banner114

Eski Trabzon’la şimdiki Trabzon’u karşılaştırırsak Trabzon’da bir ihanet sorunu hemen ortaya çıkar.Bu sorun gaflet ,dalâlet ve hatta hıyânet  uygulamalarından kaynaklanmaktadır.Çok örnekleri var.Birkaçına dikkat çekerek bu sorundan âcilen kurtuluş isteyeceyiz. Çünkü çok haklıyız. Çok alacaklıyız.

                            Trabzon’a  yapılan ihanetlerin başında  Trabzon’un yeniden toparlanmasını ve kalkınmasını geciktirmek sorunu gelmektedir.Bu sorunun başında ise  Trabzona tren ve demir yolunu  1886 ylından beri konuşulduğu, gündemedildiği, parası 1946 yılına  kadar hazır tutulduğu halde; Trbzon’a halâ tren ve demir yolu getirilmeyişidir.Üstelik Türkiye’de yapılan Devlet Demiryollarının birçoğunun Trabzonlu Genel Müdürlerce yapıldığı halde Trabzon’un örtbas edilmesi,parası başka yerlere harcanması ve de Samsun-Trabzon demir yolunun bile iptal edilmesidir. Bu kalkındırmamak ihaneti değilde nedir? Sahil yollarına para verdiği halde Trabzon demir yoluna vermeyen dünya Bankası ve batılılar da aynı ihanetin içindedir. Öğrendiğimize göre şimdiki yeni  Devlet Demiryolları Genel Müdürü de Trabzonluymuş. O’na damı yalvaralım? Kendisi bilmiyor mu? 1946 yılının Trabzon ve Halk gazeteleri ve T.B.M.M. Kütüphanesi meclis Zabıt kayıtları Trabzon demir yolu ve tren tartışmalarının belgeleriyle dolu.Trabzon için bu beynelmilel bir ihtiyaç olduğu bilindiği halde bunu ihmal  ihanet değilde nedir? İhtiyaç olan bir şey tartışılır mı? Cumhuriyet treni halâ  Trabzon’a gelmedi.Halâ Cumhuriyetçilikten bahsedenler var.Bu demir yolunu ilk isteyen Sultan Abdu’l- Hamit Han’a,”Demir yolu geçsinde isterse göğsümün üstünden geçsin” diyen Sultan Abdu’l-Azîz Han’a ve Cumhuryet ile birlikte Nemlizadelerden on bin altın alarak  Trabzon Demiryolunu Gümüş kazma ile temelini atıp Samsun’dan Çarşamba’ya kadar getiren Atatürk’e de ihanettir.Olan millete oluyor. Vatana oluyor. Trabzonlulara oluyor..

               Bu nedenle birkaç seneden beri Trabzonda ve İstanbulda verdiğim “MUHTEŞEM  TRABZON”  adlı konferansımda Trabzon Demir yoluna ihanet edildiğini söylemekte haklı çıktığım gibi ; Trabzonumuzununutulmaz,Belediye Başkanı Pek muhterem  Orhan karakullukçu beyle; TrabzonDemiryolu Platformu Sözcüsü ve MMO eski Başkanı  Şaban Mülbül Bey’in Makine Mühendisleri Odası  kongresinde yaptıkları konuşmalarda demir yolu ve tren konusunda “Trabzon’a ihanet edenler Var” şeklindeki sözleri de ilmen çok haklıdır. Çünkü: Batılılar Trabzon’dan geçen Pekin ve Roma arasındaki İpekyolunu iptal ettiler.Süveyş kanalı ve Baharat yolu alternatifleri  gündeme getirdiler.Trabzonun tek çaresi Tren ve Demir yoluyla  Trabzon İpek yolu ticaretini  yeniden gerçekleştirmesidir.Meseleyi öteye beriye çekmek Trabzonu daha çok fakirleştirir.Trabzon Limanının da Demiryoluna ihtiyacı var.Halbuki yirmi  konsolosluğun bulunduğu eski Trabzon ikinci İstanbul durumundaydı.ŞimdiTrabzonun eski ilçeleri Demiryoluna sahip olduğu halde Trabzonun olmaması çok büyük ekonomik ihanettir.Bunları ilmen çok anlattık. Belgelerinisunduk. Kitaplarını yayınladık.Konferanslarını verdik. Birileri halâ laf beliğine devam ediyor.İcraatyok. Patinajçok. Bu laflar tıpkı Kıbrıs Cumhurbaşkanı gafilinin Kıbrıs’ınTürkiye’ye bağlanmasının çok korkunç olacağını söylemesi gibi çok büyük gaflet,dalalet ve hatta hıyanet boyutlu bir ihanettir. Bu ihanetten âcilen kurtularak,Trabzon’u âcilen demir yoluna kavuşturalım. Eski İpek yolu yerini alacak olan bu tarihî yol Trabzon’u yeniden zenginleştirecektir.Trabzon’a demir yolu yapılmaması Trabzon için en büyük engeldir.Bu engelciler sonra bu enkazlaşan engellerin altında kalmaya mahkum olurlar.Bu hiç unutulmasın.Trabzon er geç demir yoluna ve trene kavuşacaktır.O gün Trabzon’un en büyük çağdaş bayram günü  olacaktır.Orada buluşmak üzere hoşca kalınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hattab 6 ay önce

trabzon'a yapılan ihanete bir kaç örnek vereceğini söyleyen yazar, demiryolundan başka bir örnek veremiyor. tuhaf!