banner114
banner146

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu öncülüğünde siyaset ve STK’ların turizm için bir araya getirilmesi biraz gecikse de güzel bir gelişmeydi. Zira Trabzon büyük bir baskı altında turizm yapıyor. Türkiye’nin hiçbir yerinde ekonomik olarak bu kadar turizm canlılığı yaşanmıyor. TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu,konusuna vakıf ve Trabzon’u turizm kenti yapmak için uğraş verenlerden biri. Başkanın eskiden beri çeşitli körfez ülkelerinde turizm mücadelesi verdiğini, TTSO Başkanı olarak bu konudaki hassasiyetini yakından takip edenlerdeniz. Turizmi iyi bilen ve bu bağlamda vizyon çizebilen Hacısalihoğlu’nun, aslında haddini bilmezlere ya da edepsizlere şu iki cümlesi bile yeterli; “Turist seçilmez. Turist seçer”“Biz turist seçecek durumda değiliz. Turist gideceği yeri kendi seçer. Bizler hiçbir zaman turistin dinine ve ırkına bakmadık. Trabzon’u dünyanın her yerinden, güneyden, Körfez Ülkelerinden, Çin’den ve Japonya’dan ve Avrupa’dan gelen turistler ziyaret etmektedir. Şehrimizin kültürü, sanatı, insanımızın misafirperverliği, çevre altyapımızın gelişmesi ve şehrimizin güvenli olması turizme büyük katkı sağlıyor. Bizim birinci derecedeki önceliğimiz turistin isteklerine cevap verebilmektir.” Hacısalihoğlu, bu mesajıyla turizme karşı ırkçılık yapan ya da turizmi siyasallaştıranlara en anlamlı cevabı verdi. Kimilerinin kınadığı, aşağıladığı turist taleplerinin ise yerine getirilmesi gereken öncelik olduğunu açık açık kaydetti.

Arap turistlerin Trabzon için ekonomik katkısını, bıraktıkları dolar üzerinden değil şehirde kaldıkları gün üzerinden yorumlayan Hacısalihoğlu, “Geçmişte Körfez’den gelen misafirler 7 gün şehirde kalırken şimdi 9-10 güne çıktı. Bu bizim için memnuniyet vericidir. İç hatlardaki uçak seferleri arttırılabilirse turist sayısı da artacaktır” dedi. Hacısalihoğlu’nun bu bağlamdaki eksiğini Milletvekili Salih Cora tamamladı. Cora, THY filosuna alınacak 30 yeni uçağın bir kısmının Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesine ayrılacağını şu ifadelerle dile getirdi; “Ahmet Polat Bey’i ziyarete gittik. Kendisine Trabzon’daki yoğunluğu turizm hareketliliğinden bahsettik. Türkiye’de uçak sıkıntısı var. Dışarıdan uçak siparişi veriyoruz, parasını peşin veriyoruz. Bunun gelmesi süre gerektiriyor. Yeni filoya 30 tane uçak eklenecek. Bunlardan bir kısmı da Trabzon’a ayrılacak. Sefer sayılarının yeniden düzenlenmesi, Ordu, Giresun, Rize hattının düzenlemesi yönünde planları olduğunu ifade ettiler.”

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu şehirdeki vatandaşların rahatsızlığana ilişkin soruları da cevaplandırdı. Esnafın kendi vatandaşına ikinci sınıf muamelesi yaptığını, dolara tamah edip kendi insanının aşağılandığının hatırlatılması üzerine Hacısalihoğlu, “Denetim yapıyoruz. Hem davranış hem fahiş fiyat konusunda para cezaları uyguluyoruz. Daha çok çalışanlardan kaynaklı hatalar ortaya çıkıyor. Biz de bunu her işverenin kendini denetleyerek çözebileceğine inanıyoruz. Turizm Konseyi kurmuştuk. Bu konsey çalışmalarını sürdürüyor” ifadelerine yer verdi. Bu noktada Başkan Hacısalihoğlu’na katılmıyoruz. Zira doğru dürüst denetim yapıldığına inanmıyoruz. Bugüne kadar ne bir denetim raporu gördük ne de bir ceza haberi aldık. Başkan Hacısalihoğlu gazeteci arkadaşın bu sorusunu basit görüp geçiştirmiş olabilir. Bizce basit görülecek bir durum değil. Uzungöl’de esnaf Türk müşteri istemiyor. Uzungöl’deki esnaf, “Türk müşteri istemiyoruz, gelmesinler” diyebiliyor. Üstelik bunu mikrofona söyleyebiliyor. Demek ki dolar çılgınlığı artık kendi vatandaşını bile ikinci sınıf göstermeye başladı. Bu süreç böyle devam ederse bunun zararını önce esnaf arkadaş çekecektir. İşte anlatılması gereken şey bu gerçektir.

Basın toplantısında vurgu yapılan konulardan biri de basına yöneltilen sorumluluk imalarıydı. “Basın sorumluluğu fazlasıyla gösterdi. Hiç kimse evinin içindeki kötü durumu dışarıya anlatmak istemez” ifadeleri basına yönelik bir uyarı gibiydi. Bu anlayışı kabul etmiyoruz. Trabzon’daki bir yanlışı yalnız Trabzon’da yaşayanların bilmesi gerektiği fikri bize göre çağdaş bir yaklaşım değil. Zira biz biliyoruz ki gizlenen ve üstü örtülen hiçbir yanlış, doğruya kapı açmıyor. Tam tersine yanlış, ifşa edildiğinde düzeltiliyor. Bugün bu toplantıya neden olan aykırı çıkışlar olmasaydı hem bu birliktelik sağlanmayacak hem bu uyarılar yapılamayacaktı. Çürüme ve yanlışlar alttan alta devam edecekti. Hiçbir hakikat gizlenerek sonuca ulaşılmaz. Trabzon esnafının fahiş fiyat uygulaması ve Trabzonluyu aşağıladığı yönündeki tavrını gizleyerek ya da üstünü örterek çözüm üretemezsiniz. Tam aksine bu gerçek konuşulmalı, tartışılmalı ve uyarılar yapılmalı ki doğruya ulaşılabilsin.

Sonuç olarak TTSO Başkanı Hacısalihoğlu’nun öncülüğünde gerçekleştirilen turizm çıkışı şehrin ihtiyacı olan bir keyfiyetti. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.