banner114

Trabzon’un tarihi ve kültürel şöhreti bile Turizmden kaynaklanıyordu. Trabzon’un en güzel, en temiz, en forslu ve en zengin olduğu devir Turizmde örnek oldu ve ikinci İstanbul sayıldığı devirdir. Küçük Asya denilen, Anadolu’nun başkenti olduğu devirdir. Trabzon’da on sekiz konsolosluğun olduğu devirdir. Bu turistik özelliği kaybolalı, kabalaşmış, fakirleşmiş v e çirkinleşmiştir. Bizim Trabzon Turizmcileri henüz 22 ciltlik Osmanlıca resmî Trabzon Vilâyet Sâlnâmelerindeki valilik turizm gerçeklerini bile bilmiyorlar. Mesela, Doğu Karadeniz’in İsviçre den, Trabzon’un Davoston güzel olduğunun yazıldığını bile bilmiyorlar.14.Y.Y.da Trabzonlu araştırmacı yazar Mehmed Âşığın “Menaziru’l-Evalim=âlemlerin Manzaraları” adlı kitabında İsviçre ye gitmeyin Karadeniz’e gelin, Trabzon’a gelin. Çünkü Trabzon ve Karadeniz İsviçre’den daha güzeldir” gerçeğini bile bilmezler. Bu Osmanlıca kitabın orijinali T-B-M-M. Kütüphanesindedir. Okuyup da turizm bürolarına bile Osmanlıcasıyla asmazlar. Hiçbiri şu kral sarayını yeniden Trabzon’a kazandıralım. Rus işgali bombardımanında yıkılmıştı. Yenisi Trabzon’a kazandırılırsa Moloza eski Roma Limanı yapılırsa Turizm patlaması olur demeyi de akledemiyor. Ancak Sümela’da Ortadoks ayini olursa para kazanacaklarını sanıyorlar. Fakat 15 Ağustosta Trabzon’a Kadırga’dan aşağıya girişini, üstü açık caminin olduğu yerde namaz kıldırışını, hutbe okuyuşunu, Mağmat’a, Gölçayır’a ve Ortahisar’a inişini canlandırırsak daha çok para kazanılacağını hiç düşünmezler. Sorun bu düşüncesizlikte…  Zira eski İpek yolunda Trabzon’a senede 250 bin deve kervanı geliyor hanların çevresinde konaklıyor, para yük bırakıyordu. Ya bugün? O deve kervanlarının sığdığı Trabzon’a 250 bin arabanın sığabileceği turist araba park yerleri yapmayı hiç düşünmezler. Böyle köşe kapmacalı turizm mi olur.

Halbuki Trabzon’daki turistik yerler, turistlerin konaklayacakları yerler barkotlu Turistik haritalarla bile gösterilebilirler. Bu konuda en güzel, en sağlam görüşleri Trabzon’da Ortahisar Belediyesi Kültür Müdürü Sn. Saadettin Önsel de gördüm. Bravo O’na. Güzel görüşleri var. İl Kültür ve Turizm müdürlüğüne bile istişare örneği görüşler. Trabzon eskiden Batu’mdan Kastamonu’ya olduğu için Turizmi ve folkloru aynı alanda geçerli bu nedenle en geniş sorumluluk İl Kültür ve Turizm müdürlüğündedir. Burada sadece müdürlük de yetmez. Bir resmi Turizm komisyonu da kurulmalıdır. Hem de Tarih ve Kültürde hiç eksiği olmamalıdır. Bizim Trabzon milletvekili Sn. Eyüb Âşık o kadar kurnaz olduğu halde tarih ve turizm bilmediği için bir Televizyon programında Yunanistan Turizm Bakanı iyi tarih ve turizm bilen Bayan bakanın karşısında aciz kalmıştı. Turiste pahalı, sömürücü fiyat biçmekle turizm gelişmez. Para kazanılmaz. Önce Turizmi kolaylaştırmak gerekir. Bu da ilim ve hizmetle olur. Bunun için Trabzon Turizmi tek elden yönetilmelidir. Acil Turizm Konseyi kurulmalı, acil turizm sempozyumu yapılmalıdır. Sümela’yı ziyarette herkesten 81 TL alındığı haberleri duyuyoruz. 75 giriş, 6 otopark ücreti. Dört kişilik aile 324 T.L. eder. Vatandaşlar tepkili… Çal Mağarası ve Atatürk Köşkü bile hakkıyla değerlendirilemiyor. Bu yüzden Ali Ayvazoğlu tekrar aranıyor. Mustafa Asan bey de gayretli amma yapayalnız gibi. Desteklenmelidir. Bari güçlü bir ekibi ve komisyonu olsa. Üst düzeyde ise Trabzon sahipsiz. Trabzon milletvekilleri Kral sarayını, yer altı geçitlerini ve de Roma limanını turizme kazandırsaya. Turizme yatırım ne durumda? Ticaret kafasıyla turizm olmuyor. Trabzon Belediyeleri ancak yer altı geçitlerini kapatmakla meşgul. Meselâ Molozda öyle Eskiden deniz yoluyla bile Zağnos Köprüsü altına gelinip oradaki beş kapıdan şehre girilirdi. Ya şimdi? İpek yolu üzerindeki güzergâhlara bile burası eski tarihi İpek yolu  yazıları bile yazılmamıştır yabancı dillerde.Beşirlide tarihi İpek yolu köprüsü bile örtbas edilmiştir.Fakat o köprü olmadan Trabzon’dan geçilemez Roma’dan Pekine İpek yolundan gidilemezdi.Bunlar bilinmeden ve gereği yapılmadan turizm mi olur, turist mi gelir Trabzon’a, denize girecek plajı bile yok... Fuarı bile yok. Tarihte ikinci İstanbul sayılan ve Anadolu’nun başkenti olan Trabzon ne hallere düşmüştür? Önce Trabzon’u bu düştüğü yerden ayağa kaldırıp hedefe koşturalım. Ortahisar Belediye Başkanı Sn. Metin Genç Bey buna uğraşıyor. Turizmciler hizmeti hep O’ndan bekliyor. Kendi yatırımları ve ilmi destekleri var mı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.