banner114
banner146

Dünkü gazetemizin manşeti “Yoksulluk intihar sınırında” başlığını taşıyor. Bu haberimiz dolayısıyla arayan bazı dostlarımız, “Sözcü gazetesinin başlığına benzemiş” ifadesiyle eleştiri getirdiler. Hükümetin doğrularını görmeyen veya çarpıtarak gören… Sürekli yanlışları üzerinden veya kendilerince yanlış gördükleri üzerinden karşıtlık geliştirenler gibi bir anlayışın sahibi değiliz. Yayıncılığımızın kaynağı ilkelerimizdir. İlkelerimiz arasında özgür ve bağımsızlığın yanı sıra din ve vicdan özgürlüğü ana karakter ilkelerimizdendir.

Bu çerçeveden bakarak şunu söylüyoruz. Trabzon’da açlık sınırında yaşayan insanlar varsa… Aynı şehirde yaşadığımız insanların bazıları (1 aile bile olabilir) açlık sınırında yaşıyorlarsa… Elektrikleri kesildiği için mum ışığında oturuyorlarsa… Karınlarını doyurmak için komşudan yemek bekliyor veya şekerli ekmek lapası yaparak doyuyorlarsa… Ve hallerini anlatmak için günebakış’ın kapısını çalıyorlarsa biz bunları haber yapar hassasiyet ararız. Bu kentin, bu bölgenin vicdanı iddiasındaki bir gazete olarak manşete de taşırız. Sorumluluğumuzu yerine getirmek için taşırız. Sorumluların, sorumluluklarını hatırlatmak için taşırız. Biz manşetlere taşımalıyız ki, muktedir olan iktidar mensupları bunları görebilsin. Görebilsin ki yardım edebilsin… Yardım edilsin ki, bu çağda kimse açlıktan ölmesin!.. Zaten biz bilir ve inanırız ki, yaşadığımız bu kentte yaşayanların tümü aynı zamanda birbirinin komşusudur. Komşusu açlıktan ölen veya hastalığa düçar olan bir komşu diğerinin sorumluluğu ile yaşar.

Tok insanın, aç insan halinden anlamadığı bir dönemdeyiz. Esnaf aylardır siftah yapamamış… Borcunu ödemek bir yana evine kuruş götürememiş… Böyle bir ortamda suya zam yapan bir belediyemiz var. Ayda festival masrafına bilmem kaç yüz bin lira harcayan bir belediyemiz var. Görüşmek isteyen fukaraya kapılarını kapatıp aylarca görüşmeyen bir belediyemiz var. Pandemi döneminde iki ortaklı minibüslere “12 ortaklı olacaksınız” diyerek otobüs dayatan bir belediyemiz var. Öyleyse fukaranın derdini anlatacak başka kapılar bulmalıyız. Bu bağlamda yeniden oluşan Ortahisar AK Parti İlçe Teşkilatını göreve çağırıyoruz.

Sevgili Selahattin Çebi’nin omuzlarına bir yükün daha bindiğini düşünüyoruz. Ortahisar’da mahalle mahalle, ev ev tüm bir ilçeyi elekten geçirerek muhtaçları tespit etmelidir. Dün manşetimizde yer alan vatandaş, 1-2 yerden yardım da alıyor. Lakin belli ki taşıma suyla ev dönmüyor. Bunların tümü ayrıntılarıyla ele almalı ve bir büyük dayanışma programı uygulanmalıdır. Birlikte yol arkadaşlığı yaptığı Ortahisar Belediyesiyle işbirliğini geliştirmeli, belediyenin tespit edemediği aileleri tespit ederek çare aramalıdır.

Hazreti Ömer adalet gibi fukarayı arayıp bulma noktasında elzemdir. Bir tarafta israfın zirve yaptığı bir ortam, diğer yanda ekmek lapası ile açlık gideren insanlar… Ortahisar’ın yeni ilçe başkanı, bu önemli sorumluluğu tek başına belediyeye bırakmamalı sorumluluk almalıdır. Zira kentin dört bir yanından benzer tablolarla karşılaşmanın mümkün olduğunu biliyoruz.

Son bir not Milletvekili Sayın Ayvazoğlu’na…

Trabzon’un Erdoğdu Mahallesi’nde önceki günkü manşetimize konu haberde önemli bir ayrıntı dikkatimizi çekti. Fukara şahıs, milletvekili Bahar Ayvazoğlu’na çağrı yaparak kendisine umut beslediğini ifade ediyor. Bahar hanımla hiç karşılaşmamış. Sadece bu kanaate ulaşmış. Vekil Ayvazoğlu’nu tebrik ediyoruz. Dileriz kendi dışında oluşan bu kanaati hiç kaybetmez. Allah’ın lütfettiği böylesine bilinmeye layık olmayı sürdürür.

Yine dün öğreniyoruz ki, Vekil Ayvazoğlu Metin Babul’un evine partiden bir heyet göndermiş. Sonucuna ve ayrıntılara girmiyoruz. Sadece hassasiyetine yürekten teşekkür ediyoruz. Sonucu ne çıkarsa çıksın, amellerin niyetlere göre olduğunu bilip öyle gayret etmek ve o hassasiyeti göstermek…

Tebrikler Bahar Ayvazoğlu…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.