banner114

 AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu’nun basın toplantısında kullandığı “Trabzon kozmopolit bir kent” ifadesinin yanlış olduğunu daha önce yazmıştık. Hem sorunun cevabı değildi hem de Trabzon’la ilgili tespit yanlıştı. Biz de zaten yanlış olduğunu daha önce yazdık. Ancak Trabzon dışındaki okurlarımızdan bu yaklaşıma tepki gelmeye devam ediyor. Gerçekten ciddi itirazlar olduğunu söyleyebiliriz. Hepsinden önemlisi, itiraz eden bazı okurlarımız bu ifadenin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını merak ediyor. Biz şahsen bilinçli kullanıldığına inanmıyoruz. Bize göre maksadını aşan bir ifade… Bu çerçevede okurlarımızdan birinden gelen mesajı sütunumuza alarak söylemin esasta ne kadar yanlış olduğunu kaydetmek istiyoruz.

“Sevgili Ali Öztürk… Öncelikle basın toplantısında AKP İl Başkanına yönelttiğiniz bu pandemi döneminde ve tasarruf tedbirlerine rağmen belediyenin festival yapması ve 400 bin lira ödemesi doğru mu sorunuz için teşekkür ederim. Siz, bir festivalin tasarruf tedbirlerine rağmen ekonomisini sordunuz. Pandemiyle ilişkisini sordunuz. Ancak il başkanı başka bir şey söyledi.” “Trabzon kozmopolit bir şehir. Bu şehirde yalnız dindarlar yaşamıyor” dedi. Ben sizin ona orada cevap vermenizi okumak istedim. Ama ne yazık ki okuyamadım.

“Ali Bey. Kozmopolit ne demektir? Yavuz Selim Vakfından yetiştiği söyleniyor. Yoksa bu sözler bir kompleks midir? Dini bir vakıftan yetiştiği için başka mı gözükmek istedi? Kozmopolit demek; değişik uluslardan, ırklardan olan kimselerin yaşadığı şehir demektir. Bu sözler karşısında nasıl sessiz kalırsınız? AKP Genel Başkanı vakıftan yetişen birini böyle kozmopolit bir şehre il başkanı mı yaptı? Ben bunlara cevap veremiyorum. AKP İl Başkanı bu kozmopolit tarifine bir açıklama getirmelidir. Trabzon’da hangi uluslardan ve ırklardan insanlar yaşıyor? Trabzon Türkiye’nin en saf bir bölgesidir. İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir değildir. Ne Balkan göçmeni vardır ne Kürt göçü. Trabzon’da hangi ırklar ve milletler yaşamaktadır? Bu sözleri doktor olan bir il başkanı bilinçli kullanmıştır. Bu sorularımızla ilgili sizin yorumunuzu bekliyoruz.”

Değerli Metin Hacısalihoğlu… AK Parti İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu’nun Trabzon’la ilgili kullandığı ‘kozmopolit’ tabiriyle eleştirinize kısmen de olsa katılıyoruz.  Birincisi, soruyu biz sormadık. Toplantıya katılan gazetecilerden birisi sordu. Kimin sorduğunu da hatırlamıyoruz. İkincisi, sorunun cevabının çarpıtıldığını kabul ediyoruz. Pandemi döneminde tasarruf tedbirleri uygulanırken 2milyon liraya festival yapmak bize göre de yanlıştı. Ancak İl Başkanı buna ‘yanlış’ diyemedi. Bize göre soruyu ajite etti. Ancak öyle ajite etti ki maksadını aşan bir ifadeye dönüştü. Üçüncüsü, biz AK Parti İl Başkanının ‘Trabzon’da yalnız dindarlar yaşamıyor’ sözlerini bir kompleks içine düştüğü için kullandığına da inanmıyoruz. O anda ağzından o ifade çıktı. Dördüncüsü de ‘kozmopolit’ yakıştırması kapsamını bilerek yapılan bir tespit değil. Değil çünkü Trabzon kozmopolit bir kent değil. Giresun da, Gümüşhane de, Rize de, Ordu da ve hatta Samsun da değil. Beşincisi, biz bu konuda Başkan Mumcu’ya yanlış ifade kullandığını yazdık. Trabzon şayet kozmopolit bir şehir olsaydı buraya gönderilen İl Başkanı asla muhafazakâr bir isim olmazdı. Trabzon, milliyetçi ve muhafazakâr bir şehirdir ve değerlerine sıkı sıkıya bağlıdır. Bunu Sezgin Mumcu da çok iyi bilir. Dileriz ‘kozmopolit’ tabiri bir dil sürçmesidir. Altıncısı ise, asla farklı bir şey kastedilmemiştir. Aksi halde İl Başkanı Mumcu’nun yapacağı İl Başkanlığı Trabzon sosyolojisi ile örtüşmez. Hem kendisi kaybeder hem partisi, hem Trabzon…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.