banner114

Trabzon Dünya tarihinde ikinci İstanbul olarak Batum’dan Kastamonu’ya kadar kütüphaneleriyle meşhurdu. Bugün dahi Türkiyenin yedi  kültür şehrinden biridir. Üç Üniversitesi ,birçok Fakülteleri, Yüksek okulları vardır. Türkiye tarihinde  nüfusunun üçte biri daima öğrenci olan bir şehirdir. İki bincivarında yazar,şâir,çizer ve sanatçı yetiştirmiştir.Bunların bin civarında kadarı Ansiklopedilere  geçmiştir.Kütüphanesi Cumhuriyetin ilk yıllarında  Meydanda bugünkü  Gazeteciler Cemiyetinin tarihî binasında idi.1960’lı yıllarda ortaokul öğrencis i iken orada çok çalışmalar yapmıştım.Sonradan Gülbahar Hatun  Mahallesine(Ataparka ) taşındı.Engüzel devrini Akademisyen Kütüphaneci  Murat Yüksel devrinde yaşadı.Fakat şimdiki müdürü Ahmet Akgün beyle zirveye ulaştı.

Trabzonda uygulamalı çok güzel hizmetler yapmaktadır.Konferanslar,Paneller,KitapSergileri..Şiir gün ve geceleri .Öğrencilere okumayı yazmayı,kütüphaneye gitmeyi sevdirme çalışmaları  her türlü takdir ve tebrike değer.Fakat kütüphanenin kuruluş alanı daha geniş olsa daha güzel hizmetler verecektir.Trabzonun ilmî ihtiyaçlarını karşılayacaktır.Eski Kültür Bakanlarımızdan Ertuğrul Günay Trabzonun  otuz kütüphanesin onbeşini de kapatınca ve de reyonları da iptal ettirince  mevcut kütüphane  ihtiyaçlarını karşılayamaz  olmuştur.HalbukiTürkiyenin başka şehirlerinde Trabzondakinden da ha büyük,geniş alanlı ve kapsamlı kütüphanelere sahiptir.Meselâ:MalatyaKütüpnesi beş dönüm ;Sivas İlimiz yaklaşık yedi dönüm kütüphaneye sahipken Trabzonun bu birkaç yüz(!?)metre kare  halde olması  “OKU” emrini veren Yüce Allaha ve münevver Trabzon halkına  reva mıdır?   Bu kütüphane sorunlarını kim çözecektir?

 T.C. Kültür Bakanlığımız “YER VERİN YAPALIM” diyor.İstimlak parasından kaçar oldular.Başka konularda istimlak parası var.Denize bile stadkurdular.Amma  Kütüphaneye gelince yok.Halbuki Kütüphaneler milletleri n hafızalarıdır.Kütüphanesiz milletler hafızasını kaybetmiş gibi sorunlu olurlar.Akılsız ve ilimsiz kalırlar.Kültür Bakanlığımıza bağlı Akyazı Kütüphanesinin de  Anap devrinde yapılan,sonra altından su  çıktığı için yıkılan  kütüphane binası da aynı şekilde yeniden yapılmamıştır.Kitaplar Sağlık Ocağında bir odada hapistir.Ortahisar belediyesince ve Trabzon İl Kültür Müdürlüğünce Kültür Bakanlığımıza durum bildirildiği  ;Bakanlıktan Trabzona gelen ilgili ve yetkililere de özellikle bildirildiği halde aynı gecikmeler devam etmektedir.Trabzona Cevap bile verilmemiştir.Resmenbellidir.Halbuki devletten maaşlar alınmaya devam edilmektedir. Akyazı Ve Trabzon Kütüphaneleri yanındaki   Yanındakiokul öğrencileri de mağdur durumda bırakılmıştır.Neden? Bütün olanlar nedeniyle artık bir an önce bu sorunlar yok edilerek öğrenciler,okuyucular ve Kütüphaneciler çağın ihtiyaçlarına göre yeni geniş kütüphanelerine kavuşmalıdırlar.Aksi halde yetersiz kütüphanecilik  Trabzonun tarihteki büyüklüğüne Kültür Bakanlığımızın çağdaş statüsüne ve kariyerine yakışmamaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Trabzon 9 ay önce

Trabzon havaalanından niye bahseden yok.