banner114
banner146

Geçtiğimiz hafta KTÜ Teknoloji Transfer Merkezi Başkanı Prof. Dr. Oktay Yıldız aradı. Teknoloji Transfer Merkezi olarak 1 yıllık çalışmalarının sunulacağı bir program yaptıklarını belirterek programa davet etti. Yıldız, “Ali Bey, çalışmalarımızı dinlemeni ve değerlendirmeni istiyoruz. Trabzon için önemli bir kalem olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda davetlimizsiniz. Programımıza katılabilir misiniz?” dedi. Katılacağımı beyan ederek günü ve saatini öğrendim. Dün program için KTÜ Teknoloji Transfer Merkezine gittim. 2 saat kadar Prof. Dr. Yıldız’la bu özverili 1 yıllık çalışmanın sonuçlarını dinledim. 35 yıllık aktif gazetecilik hayatımda hep üniversitelerin şehirleriyle bütünleşemediğini yazmış ve söylemiştik. Dün ise bir üniversitenin bölgeyle nasıl bütünleştiğini ve yeni nesil akademik kadronun yeni ufuklar çizdiğini gözlemledik.

Trabzon’da güzel şeyler oluyor. Yeni nesil üniversiteler de anlayışta değişti. Artık toplumla iç içe ve onların sorunlarını bilimsel bağlamda ele alıp değerlendiriyor. KTÜ Teknoloji Transfer ofisinde Başkan Prof. Dr. Yıldız’ın dışında 15 uzman akademisyen görev yapıyor. Mini akademik uzmanlaşmış kadro yalnız Trabzon’a değil bölgede ve özellikle sanayicilere çok güzel işler çıkartıyor.

Prof. Dr. Yıldız, sunumuna üniversiteleri sınıflandırarak başladı.

1’inci nesil üniversite: Eskiden beri alışageldiğimiz sıradan eğitim-öğretimin yapıldığı ve sadece bilginin yüklenmeye çalışıldığı klasik üniversite.

2’nci nesil üniversite: Eğitim-öğretimin yanında araştırma da yapan üniversite.

3’üncü nesil üniversite: Toplumla entegre olmuş ve toplum sorunlarına duyarlı üniversite.

4’üncü nesil üniversite: Daha yenilikçi, sınırları ve kampüsleri olmayan ama toplumla entegre olmuş üniversite. (Türkiye’de örneği yok)

***

KTÜ Teknoloji Transfer Merkezi, KTÜ’nün araştırma üniversitesi ilan edilmesinden sonra daha bir önemli hale gelmiş. Prof. Dr. Yıldız, sorumluluğunun bilincinde bir akademisyen olarak saat mefhumu düşünmeden ekibiyle birlikte gerek bölgeye ve gerekse üniversiteye katkı sağlamaya çalışıyor. Başardıkça büyük keyif alıyor ve anlatacakları güzel hikayeleri oluşturuyor. KTÜ Teknoloji Transfer Merkezi beş farklı alanda faaliyet yürütüyor.

1- Eğitim hizmetleri: Hem öğrenciye hem sektör temsilcilerine ve hem de STK’lara verilen eğitimler. Bunlar proje yazma eğitimleri. Son üç yılda 200’ün üzerinde eğitim verilmiş.

2- Proje hizmetleri: Ulusal ve uluslararası konulardan yararlanmaya yönelik proje yazıp yürütme, ortak bulma, fon bulma işleri… Son üç yılda üniversiteden 700’ün üzerinde ulusal fon kaynaklı projeye başvuru yapıldı. Yine 90’ın üzerinde uluslararası fon kaynaklı projeye başvuru yapıldı. KTÜ’nün bu projelerinden ulusallarda 24, uluslararası alandakiler ise 17 proje destek aldı.

3- Üniversite sanayi iş birliği: Sanayicinin ihtiyacı olan nitelikli bilgiyi sağlamak ve üniversite de ortaya çıkan yeni buluş ve fikirleri sanayiciye aktarmak. Son üç yılda üniversite sanayici iş birliği ile 80’in üzerinde 33 milyon lira bütçeli ARGE projesi yapıldı. Türkiye’de 200’ün üzerinde firma ile çalışılıyor.

4- Patent destekleri: Üniversite, akademisyen veya öğrencilerin fikirlerine patent, faydalı model, tasarım tescili gibi korumalar altında alınmasını sağlamak. Bugün KTÜ’de 180 üzerinde buluş sahibi, binden fazla öğrenci ile patent konusunda iş birliği yapıyor.

5- Şirketleşme ve girişimcilik: Bu kapsamda öğrencilerin ve akademisyenlerin kendi girişim hikayelerini oluşturmak. Başarılı şirketleşmeye onları teşvik etmek. Son 2 yılda 300’ün üzerinde yeni girişim fikri alınmış. Bunlar olgunlaştırılmış, desteklenmiş ve fon sağlayıcılara gönderilmiş. Bunların 12’si Trabzon TEKNOKENT’te şirketleşti.

***

TTM Başkanı Yıldız’a ofise nasıl öğrenci aldıklarını sorduk. Elbette ki her öğrenciyi almıyorlar. Girişimciliğe yatkın olan öğrencileri seçiyorlar. Öğrenciler daha çok son sınıflarda belirleniyor. Ancak lisansüstü eğitim gören öğrenciler elbette daha farklı seçiliyor. Seçtikleri öğrencilerde yaş sınırı yok. Elbette ki pastane açmak isteyenleri değil “Ben bir alet yapacağım, bir yazılım yapacağım” diyen girişimcileri istiyorlar. Prof. Dr. Yıldız’a Trabzon Teknoloji ofisiyle Ankara, İstanbul ya da sanayinin geliştiği diğer vilayetlerdeki teknoloji transfer ofisleri arasında mukayese yapmasını istedik. Yıldız, “Mukayeseye gerek yok. İstanbul, Ankara ve İzmir ve bahsettiğiniz o illerdeki teknoloji transfer ofisleri yüzlerce firma arasından firma seçiyor. Biz ise firma arıyoruz. Buna rağmen Trabzon’da güzel şeyler oluyor.” dedi.

Kutladık ve ayrıldık.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.