banner114

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddelerinden biri Büyükşehir Belediyesinin deniz dolgusunu değil, tahkimat yapmadan denize toprak dökmeyi meşrulaştırmak isteyen çalıştayına STK’ların tepkisiydi. Trabzon’daki STK’ları konu hakkında bilgilendirmeden apar topar çalıştaya davet eden Büyükşehir Belediyesi, toplantıda “Dolguyu değil üzerine yapılacak yapıları konuşacağız” deyince STK’ların tamamı şaşırdı.

Büyükşehir Belediyesinin çalıştay olayında bir şeyi daha öğrendik. Büyükşehir Belediyesi deniz dolgusundan oluşan üst yapıyı Trabzon dışından bir büroya meğer ihale etmiş. Yani dolguyu tartışamaya açmayan, üst yapıda yapacaklarını Trabzon dışından bir büroya ihale eden Büyükşehir Belediyesi Trabzon’daki STK’ların manevi şahsiyetleriyle adeta dalga geçercesine onları çalıştaya davet etti. STK’lar belki çalıştayda yeterince tepki göstermedi ancak çalıştay sonrası hemen tamamı Büyükşehire tepkilerini dile getirdi. Sivil toplum örgütlerinin tamamının rahatsızlık duyduğu çalıştay ile ilgili en anlamlı yaklaşımı Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu dile getirdi. Ustaömeroğlu, “Derdimiz dolguları konuşmaktır. Gelişi güzel dolgu yapıp (toprağı kamyonu 70 liradan denize döküp) ‘hadi gelin bunun üzerine ne yapalım?’ demek değildir. Önce dolguya dur densin sonra ne yapılacaksa ona göre yapılsın” dedi. Ustaömeroğlu, dolgunun üzerine ne yapılacağını bile dışarda bir büroya ihale edip Trabzon’daki STK’ları göstermelik çalıştaya davet eden Büyükşehire tepkisini şu sözlerle sürdürdü. Ustaömeroğlu, “Bu büro projeyi neye göre yapacak? Çalıştaydan bir sonuç çıkacaksa bunu Trabzon’dan bir büro da yapabilirdi.”

Trabzon’daki çalışmalarında büyük oranda rantı esas aldığı gözlenen Büyükşehir Belediyesi bu iddialara da kulak tıkadı. “5 yılda ne yapabilirsek kardır” anlayışı ile devam eden Büyükşehir Belediyesi yola devam ede dursun biz de kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri Trabzon’un turizm sorunuydu. Trabzon’da turizme yönelik çok ciddi yatırımlar yapıldı. Ancak pandemi dolayısıyla bugün turizm çökmüş durumda. Ege ve Akdeniz’de Turizm Bakanlığı ve THY’nin büyük gayretiyle turizm az da olsa canlandırıldı. Bölgemizde ise yaprak kımıldamıyor. Trabzon ve bölgede turizmin en canlı olduğu dönemde en pahalı uçuşları Trabzon’a yapan Türk Hava Yolları, pandemi sonrası bölgemize kulaklarını tıkamış durumda. Ege ve Akdeniz’e yurt dışından seferler düzenleyen THY, sıra Trabzon’a gelince kılını kıpırdatmıyor. Konu TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Başkanı Volkan Kantarcı’nın da gündemindeydi. Kantarcı, Türk Hava Yolları’nı “iyi gün dostu” olarak nitelendirerek topa girmeye davet etti. Kantarcı, “Türk hava yollarının az sayıda bile olsa sembolik olarak sefer koyması etkili olacaktır. İşler iyi olduğu zaman sefer artıran ve yüksek fiyat uygulayan THY’ye zor dönemde bölgenin ihtiyacı var.” dedi.

THY, bütün olup bitenlere rağmen bölgeye kulak tıkamaya devam etti. Ancak şunu ifade etmeliyiz ki, sorumlu gazeteci olarak THY’nin bölgemize karşı uyguladığı bu ikircikli tavrı unutmayacağız. Bir gün bu zor günler geçecek. THY’ye günü geldiğinde iyi gün dostu olduğunu hatırlatacağız.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddelerinden biri ise Kovid-19 vakalarının yurt çapında olduğu gibi bölgemizde de ciddi artış göstermesiydi. Geçtiğimiz hafta başından itibaren yetkililer çeşitli etkinliklerle sürekli uyarı yaptı. Trabzon’da vakaların 300’ü aştığı belirtilirken daha önce hiç vaka yaşanmayan Şalpazarı Belediyesi, ilçenin çeşitli yerlerine uyarıcı pankartlar astı.

Hızla yayılan Kovid-19 vaka sayısı bini aşarken halen tedavi gören hasta sayısının 345 olduğu açıklandı. Kovid vakalarının artış gösterdiği yeni bir haftaya daha girdik.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.