banner114
banner146

20 Mayıs 2022 Cuma günü Akyazı’da tarihi bir gün oldu. KTÜ’den emekli Öğretim Görevlisi ve araştırmacı bir yazar olarak bağışladığım özel kütüphanemin kitapları Akyazı’nın bağlı olduğu Ortahisar Belediye başkanlığınca yaptırılan güzel bir kütüphane ile halkın hizmetine sunuldu. Açılışına Trabzon Valimiz Sayın İsmail Ustaoğlu, Ortahisar Belediye Başkanımız Avukat Sayın Ahmet Metin Genç Bey, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Burak Fettahoğlu teşrif ederek birer tarihî konuşma yaptılar. Beraberlerinde Ortahisar Kaymakamımız Sayın Gürkan Demirkale, Tablolarıyla meşhur Nedret Ergün Hanımefendi, Muhtarlar, Ortahisar ve Büyükşehir Kent konseyi Başkanları, Sivil Toplum Üyeleri, Akyazı halkı ve öğrencileri, basın mensupları, parti temsilcileri katıldılar. Hava da çok güzeldi. İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü de Gezici Kütüphaneyi de getirdi. Halk Eğitim Folklor ekibi ve Akyazı Okulu öğrencileri güzel folklor gösterileri yaptılar. Benim tarafımdan yapılan konuşma da çok kabul gördü. Çünkü Akyazı doğalgaz hariç birçok konuda altyapı hizmetlerini tamamladı. Şimdi ise Kültürel üst yapı hizmetlerine geçti. Öyle ki şimdiye kadar kelle koltukta Kesikbaş kahraman gibi sorunlarla savaşan Akyazı’nın başı yerine takıldı. Bu baş kütüphanesi oldu.

                     İlimde birkaç çok önemli kural var: 1-Kütüphaneler milletlerin hafızalarıdır. Kütüphanesiz milletler hafızasını kaybetmiş başlar gibidirler. 2-Binlerce cehalet tek bilgi, binlerce cahil tek bilgin etmez. 3-Bir kütüphane açan bin hapishane kapatmış olur. Bu nedenle Akyazı Kütüphanesi okuma salonuna kadınları ilmen temsilen” Kalcızade Hacı Binnaz Hanım Okuma Salonu” adı verildi. Belediye, okul ve kütüphane yerlerini halka bağışlayan Binnaz Hanım’ın oğlu Banka Müdürü rahmetli Sedat Kalcıoğlu’na da belediye binasında “Kalcızade Sedat Kültür Salonu” adlı bir salon verilmişti. Ne var ki ikisi de vefat etti. Ruhlar şad olsun. Bu törene onların yerine Sedat Kalcıoğlu’nun bir kızı Meliha Kalcıoğlu ve bir oğlu Yaşar Kalcıoğlu katıldılar. Törenin en güzel fotoğraflarını profesyonel fotoğraf sanatçısı Mümin Aydın Bey görüntüledi. Akyazı eskiden ziraat mekânı idi. Şimdi ise arsa oldu. Çok sayıda üniversite öğrencisi var. Kütüphanenin yanındaki Akyazı ilk ve ortaokulu öğrencileri kütüphaneye çok sevindiler. Okul Müdürü Sayın Hakan Yurday Bey de büyük destek verdi. Okulda da ayrıca Milli Eğitim Okul Kütüphanesi kuruldu. Bunun Proje mimarı olan Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan’a da nice teşekkürler ederiz. Zaten Akyazı Kütüphanemizin açılış bilgileri CİMER’e gönderildi. Trabzon Halk Eğitimi müdürü Sayın Orhan Genç ve gayretli siyaset adamı Erhan Nadir beyi Akyazı’da görmemiz e bu çok önemli hizmetin değerini gösterdi. Herkes anladı ki Akyazı’nın yazısı gerçekten ak imiş.

               Vaktiyle, Akyazı Türkiye’de ilk köy kütüphanesini 1992 yılında kurmuştu. Görevlisi emekli olunca Akyazı kütüphanesiz kalmıştı. Şimdi bu sorunu Ortahisar Belediye Başkanımız Avukat Sayın Ahmet Metin Genç Bey çözünce Akyazı yeniden kütüphaneye kavuştu. Ben de Akyazı ilkokulu mezunu idim. Fakat asıl kütüphanelerden yetiştim. İlkokuldan Üniversiteye kadar 23 okulda elli bin civarında öğrenci yetiştirdim. Yüz yirmi yedi adet de kitap yazdım. Hazret-i Peygamber Savaş esirlerini on çocuğa okumayı –yazmayı öğretmek karşılığında serbest bırakmıştı. O zaman yazıda kemiklere ve dirilere yazılıyordu. Biz de bu okulda tebeşirin bile olmadığı devirde 70 sene önce sıra üstünde mısırla yazı yazıyor, fasulye ile hesap yapıyorduk. Şimdi ise her çeşit bilgisayar bile var. İngiltere’de kaymakamlık stajı yapan kız öğrencimiz bile var. Vaktiyle 1992’de ilk kütüphaneyi bir öğrencimizin Akçaabat kütüphanesine ödev yapmak için giderken trafik kazasında ölmesi sonucu açmıştık. Vali Kemal Esensoy ve il Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız Beyin takdirnameleri bu kütüphanede yine yerini aldı. Bu nedenle çok mutluyuz. Akyazı’da büyük adamların yetişmesi için duacıyız. Zira Akyazı Atatürk’ün Kara Kuvvetler Komutanı Salih Omurtak Paşanın ve de 1908 Trabzon Milletvekili Kalcızade Mahmut Bey’in köyüdür. Şimdi belde ve Ortahisar’ın mahallesidir. İlk kütüphaneyi birlikte açtığımız Isparta Senirketli Akademisyen ve araştırmacı yazar Murat Yüksel beyin hatıraları ve şehirde olmayan bazı kitaplar da bu kütüphanededir. Akyazıyı ve hizmeti geçenleri kutlarız. Hayırlı uğurlu olsun. Mübarek cuma günü bu mutluluğu yaşamamız hiç unutulmayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.