banner114
banner146

Eğitim Sendikaları öğretmenlerin saygınlığının korunmasını istedi

Son zamanlarda medyaya sıklıkla yansıyan öğrencilerin öğretmenlere fiziksel ve sözlü şiddet olaylarının ardından Türk Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Coşun Dilber ve Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur açıklamada buldundu. Özelikle cep telefonlarının sınıflara girmesiyle okul mahremiyetinin zedelendiğini ve öğretmenlerin saygınlığının düşürülmesinin artığını söyleyen Dilber, “Temelde ana sıkıntılarımız teknolojinin gelişmesiyle ilgili. Haberleşme hürriyeti açısından cep telefonlarının kullanılmasına bakanlığın müsaade etmesi doğru değil. Özellikle öğrencilerin ders içinde cep telefonlarını yanlarında bulundurması bunların sebebidir” dedi.

 
ÖĞRETMENLERİMİZİN SAYGINLIĞI GÜVENCE ALTINA ALINMALI 


Öğretmenlerin saygınlığı zedeleyen şiddetin karşısında olduklarını ve Öğretmenlik Meslek Kanununda öğretmenlik mesleğinin saygınlığının yetersiz kaldığını söyleyen Eğitim Sen Şube Başkanı Nur, “Bütün öğretmenlerimizin öğretmenlik saygınlığı günden güne azalmaya başladı. Öğretmenlerimize şiddet uygulanıyor, öğretmenlerimizle dalga geçiliyor. Trabzon’da bir ay önce bir öğretmenimiz öğrencisi tarafından şiddete uğradı. Öğretmenimize büyük bir mağduriyet yaşatıldı. Okullarımızdaki öğretmenlerimizin saygınlığını Mili Eğitim Bakanlığımız yeni bir Öğretmenlik Meslek Kanunuyla güvence altına almalı. Çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanununda öğretmenlerimizin saygınlığının güvence altına alınması yetersizdir. Bunun için de öğrencilerimizin okullarımızda öğretmenlerine saygı duyması, onlarla birlikte eğitim öğretim faaliyetlerini öğretmen-öğrenci ilişkisi içerisinde yürütmesi gerekirken alay edercesine, öğretmenlerimizi rencide eden, küçük düşüren bu tutum ve davranışlar tüm Türkiye’deki okullarımızda öğrencilerimizin sosyal hayattan başlayarak eğitim-öğretim hayatında ne kadar değerlerini kaybettiklerini, yozlaştıklarını açık seçik görüyoruz. Bunu sendika olarak şiddetle kınıyoruz. Bu konuyla ilgili genel merkezimiz sendika olarak büyük bir duyarlılık göstermiş ve konuyu Milli Eğitim Bakanı ile görüşmüştür. Eğitim Sen Trabzon Şubesi olarak da bu öğretmenimize olan şiddeti, dalga geçmeyi şiddetle kınıyoruz” dedi. 


DERSLERE CEP TELEFONUYLA ÖĞRENCİ ALINMAMALI 
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Dilber, okulların mahremiyetinin ve öğretmenlerin saygınlığının cep telefonlarının derslere girmesiyle bozulduğunu belirterek, “Tüm kamu kesimindeki çalışanlara olduğu gibi eğitimde de zaman zaman fiziksel şiddet kendini gösteriyor. Son zamanlarda özelikle sosyal medya ve cep telefonu kullanımıyla alakalı olarak süreçle ilgili alaycı tavırlar ve bunları kaydedip sosyal medyada paylaşma oranları çok yoğunluk kazanmaya başladı. Sendika olarak şiddetin her türlüsüne karşıyız. Temelde ana sıkıntılarımız teknolojinin gelişmesiyle ilgili. Cep telefonlarıyla birlikte öğrencilerin ders konsantrasyonları bozmaları, dersin ve okulun mahremiyetini dışarıya taşımaları noktasında karşılaştığımız hususları beraberinde getiriyor. Haberleşme hürriyeti açısından cep telefonlarının kullanılmasına bakanlığın müsaade etmesi doğru değil. Özellikle öğrencilerin ders içinde cep telefonlarını yanlarında bulundurması bunların sebebidir. Eğitim bir bütün olarak değerlendirilmeli ve eğitim sırasında bir şeyle ilgilenilmemesi adına cep telefonları bu ülkeye gelmeden önce öğrenciler aileleriyle nasıl iletişim kurabiliyorduysa okullara cep telefonu getirilmesinin yasaklanması veya bina içerisine girmesi noktasında uygun yerlere bırakılması konusunda Milli Eğitim Bakanlığının açık, yazılı bir bildiri göndermesi gerekiyor. Dolayısıyla bu sağlanabilirse okul idarelerimiz cep telefonlarını içeri girmeden alacaklar. Böylece öğrencinin derse konsantrasyonu sağlanmış olacak ve ona göre de işlem yapılmış olacaktır. Bu noktada Bakanlık gelişen teknolojiye göre yeni eğitim modelleri üzerinden çalışmalar yapmalıdır. Bu süreci beraberinde bir bütün olarak yürütürsek bunları büyük oranda engellemiş olacağız. Hiçbir şeyi sıfıra indirme şansımız yoktur ama en düşük seviyeye indirmek için gerekli tedbirleri almamız lazım” ifadelerini kullandı.

HABER:Fatoş YETİMHELLAÇ

Anahtar Kelimeler:
Eğitim SendikasıTrabzon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.