banner114

Dedi: Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hodrisini okudunuz mu?

Dedim: Elbette okuduk. Erdoğan’ı basketbol maçına davet ediyor ve ‘Yenilen Türkiye’yi terketsin’ diyor. Önce şaka zannettik. Meğer gerçekten böyle bir çağrı yapıyor. Bu hal bize Türkiye sosyalistlerinin vizyonunu da gösteriyor. Böyle bir acizlik olabilir mi? “Gel basketbol maçı oynayalım. Yenilen Türkiye’yi terk etsin!..”

Dedi: TİP Genel Başkanı Erkan Baş, sosyalist bir dünya görüşünü mü savunuyor?

Dedim: Sosyalist Devrimci Gençlikten yetişmiş. Sonra Halkın Komünist Partisini kurmuşlar. Oradan da İşçi Partisine evrilmiş. Dolayısıyla son nokta sosyalizmde karar kılmış. Ancak kullandığı bu dilin siyaset dili olmadığını bile bilmiyor. Erdoğan’ı sandıkta yenmesi gerektiğini hala kabullenmemiş. Basketbolda yenmeyi gözüne kestirmiş!

Dedi: Türkiye sosyalistleriyle ilgili sizin bir yaklaşımınız vardı. “Bizim Amerikalı sosyalistler” diye… Bu, aslında sosyalizmin bitişi mi?

Dedim: Tabi ki değil… ‘Bizdeki sosyalizmin bitişi’ denebilir. Türk sosyalistleri dünyanın diğer bölgelerindeki sosyalistlerle pek örtüşmüyor. Bizim sosyalistlerin en önemli, en birincil özelliği İslam düşmanlığı… Ne hazindir ki bu travmayı hiçbir zaman atlatıp halka inemediler. Daha hala aynı noktadalar. ABD’nin Tayyip Erdoğan’ı devirmesini bekliyorlar. ABD’nin PYD ve PKK’ya verdiği destekten pek memnunlar.

Dedi: Neden ‘din düşmanı’ değil de ‘İslam düşmanı’ dediniz?

Dedim: Diğer dinlere düşman değiller de ondan. Bizim sosyalistlerin İslam’la sorunları var.

Dedi: Bizim sosyalistleri Kürt sorununun zehirlediği söylenebilir mi? PKK’yı savunarak halktan tamamen kopmaları örnek verilebilir mi?

Dedim: PKK bir terör örgütü. Ancak bizim sosyalistler için Marksist, Leninist bir örgüt olması önemli. Yani, Marksist-Leninist olması onlar için bir masumiyet karinesi… Pek çok sosyalist PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmez.

Dedi: Selahattin Demirtaş, bunun için mi ‘Güçlü sol blok’ çağrısı yapıyor?

Dedim: Demirtaş diyor ki; “AKP sonrası Türkiye’de demokrasi inşa edilecekse sol olmadan olmaz. Sol ve sosyalist güçler, seçimlerin ardından demokrasinin inşasında nasıl roller alabileceklerini ve nasıl başat hale gelebileceklerini konuşmalıdır.”

Demek istediği aslında ne demokrasi inşası ne de başat rol oynamak. ‘Terör örgütünün siyasi uzantısı’ konumundaki bir partinin lideri nasıl demokrasiden bahsedebilir? Buradaki ‘başat’ rol ise sadece HDPKK’ya biçilen roldür. Türk solunu HDPKK’nın etrafında toparlama arzusundan ibarettir. ‘Başat’ rolünü CHP’ye karşı mı yoksa İYİ Parti’ye karşı mı oynayacak? Bu mümkün mü? Sadece Türk sosyalistlerini HDPKK’nın etrafında toplamak istiyor.

Dedi: Buna HDP’nin ihtiyacı mı var? Yüzde onu geçen bir parti. Üstelik baraj yüzde yediye düşürülünce hiçbir sorunu yok.

Dedim: Mesele oy oranı değil. Mesele meşruiyet meselesi. Geçtiğimiz günlerde HDP’nin yasal bir parti olduğunu ancak meşruiyet kazanamadığını yazmıştık. Zira Türkiye’nin her yerinde kabul görmüyor.  İşte Türk solu üzerinden bu meşruiyeti elde etmek ve yine kapacağı ‘başat’ rolüyle de CHP üzerinde baskı kurmak istiyor. Bütün meselesi, Türkiye’nin her bölgesinde meşruiyet kazanabilme meselesi…

Dedi: Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanından başladık, HDP eski Genel Başkanından çıktık. Hangi sonuca ulaştık?

Dedim: Partisi ne olursa olsun, Türkiye sosyalistlerinin mücadele biçimi ve geldikleri noktayı anlatmak istedik. İşçi Partisi Genel Başkanı ile sosyalist vizyonu!.. HDP eski Genel Başkanı ile HDPKK’nın gerçek amacına vurgu yaptık. Basketbol maçı ile Cumhurbaşkanına Türkiye’yi terk etme hodrisi çeken sosyalist bir genel başkan üzerinden bizim sosyalistlerin içine düştükleri açmazı kaleme döktük.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.