banner114
banner146

2022 Yatırım Programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 15 Ocak’ta onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ses yok…

Yatırım Adası 2022 Yatırım Programına alınmazken, İyidere’ye kaydırılan Lojistik Merkez altyapısı için 350 milyon 35 bin TL’lik bütçe ayrıldı.

Ses yok…

Demiryolu ve hafif raylı sistem için de 2022 yılı Yatırım Programı’nda ödenek yer almadı.

Ses yok…

Trabzon yıllardır Güney Çevre Yolu için mücadele ederken, komşu illerden Ordu’ya Çevre Yolu için 449 milyon 464 bin 992 TL’lik ödenek ayrıldı.

Ses yok…

Yeni Trabzon Havalimanı için 2022 yılı yatırım programına altyapı ve üstyapı dahil toplam 40 milyonluk ödenek konuldu.

İlginçtir yine ses yok…

Trabzon’a yıllardır seçim vaadi olarak sunulan mega projelerin birçoğu 2022 Yatırım Programı’nda yer almazken, bizim muhalefet partisinin İl Başkanlarından ne yazık ki hiç ses yok!

Cumhur İttifakı’nın paydaşlarının sessizliğinin nedenini anlamak bir nebze mümkün ama muhalefet partisinin temsilcilerinin sessizliğinin nedenini anlamak mümkün değil!.. Toplantı düzenlemeleri, basın açıklaması yapmaları ya da hiç olmazsa sosyal medya paylaşımında bulunmaları gerekirken derin bir sessizliğe bürünmüşler…

Trabzon’da bu sessizlik sürekli mi?

Hayır!

Bizim il başkanlarımızın sessizliği genellikle ülke gündemine oturan sansasyonel bir konu olduğunda son buluyor. Nasıl mı? Ona da Cumhur İttifakı- Millet İttifakı ayrımı yapmaksızın örneklerle birlikte hep beraber bakalım…

AK PARTİ ÖRNEĞİ;

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Sezen Aksu’nun şarkısının sözlerine hassasiyet gösterirken, parti olarak şehre vaat ettikleri projelere aynı hassasiyetle yaklaşmayabiliyor. Sezen Aksu’yaSanat toplumun değerleri ile bağdaşmıyor sanatçılar içinde bulundukları toplumun kutsallarına saygı göstermiyorsa, o toplumdan tepki görmeyi de hak ediyordur. Sezen Aksu'nun ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem'e (as) ve Hz. Havva anamıza hakaret etmesi provokasyon amacı taşımıyorsa tek kelime ile densizliktir. Kendisini özür dilemeye ve bu milletin inanç değerlerine saygı göstermeye davet ediyorum.” çağrısında bulunan Başkan Mumcu, yeni havalimanı için konulan ödenekten bile bahsedip bir teşekkür bile etmiyor.  

CHP ÖRNEĞİ;

Ana muhalefet partisi CHP’nin Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin “Tasarrufa önem veriyorum. Kasaba gidip 100 lira verip et almıyorum. Gidiyorum kuzuyu kestiriyorum ya da toplu bir hayvanı.” açıklamalarına “Dar gelirli kasaptan eti gram ile alabilirken tuzu kuru siyasilerin milletin aklıyla alay etmesi kabul edilemez. Bir emeklinin bir aylık maaşını bir kuzuya veremeyeceğini bilemeyecek kadar toplumdan uzaklaşmış olması ise cabası.” sözleriyle reaksiyon gösterebiliyor.

İYİ PARTİ ÖRNEĞİ;

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli de Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman’ın Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı hakkındaki ‘’Fiyat istikrarının en büyük tehdidi dövizdir. Dua edin tutsun, oynaklık da enflasyon da azalsın’’ sözlerini hedef alarak, "’Dua edin de ekonomideki model tutsun’ diyorlar. Tamam dua edelim de, dua ile halledilecek iş mi Allah aşkına?” şeklinde paylaşımda bulunabiliyor. Meral Hanım’a laf diyenlerin lafı ağızlarına tıkıyor.

