu şekeri dışardan ithal ediyoruz.

. Vatanın ormanları ve ekim arazileri beton binalarla yok edilirken, ve bu inşaatlar için kullanılan demir aksamını Ereğli Demir Çelik-İskenderun Demir Çelik fabrikalarında üretirken bu fabrikaları da kapatıp sattık ve demir ithal eder duruma düşürüldük.

. Dünyanın en kaliteli tütününü üretir ve imal ederken buna ait fabrikaları kapattık, piyasayı çeşitli ne olduğu bilinmeyen ve bağımlılık yapan çeşitli marka Amerikan sigaraları ile doldurduk.

. Türk Silâhlı Kuvvetleri’ne tank motoru, tank paleti, gece görüş dürbünü ve Fırtına obüsü üreten Sakarya’daki askeri fabrika, Katarlı Arap Etham Sancak’a ait BMC firmasına 25 yıllığına satıldı (Bu konu ile ilgili daha geniş açıklama haftaya belirtilecektir)

Mutlak surette ihtiyacımız olduğu halde,  satıp döviz ödeyerek dışardan satın aldıklarımız okadar çok ki tamamına bu yazı alanım yetmez. Bir kısmını ismen sıralayayım.

. Petkim, Bursagaz, EDAŞ Ahlat Akarsu Santrali, Ünye Çimento A.Ş., İstanbul Sigara Fabrikası, Merinos Hali Markası, Mazıdağı Fosfat Tesisleri, Güney Ege Linyit İşletmese, Çankırı Kaya Tuzları, Sümer Holding, Manisa Pamuklu Mensucat, Beykoz Deri ve Kundura, Manisa Et-Tavuk Kombinası, Kütahya Şeker Fabrikası, Oyakbank, T. Sanayi Kalkınma Bankası, Yapı Kredi Bankası, Sabiha Gökçen Havaalanı, SEKA, THY-USAŞ Hisseleri, Türk Telekom, Arç. Muayene İstasyonu, Ray Sigorta, Başak Sigorta A.Ş., İskenderun Limanı, Sütaş Malatya  İşletmesi, Ortadoğu Teknoloji A.Ş., İstanbul İmar LTD: Şti., TCDD Mersin Limanı, Büyük Efes Öteli, SEKA’nın Fabrika ve tesisleri, Başkent Doğalgaz Dağıtım, THY _Lojmanları, Trakya Cam ve Anadolu Cam, THY Hisseleri, TOFAŞ Hisseleri, Oymapınar Barajı, Antalya Limanı, Ortadoğu Teknopark A.Ş., Sakarya Traktör İşletmesi, Büyük Ankara Öteli, Büyük Trabya Öteli, Kızılay Emek İşhanı, Kuşadası Tatil Köyü, İstanbul Hilton Oteli, Çelik Palas Oteli, Erciyas Sosyal Tesisleri, Ataköy Otelcilik A.Ş., Ataköy Marina, Kuşadası Tatil Köyü, Yeditepe Beynelmilel, Otelcilik hisseleri, OYAK inşaat hisseleri, Meybuz, Arçelik Hisseleri, Aspilsan Askeri Pil San., Cam ve Çimento Sanayii, Soda Sanayii ve Metal, İstanbul Ltd. Şti., Sütaş Hisseleri, Tercan İşletmesi makineleri, Gübre Sanayii (6 fabrika), Tuz İşletmeleri (3 işletme), Şeker Kuruluşları (12 fabrika), İş Bankası Hisseleri, Eti Holding (15 tesis ve kuruluş)

Ayrıca, kamunun elinde kalan şirketler, Tersane liman ve gemiler, Santraller, Elektrik Dağıtım Şirketleri, Türkiye Denizcilik İşletmesine ait gemi ve limanlar, P.T.T, ve daha bir sürü, tesis, fabrika, işletme…

80 milyonluk Türkiye saydığımız bu tesisleri kedisi işletmeyj beceremedi, sattı ve tüketti. Kötü bir mirasyedi olarak elinde satacak birşeyi kalmayıp iflasın eşeğine nasıl gelinir bilinmez amma, görünen köy de kılavuz istemez. Saman, ayçekirdeği dahi ithal edecek duruma getirilen Türkiye’yi yönetenler, akılla ve insafla bir düşünüp toparlansınlar. Yoksa uçuruma doğru hızla sürükleniyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.