banner114
banner146

Milletvekili Örs, spor yasası görüşmelerine Trabzonspor’dan örnek vererek damga vurdu

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, 61 maddeden oluşan Spor Yasası görüşmelerinde hem önerilerde bulundu hem de sporun siyaset üstü olması gerektiğine Trabzonspor üzerinden örnek verdi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde söz aldı. Yeni kanun teklifine yönelik çekincelerini paylaşan Milletvekili Örs, “Kamuoyunda spor yasası olarak bilinen, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi'ni görüşmek üzere toplandık. Kanun üzerinde görüşlerimizi beyan edeceğimiz bu teklifin 61 maddeden oluşuyor olması da benim için hoş bir tesadüf oldu, bunu da söylemeden geçmeyeyim. Bizim Trabzon'la özdeşleşen 61'inci dakikamızdan sonra spor yasasının da 61 maddeden oluşması, futbolun beşiği Trabzon'umuz adına da hoş bir durum oldu. Bunu da buradan antrparantez belirteyim. Burada iki değerli, millî futbolcu kardeşim var. Onlar bizim Avni Aker'i bilirler, oradaki 61'inci dakikaları da bilirler. O açıdan, bunu da burada söyleyerek sözlerime başlamak istedim.” açıklamalarında bulundu.

YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ GÜNDEME GELDİ

Teklifin beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu kaydeden Milletvekili Örs, “‘Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Yasası bir an önce çıkarılmalı.’ diyen vekillerden biriyim ve bunu da defalarca söyledim. Bu teklifin geç de olsa getirilmesine sevinenlerdendim. "Dendim" diyorum çünkü getirilen teklifin maddelerine bakıyorum, beklentilerin aksine bir durumla karşı karşıya olduğumuzu görüyorum. Spor kulüplerinin mali disiplin altına alınması, onlara bir mali disiplin getirilmesiyle ilgili düzenlemeleri olumlu bulduğumuzu ifade ediyorum ancak bu teklife baktığımızda, bu teklifte yer alan birçok maddenin tartışmalı olduğunu da hemen baştan söylemek isterim. Bu tasarı spor kulüpleri, TFF, federasyonlar, akademik çevrelerce, yüksekokul bölümleriyle, spor medyasıyla, spor kamuoyuyla yeterince tartışılıp konsensüs sağlanmadan, âdeta böyle yangından mal kaçırırcasına gündeme geldi. Böyle benim dediğim dedik, çaldığım düdük tavrı bu kanun teklifinde de devam ediyor. Bu her şeyi ben bilirim, işte ben yaptım, oldu mantığınızdan, uygulamalarınızdan vazgeçin.” çağrısında bulundu.

SPORUN SİYASET ÜSTÜ OLMASI GEREKİR

Sporun siyaset üstü olması gerektiğine Trabzonspor üzerinden örnek veren Milletvekili Örs, “Spor siyaset üstüdür ki gerçekten öyle olması gerekir, ben de buna inananlardanım. En azından çok basit bir örnek vereyim; bizim Trabzonspor'un maçlarında oturduğumuz zaman tribünde gol olduğu zaman yanımızdakine sarılıyoruz; AK Partili midir, MHP'li midir, CHP'li midir bakmadan birbirimizi kucaklıyoruz ve o sevinci beraber paylaşıyoruz. Bu noktada sporun siyaset üstü olması hasebiyle muhalefetin önerilerinin daha alınması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Gelin bu kanun teklifini ortak akılla değerlendirelim ve ortak paydalarda birleşerek Meclisten çıkaralım.” diye konuştu.

HER ŞEYDE SÖZ SAHİBİ VE KARAR VERİCİ BAKANLIK

Milletvekili Örs, bir dizi öneriler sıralayarak açıklamalarını şöyle tamamladı: “FIFA ve UEFA kural ve kaideleri açısından bu kanun teklifiyle ilgili bir iki cümle de söylemek isterim. Biliyorsunuz 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'a göre, madde 3'e göre ülkemizde futbol faaliyeti, özerk Türkiye Futbol Federasyonu tarafından FIFA ve UEFA kural ve kararları da dikkate alınarak yürütülmekte, düzenlenmekte ve denetlenmektedir. Şimdi, futbol kulüpleri ve federasyon hakkında yapılacak her ulusal düzenleme mevcut uluslararası düzenlemeler ve ulusal düzenlemelerle entegre şekilde ve mevcut ilkeler göz önünde bulundurularak ele alınmalıdır diyorum. Özellikle bu geçiş dönemlerinin titizlikle planlanması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Ana hatlarıyla bu arz ettiğim noktalara gerekli ihtimamın gösterilmediğini bu taslağa baktığım zaman da anlıyorum. Bu noktada bu kriterlere dikkat edilmesini teklif ediyorum, öneriyorum. Bir de bu kanun teklifinin maddelerine baktığımız zaman yahu, her şeyde söz sahibi ve karar verici Bakanlık. Öyle ki işte kulüplerin kuruluşundan başlayarak, işte kongrelerine, yöneticilerinin nasıl olacağına, kimin olacağına, hatta faaliyetlerine bile Bakanlığın karar vereceği bir kanun teklifiyle karşı karşıyayız yani bu kanun teklifiyle federasyonlara "Bakanlık olmadan nefes alamazsınız." deniliyor, âdeta böyle deniliyor. Bu böyle bir kanun teklifi gördüğüm kadarıyla. Sporun yönetiminde, spor kulüplerinin özerkliğe kavuştuğu günlerden de daha eskiye götürülen bir sistemin inşa edilmek üzere.”

Anahtar Kelimeler:
Milletvekili Örs
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.