banner114
banner146

Trabzon İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Akgün Bey 13 Mayıs 2022 Cuma günü sabah saat 10.30 Gülbahar Hatun Mahallesindeki İl Halk Kütüphanesinde elli kişiye yakın yazar arkadaşı resmen toplayarak Trabzon İl Millî Eğitimi Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirmek istedikleri projeyi yazarlara açıklayarak istişare ettiler. Katılım iyiydi. Öyle ki, Maçkalı Şair-Yazar Ahmet Özer Bey bile Ankara’dan toplantıya gelmişti. Toplantıda Örnek olarak Türkiye’ye ve Dünyaya mal olmuş; Oktay Rifat Horozcu; Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Sabahattin Ali gibi yazar ve şairleri görsel olarak tanıttılar. Hem de ayrıntılarına, hayatlarının nirengi noktalarına varıncaya kadar. Daha özet bir şekilde bunlar arasına Trabzon’dan Peyami Safa, Hasan İzzettin Dinamo, Halil Nihat Boztepe de dahil edilebilirdi. Bir İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı da bizzat izledi. Birçok arkadaş bay ve bayan görüşlerini söylediler. Bu gibi toplantıların Trabzon’a çok yakıştığını daha büyüklerinin yapılmasını, öğrencilerle ve halkla buluşulmasını ifade ettiler. Fakat Ankara’dan bir üniversite Hocası bunlara yazar denilmemesini, yerel değerler denilmesini istediği bir mesaj attı. Buna Veysel Usta Bey haklı olarak karşı çıktı. Uluslararası manada tanınan bu meşhurlara yerel demeye katılmadığını ifade etti.

               Mehmet Kuvvet ise bazı açıklamalarında Edebiyat kelimesine sadece şairleri dahil etmek istedi. Araştırmacı yazarların bin kitap yazsalar edebiyatçı olmadıklarını vurguladı. Bu tartışmaya sebep oldu. Sonra kapansın denilerek toplantı dışı kaldı. Buna ne gerek vardı? Biz bu üvey evlatlıklara Trabzon’da çok rastladık. Trabzon’un öz evlatlarına kimler nasıl davranıyor konusunun da uzmanı olduk. Edebiyat tarihleri hep araştırmadır. Araştırmasız şiir ve edebiyat bilimsel olur mu? Bu, gazete köşe yazarlarına yazı yazdırarak gazetelerini ayakta tutanların yazar başka gazeteci başka diyerek karşı çıkmasına benzedi. Hem şairlerden bahsedildi hem de Kavak meydandaki Trabzon Şairleri Derneği Başkanı Kadir Yeteri burada göremedik. Davet edildiyse neden katılmadı? Davet edilmediyse neden edilmedi?

             Ben asıl şuna dikkat çektim. Oktay Rifat Horozcu diyorki: “Ekonomi bozukluğu ile okumaz-yazmazlık (Cehalet ve İlimsizlik) birleşirse bir toplum bozulur.” Çok doğru. Şu anda dünya bu durumda. Türkiye’de Yazarlar sıkıntıda. Tavukçuya, çorap örene bankalarda Hobi kredisi var. Yazarlara yok.İki bin liraya bastırılan kitap on beş bin lira oldu. Oldu mu ya? Sabattin Ali diyor ki, “Yazdığım bunca yazı ve kitaplara rağmen yazarın çilesini anlayana rastlamadım. Yazarlar yalnızlar yani. Dilimden anlayan bir bayana rastladım. Bu nedenle de onunla evlendim.” Daha öyle çilesi anlaşılmayan nice yazar var. Yazarlar olmasa toplumda sözlük diye Lügat diye de bir ilim olmaz. Buna rağmen Trabzon ölü ve diri iki bin civarında yazar şair ve sanatçıya sahip… Bin beş yüz adedi Ansiklopediye geçmiştir.

           Ben yazar Mustafa Yazıcı olarak Trabzon ve ilçelerinde yetmiş civarında sergi açtım. Uzun Sokak’ta Belediyeye ait Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi’nde ilk sergiyi Vali Adil Yazar Beyin katılımı ile açtığımda Erdoğdu Lisesi’nden bir kız öğrenci hatıra–onur defterine şöyle yazmıştı: “Çok kitap okumuştum amma hiç yazar görmemiştim... Şimdi O’nu da gördüm...” Bu ben çok etkilemişti. Orada ayrıntılara giremedik. Bu konuda daha büyük çalışmalar lazım. Cuma günü olduğu için toplantı erken bitti. Pasta Çay ikramına geçildi. Sonuç olarak bu toplantı faydalı oldu. Hazırlayanlara teşekkür, takdir ve tebriklerimizi sunarız. Hayırlı olsun. Trabzon’daki şu inşaatlar tamamlanınca Trabzon yine tüm Türkiye’de ve dünyada o meşhur sesini duyuracaktır. Benim tespitlerime göre dünyada güzel sanatların en önemlisi yazarlıktır. Kütüphanelerin hazineleşmesi de onlar sayesindedir. “OKU- YAZ” ilâhî emrinin en büyük hizmetkârı da yazarlardır. Onlar ölümsüzlükten ses alırlar. Yazarsız toplumlar öksüz, köksüz ve hatta sözlüksüz kalırlar.

               

            

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.