banner114

  Bu adam halen F. Almanya’da 26 Eylüle kadar iktidarda bulunan Hristiyan Demokrat Partisi CDU’nun genel başkanlık görevini yürütüyordu. Seçimde ikinciliğe düştüğü için genel başkanlıktan istifa ederek partisini olağanüstü kongreye getireceğini açıkladı. Armin Türk değil, halis mulis Cermen ırkındandır. Asıl adı Armin Laschet’dir. Ona Türk denmesinin nedeni Türk’lere sempatik davranması ona bu ismi taktırmıştır. Ama bunlar sözde uydurmalardır. Obama ABD başkanı olunca da babası Müslüman olduğu için Türkiye’ye daha olumlu bakacağı sanılıyordu. Türkiye en büyük ihaneti onun döneminde yaşadı. İş başına gelince Türk’lere nasıl davranacağı belli değildir. Konuşmaları ile uygulamaları farklıdır. Halen cumhurbaşkanlığı görevini yürüten “Frank-Valter Stenmeier de sık sık Türklerin gönlünü almak için bu tür süslü söylemlerde bulunuyor. Ama ırkçılık bunlara HİTLER’den kalan genetik bir mirastır. Daha dün DACHAU’da toplama kamplarında, fırınlara doldurup yaktıkları Yahudilerin acısı unutulmamıştır. Kendilerini üstün bir ırkın mensubu sayanlar bilmiyorum bunu nasıl izah edeceklerdir? Altmış yılı aşkın bir süredir Türkiye’yi AB’ ne almayanlar, irili ufaklı Avrupa devletlerini birliğe almalarında tereddüt göstermediler. Zira onlar haçlı ruhu ile hareket ediyorlar. Aralarına Müslüman bir devleti almak istemiyorlar. Bir taraftan Türkiye’deki teröristleri bünyelerinde barındırıp besleyecekler, diğer taraftan da dost deyip gönlümüzü almağa çalışmaları tam bir çelişki ve saptırmadır. Sırası gelince de demokrasi havarisi kesilmeleri tam riyakarlıktır.

                Benim anlatmak istediğim bu değildir. Asıl konum Türk Armin’in: “26 Eylül seçimleri sonrası söylediği sözler ve davranışlarıdır. Armin Lanschet seçim sonrası ikinci parti konumuna düşünce şunları söylemiştir: “Bizim için önce ülkemiz, sonra partimiz, daha sonra şahıslar gelir. Ülkem için geri çekilmeğe hazırım. Kimin iktidara geleceğinden ziyade, kimin ‘YÖNETECEĞİ’ önemlidir”. Bu sözlere ve davranışlara kim şapka çıkarmaz? Türk Armin henüz Angela Merkel’den görevi devralmadı. Geçmişin başarı ve başarısızlıkları Merkel’e ait. Buna rağmen geçmiş yönetimi suçlamadan parti bütünlüğünü korudu. Seçmenin verdiği mesajı dikkate alarak istifa edeceğini duyurdu.

                Bizde altı yedi defa seçime girip kaybeden CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun koltuğu bırakmağa hiç niyeti yok. Düşünceler, telakkiler farklı. Demokraside kurallar, teammüller geçerlidir. Bunların hiçbirini dikkate almazsanız inandırıcılığınız kalmaz. Kılıçdaroğlu’na göre önce şahıslar, sonra partileri, en sonra da ülke gelir. Ülkesi için bugün çekilebilecek kaç siyasetçi bulabiliriz?

                Kimin iktidara geleceğinden ziyade, kimin “YÖNETECEĞİ” dir. Devlet adamı kolay yetişmiyor. Okulu da yok. Bu gün dünyadaki başarılı siyasetçi bir elin beş parmağını geçmez. Siyaseti ülke için yapmak birinci şarttır. Şimdi Almanya’da birkaç parti anlaşıp koalisyon kurabilecek. Kurma görevini kim alırsa belki de marjinal partilerle de iş birliği yapabilecek. Bizde bu kültür yerleşmedi. Çünkü üniter yapımızı yıkmağa çalışan HDP ve onunla ittifak kurmağa çalışan siyasi partilerle nasıl uzlaşma yapılabilir?

                Türk Armin’in sözleri siyasetçilerimize örnek olmalıdır. Önce ülke, sonra parti, daha sonra şahıslar olmalıdır.

                                         

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.