banner114

Trabzon tarihboyu,kurulduğundan  beri  yardımseverliğiyle ve misafirperverliğiyle  tanınmış bir Karadeniz şehridir.Çünkü:Trabzon Karadeniz şehirlerinin en büyüğü ve Türkiyenin en meşhur şehirlerinden biri olduğu için  bütün dünya Trabzonun yardımına muhtaçtır.14.15 yüzyıllarda  bütün Venedik ve Ceneviz deniz yolu ticareti Trabzondan yapılmaktaydı İnsanlık tarihi boyunca dünyanın en eski şehirlerinden biri..17.Yüzyıla kadar İstanbulla birlikte Dünyanın en büyük şehri idi.İkinci İstanbul idi.19.Yüzyılda ve 20. Yüzyılın başında  Trabzonda yirmi aded civarında yabancı konsolosluk vardı.İpek yolu üzerinde bütün Dünya ticaretinde söz sahibi çok zengin bir ticaret şehri idi. Bu bakımdan  Türkiyede,Anodoluda ve tüm dünyada  olan olaylarda yardımseverlik ve misafirperverliğini göstermiştir.Savaşlarda Truvalıların , Korelilerin,Ortadoğuluların yardımlarına  koşmuş; Trabzona sığınanlara  can-mal güvenliği sağlamıştır. Öyle ki ;İzmir Yangınlarına,Mekkedeki “Ayn-ı Zübeyde=Zübeyde Pınarı “ denilen su yollarına ;Trablusgarpmağdurlarına;Bosna –Hersek-Kıbrıs –Güney Anadolu  -Afganistan  Filistin –Türkî Cumhuriyetleri işgal zedelerine ,dünyadaki bütün deprem-sel-Çığ-kuraklık zedelere yardımda bulunmuştur.Bunların eskilerinin Osmanlıca belgeleri de elimizdedir.Bütün bu sorunlar nedeniyle 21.Yüzyıl Trabzonunda olduğu gibi muhacir çıkıp Trabzona gelenler de olmuş,hattaTrabzondan emlâk alarak Trabzonda iskân edenler yabancılar  bile olmuştur.Bu Uluslararası ve yerel sorunlar nedeniyle Trabzon ekonomisi sarsılmasa dahi  dara girdiği de olmuştur.İşte bu noktada Trabzondaki  ekonomik zorlanmaları görenler  bu darlanmalara ve zorluklara tepki göstermiş ve hatta bazen Trabzonayereleşen yabancılarla  bazı kimseler arasında  bazı sürtüşmeler de yaşanmıştır.Fakat ,bu zor ve dar zamanlarda her türlü eleştiriyi yapanlar  kendilerinin  atalarının sadece Rus işgalinde bile  bir milyon iki yüz bin insanın  Trabzon ve Doğu Karadeniz bölgesinden muhacir çıkarılışına ve Çanakkaledeki kadar 250 bin şehit verilmesine  hiçbir eleştiri yapmamaktadırlar.Trabzon halkının bazılarının yaptığı bütün eleştirilere  rağmen tarihe geçen yardımlarıyla tanınması Trabzon tarihinde bir şeref levhasıdır.

Bunu en sonra 2020 yılında Ocak ayı sonunda  Elâzığ ve Malatyada  olan Deprem sonucu depremzedelere yaptıkları yardımlar ile de göstermeleri çok dikkat çekici bir olaydır.Zira mağdur insanların sorunlarını kendi sorunu sayabilmek Trabzon gibi dünyaca tanınmış bir şehir halkından daha çok kime yakışabilir?Meselâ:Suriye,Irak ve Filistin halkı muhacirlerinin Trabzonda çektiği sıkıntılara  Trabzon gibi her şehir tahammül edemediği ,sorunları Trabzon gibi en asgari zararla atlatamamışlardır.Bunun içindir ki ben hayatta en çok sorun çözen ,mutluluk kazandıran ,iş başaran insanları ,halkı ve toplumları severim.Sorunları sömürmek ve istismar edenler ise tarihte daima yalnız kalmışlar,insanlıklarını kaybederek ceza bile görmüşlerdir.Haklı eleştiriler ise herkese daima Yüce Allah indinde ve toplum nazarında itibar kazandırmıştır.Zira Trabzon halkının tarihte aşamadığı bir sorun görülmemiştir.Aşılmayan sorunlar halkın dertlerine tercüman olamayan yöneticilerden gelmiştir.Onlar da Trabzon tarihinde bellidir.Halkın cebini değildehep kendi ceplerini dolduranlar Trabzonun sorunlarını daha çok çoğaltmışlardır.Bu nedenle çağımızda Trabzonda çok hızlı ve bilimsel olarak bir asla rücu’ başlamıştır.Bunun en en büyük kahramanları ise yazarlarla gazeteciler ve de olaylara ilmen bakan iş adamları ile yöneticilerdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
U. Aral 6 ay önce

"bütün dünya trabzon'un yardımına muhtaçtır"... devamını okumadım. soruyorum, komedi mi bu yoksa! böyle abes bir cümle olabilir mi? pes valla!

Avatar
Nazlı 6 ay önce

başlıkta "yabancı sorunu" denilmiş ya, içerkte böyle bir mevzu yok. unutulmuş, adeta yazılmayı bekliyor.