banner114

1910  tarihli Osmanlıca Trabzon Şehircilik belgelerine göre ,1910 senesinin Trabzon Lisesinde okutulan “Malumât-ı Medeniyye=MedenîyyetBilgileri”adlı kitapta “Belediyecilik Dersleri “ de okutulmakta idi.Bu nedenle eski Trabzonlular Osmanlı’nın çöküş asrında bile belediyecilik ve güzel şehircilik kültürüne sahipti. Kışın bile gül açan şehrin sokakları, caddeleri, parkları, evleri hep Akçaabat Orta Mahalle güzelliğinde idi. Ne olduysa 1950’den sonra eski tarihî şehir güzellikleri binalarıyla, sokaklarıyla, nostaljisiyle, deniz sahilleriyle, genel görünüşüyle tepeden tırnağa yanlış uygulamalarla çirkinleştirildi.Yer altı geçitleri kapatıldı. Göstermelik bir tane açıldı. Yeni dönüşüm ismi altında şehir esk i sultan Abdu’l-Hamit Han albümündeki fotoğraflardaki güzel Trabzon halinden çıkıp bugünkü çirkin haline getirildi. Bunlarda bazı ahmaklarca yenilik sayıldı.Tek Zağnos - Tabakhane ve Çömlekçi uygulamaları yenilik sayıldıysa da eski Trabzona göre tam yüz ak etmedi. Sanki bu şehirde mimar-mühendis-şehir plânlamacısı yok.Yoksa var da hep sus pus mu? Politikaya ve çıkarcılığa mı şehir kurban ediliyor ,onu da Trabzonlu olarak anlamış değilim. Zira, meçhullük devam ediyor. Her şey şeffaf değil..

                               Fakat bugünkü Trabzon  öyle bir durumdaki  yeni projelerdeki cadde ve sokaklar bile hep eğiri büğrü. Konya –Kayseri veya Ankara’daki gibi bir tek düz çizilmiş cadde ve sokak bulamazsın. Hele hele  hava bozmasın. Bir şiddetli yağmur yağmasın. Bir şiddetli kar yağmasın.Yeni Trabzon bile  istop eder.Borular patlar. Sular dar borulara sığmaz. Dağlardan gelen sular menfezleri aşar Uzunkumu çamur doldurur.Gazete haberlerine göre  Doğu Karadeniz’de belki  en az beş yüz  birime bile ulaşamazsınız.

                                  Trabzon tünellerinden Akyazı’nın altından geçmeyen  arabalar Akçabaat gitmek için Yıldızlı  döner kavşaklarında dolandırılır da dolandırılır.Yahu bu Yıldızlı’dan Akçaabat’a direkt neden gidilmez? Niye böyle dolaştırılıyoruz? Beşirlide’ki göbek on trilyona yapıldı.Onbeş trilyona yıkılıp yeniden yapıldı. Eskiden direkt olarak Beşirli’den Akçaabat’a ve de Akyazıya, Yeşilova’ya giderdik. Ya şimdi dön babam dön. Ayasafya da öyle.. Efendim modern İngiliz kavşak sistemiymiş.. Acaba Mimar Sinan olsa buralarda halkı böyle dolandırarak mı hedefine vardırırdı? Merake diyorum. İngiliz sistemiyse bizim mimar ve mühendislerimizle şehir plânlamacılarımız ne işe yarıyor? Trabzon tarihi için okudukça hayıflanıyorum. Ortahisar’daki Hükümet Konağı’nın önüne bir de Mimar Sinan heykeli koymuşlar. Sanki değer veriyorlarmış gibi. Artık bu yanlış şehircilikten Trabzon’u kurtarmalıyız. Trabzon Limanı bile yabancılara yaptırılmıştır. Limanı teklif eden Hasan Paşa’dan hiç söz edilmez. Anılmaz. Roma Limanı Trabzon’da yok edilmiştir. Halâ şehircilik taslayanlar var..

                                  Trabzon Büyükşehir Belediyesiyle Ortahisar Belediyesi her yere ve her işe karışamıyor. Her yere ulaşamıyor.. Şehirde kimin ne yapacağı net olarak belli değil.. Kent Konseylerinin teklifleri de cüz’i olarak geçerli. Sadece istişare olarak var. Vilâyet bayrağının dalgalandığı Yukarı Hisar Kral Sarayı ve çevresi halâ mezbelelik. Trabzon’a halâ kazandırılamadı. Trabzon’da Kültür Sarayı yok. Fuar yok. Fuarsız Trabzon ne işe yarar? Tarihte ikinci İstanbul sayılan Trabzon fuarsız. Samsun-İzmir-Kayseri fuarlı veya diğerleri.. Bir Emekliler Parkı yok. Belediye taziye evleri yok. Kahramanmaraş’ta bile  otuz adede yakın var. Büyükşehir için henüz bir broşür bile yayınlanamadı. Akyazı Stadı sahasına bir yüzme havuzu yapılamadı. Yazın Trabzon sanki deniz şehri değil. Plâjı yok. Akyazı’nın doğusuna yirmi kat, ortasına iki kat, batısına dört kat ev ruhsatı ver. Bu çelişkiler, bu yanlışlar, bu eksikler niye? Demeyelim mi ,susalım mı? Şehitlerkazandı, birileri çar-çur mu etsinler?Bunlardan daha önemli sorun nedir ki yazmayalım?

Trabzonluluğuma yazık olur..Müstesna ve muhteşem Trabzon tarihine yazık olur..Bu bizim Trabzon şehircileri,planlamacıları  Trabzon İş bankası reyonunda yayınlanan Farabinin “Medinetü’l- Fâzıla=Faziletli Şehir “ adlı kitabını bile okumadılar mı?Hayret..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.