banner114

Trabzon’un  asıl sorunu eski tabirle “Kaht-ı  Ricâl” yoktur. En başta siyaset ve devlet adamlarının Trabzon tarihini bilmeyen, Trabzon kalkınmasıyla çelişen kimselerden oluşmasıdır. Halbuki eski Trabzonlular, meselâ: Hasan Saka, Mahmut Goloğlu, Mustafa Reşit Tarakçıoğlu, Ali Şükrü bey, Fâik Ahmet Barutçu ,Cevdet Sunay, Salih Omurtak Paşa bugünküler gibi passifmi  idiler? Asla.. Onların devri Trabzon’u bugünkü gibi çirkin mi idi? Denizsiz mi idi? Ranta kurban  edilmiş miydi? vesaire vesaire.. Bugünkü Trabzonspor bile kalitesizlikten, aynı perişanlıktan, aslına rücu’edememekten, kendine yabancılaşmaktan şampiyon olamıyor. Demek ki: Trabzona her konuda yeni bir çeki düzen verecek, eski güzelliklerine kavuşturacak, aslına rücu ettirecek dava sahibi,Trabzon âşığı, bilgili, donanımlı, kaliteli adamlar lazımdır.Bir zamanlar Akyazı sahiline stad kurulmadan  Akyazı’daki bir toplantıda  bir İl başkanı şimdi  milletvekili “denizimiz ne olacak? Kayıklarımız ne olacak?” diyen Akyazılı bir vatandaşa: ”gidin Akçakale’de yıkanın” demiştir. O da O’na:”siz oraya daha yakınsınız. Orda siz yıkanınız” diye cevap vermiştir. Bugün aynı milletvekilinin varlığına rağmen ,Sayın Gümrükçüoğlu Akçaabat’a  limandan Akçakale’ye kadar deniz doLdurma projesi bırakmışta öyle gitmiştir. Şimdi Akçaabat kent konseyi sahilimiz ne olacak diye kıvranıyor. Sorumludan ses çıkmıyor.Bu kaht-ı Rical (adam yokluğu) değil de nedir?

Şehrin valisi olan her kimse kendi  görevini sivil toplumlar üzerine veya Belediyeler üzerine atamaz. Mülki âmir hepsinden sorumludur. Çünkü: aykırı hareket edeni hemen görevden alma hakkı var. Kendisi de aynı sorumluluktan sorumludur. Son dönem Trabzon valileri eski Trabzon valilerine bile sahip çıkmıyor. Çok örnekleri var. Bunların bazılarını bizzat kendilerine de aktardık Hepsi devletin valisi, milletin vekili. Şehri Vali, Belediye Başkanları, Milletvekilleri gezip sorunları yerinde  halletmelidir. Turizmde bu sene otellerin dolu olmasına bakmayınız. Döndükleri zaman Trabzon aleyhinde neler yazdıklarına ,aleyhtarlıklarına bakılmalıdır. Sivil toplum Örgütleri fahri çalışan, yokluk içinde ,parasız örgütlerdir. Kent konseylerinde yüz karar alıp yapIlması için teklif etseler beş tanesi yapılmaz. Belediyelerin Kültür Araştırma Kurulları ,Kent Konseyleri bile çalıştırılmıyor. Bu yüzden sorunlar birikiyor, artıyor.. Bu nedenle önce bu adam yokluğu meselesini güzel kadrolaşmalarla  Trabzon halletmelidir. Vali valinin tarihi çeşmesinden haberi olmazsa bu şehir ne hale gelir? Beterin beteri var. Şehir hurdalığa ve çöplüğe döner. Bu hurdalık ve çöplük asıl adamsızlık yığınıdır. Sayın Cumhurbaşkanı Trabzon’a gelip bazı açılışlara katıldı. Fakat hiç kimse O’na “SAYIN CUMHURBAŞKANIM.! TRABZONUMUZ ASIL 1865’TE KURDUĞU MATBAASIYLA,VALİLİK GAZETSİYLE,YETİŞTİRDİĞİ İKİ BİN CİVARINDA YAZARI-ŞÂİRİ-ÇİZERİ VE SANATÇISIYLA MEŞHUR OLMUŞTUR.ASIL ŞU RESMEN HAZIRLANAN  MUHİBBÎ EDEBİYAT MÜZESİNİ  HİZMETE AÇALIM”SAYIN CUMHURBAŞKANI BİR YANA SORUMLU KÜLTÜR VE T URİZM  BAKANI BİLE  -ÇAĞRILDIYSA – SONUÇ YOK. Trabzon’u bu  adam yokluğundan kurtarmadan Trabzon kurtulamaz. Yazık alının çifte maaşlara.. Biz emekliler vatana bu ek görevleri meccanen yapmaktayız. Emekliler açlık sınırının altında olursa olsun, Yüzde sekseni bize oy verdi demek Trabzon’u kurtarmuyor ki.. Vatandaşı kurtarmadan, mutlu etmeden Trabzon kurtulur mu? Mutlu olur mu? Trabzon kurtulmadan vatandaş kurtulur mu? Yine hayır.. O halde bu adam yokluğunu gündem etmekte haklıyız. Trabzon’a Demiryolu ve Tren getiremeyişinden bile belli değil mi? Topu ,savaş yıllarında can çekişen eskilere atmak çözüm değil. Onlara helâl olsun ki onlar projesini bile hazırlayıp şimdikilere bıraktılar. Sorun asil şimdikilerde herkes payına düşen vebali ve kemali(ödülü) alabilmelidir.. Biz bu görüşteyiz..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şakir Şahin 9 ay önce

Ağzınıza sağlık değerli hemşerim çok güzel tespitler yaptınız ; benim Affan Kit. Lisesinde görevliyken öğrencilerimize """ Trabzonumuz git gide kabileleşiyor""" söylemimi yansıtıyor

Ağzınıza sağlık çok güzel tespitleriniz var.
İnşAllah bir gün birlikte bu konuları konuşma imkânımız olur. Selam ve sevgilerimi sunuyorum.

.