MHP ÖRNEĞİ;

MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım ise Kazakistan’daki durumu bile görüp, Trabzon’daki tablo karşısında sessizliğe bürünebiliyor. Kazakistan’daki sokak olayları için Başkan Tarım, “Kesinlikle bir sokak hesabınız vardır. Kazakistan'ı sokağa indirenler Türkiye'yi de aynı şekilde terbiye edeceklerini zannetmektedirler. O ülkelerin eksiği var; hiçbirinin MHP'si yoktur.” değerlendirmelerini paylaşabiliyor.

SAADET PARTİSİ ÖRNEĞİ;

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt, “50 metre kurbağalama Dünya Kısa Kulvar kategorisinde dünya rekoru kıran milli yüzücümüz Emre Sakçı’yı tebrik ediyorum.” paylaşımıyla başarılı sporcuları takdir ederken, yerel sorunlar karşısında sessiz kalabiliyor.

GELECEK PARTİSİ ÖRNEĞİ;

Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu ise, “Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan Swap anlaşmasının nominal büyüklüğünün karşılıklı olarak 18 milyar dirhem (AED) ve 64 milyar TL olduğu bildirildi. Yaklaşık 5 Milyar Dolar. 15 Temmuz finansörü artık cumhur ittifakını finanse etmeye başladı. 253 şehidin sorumlusu denilen kişilere yapılan resmi törenin nedeni de böylece ortaya çıktı. 18 Milyar Dirheme karşılık 64 Milyar TL verdik. Umarım Varlık Fonu da ipotek edilmemiştir...” paylaşımıyla yine yerel gündemin çok uzağında kalabiliyor.

DEVA PARTİSİ ÖRNEĞİ;

DEVA Partisi Trabzon İl Başkanı Kubilay Çiçek, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ’ın, "Normal şartlarda ayda iki kilo et yiyorsak yarım kilo yeriz. Domatesi iki kilo yerine iki tane alırız" şeklindeki açıklamasını “Ak Parti Milletvekili Zülfü Demirbağ’ın sözleri oldukça düşündürücü değil mi?” sözleriyle hedef alabiliyor.

BBP ÖRNEĞİ;

Şehirde tartışılan birçok konuda sessiz kalan Büyük Birlik Partisi Trabzon İl Başkanı Yahya Aksu, söz konusu BBP Genel Başkanı Mustafa Destici olduğunda, “Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici'nin bir tv programında tasarrufla alakalı sözlerini çarpıtarak kendi kirli siyaset anlayışınıza alet ettirmeyeceğimizi bilmeniz gerekir. Terör örgütü PKK’lı itlerle fotoğrafı paylaşılan sözde vekillere tek bir kelime dahi konuşamayan bazı yayın organlarının ilkokul çağındaki bir çocuğun dahi rahatlıkla anlayabileceği röportajı farklı şekilde yorumlayarak algı oluşturmak onlara fayda getirmeyeceği gibi Genel Başkanımız dan da bir şey eksiltmeyecektir.” paylaşımında bulunuyor.

Liste böyle uzar gider ama sanırım maksat hasıl olmuştur. Siyasi partilerin il başkanları tabi ki yukarıda bahsettiğim konularda siyaset üretebilirler. Genel Başkanlarını, genel politikaları öncelikleri yapabilirler. Yaşadıkları şehri ikinci plana atabilirler (!) Ama bunlar yok sayıyor. Trabzon’da yaşıyorlar ama yaşadıkları şehrin sorunlarını görmezden geliyorlar. Şehrin yaralarına merhem olmayı amaç edinmeyen İl Başkanlarının ülkenin yaralarına pansuman yapabileceği hiç inandırıcı gelmiyor!..

Trabzon, kentin geleceğini görmezden gelen siyasetçilerine kırgın ve kızgın… Trabzon, kentin geleceğini görmezden gelenlerden alacaklı… Trabzon, kentin geleceğini önceleyen söylem ve eylemleri bekliyor… Sabırsızlıkla bekliyor, bir an önce bekliyor…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.