banner114
banner146

Türk Sağlık Sen Trabzon Şube Başkanı Mustafa Serdar ve sendika yöneticileri Konya Şehir Hastanesi Kardiyolkoji Uzmazı Doktor Ekrem Karakaya'nın görevi başında canice katledilmesiyle ilgili basın açıklamasında bulundu. Hastanelerde hiçbir güvenlik önlemi bulunmadığını söyleyen Serdar, “Şifa veren eller artık yoruldular, tahammül de kalmadı artık. Herkes her kurum sorumluluk almalı ve gereği için üstüne düşeni acilen yapmalıdır.  Yasal düzenlemelerin yanında farklı çareler de aranmalıdır” dedi.

ŞİDDETİN ÖNÜ ALINAMIYOR

Serdar, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;  “Sağlıkta aratarak devam eden şiddetin önlenmesiyle ilgili yıllardan beri basın açıklamaları ve çeşitli etkinlikler yaptık. Hükümet ile Bakanlıklarla ve ilgililerle sürekli görüşerek acilen çözüm bulmalarını istedik. Ancak yine de Şiddetin önü alınamadı, alınamıyor. Cinnet hali devam ediyor.  Dün yine bir Hekimimiz Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya, Konya Şehir Hastanesindeki görevinin başında insanlıktan nasibini almamış bir cani tarafından katledildi. Şehit doktorumuzun acısı yüreğimizi yakmış, tüm sağlık camiasını derinden yaralamıştır.  Önceki yıllarda, Uzman Doktor Ali Menekşe, Prof. Dr. Göksel Kalaycıoğlu ,Uzman Doktor Ersin Aslan, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Saim Urungu, Psikiyatri Doktoru Fikret Hacıosman şiddet nedeniyle hayatlarını kaybettiler. Hepsine Allahtan rahmet diliyoruz. Saldırı sonucu vefat edenlerin yanında  yüzlerce Hekim ve sağlık çalışanları silahlı ve bıçaklı saldırıya uğradı, fiilen darp edildi, tehdit edildi, mobinge uğradı, kafasına kaldırım taşı atıldı, yüzüne falçata atıldı, ameliyat yapan elleri kesildi, gruplar halinde acil servisler basıldı, kovalandı, onlarcası sakat kaldı, mesleklerini bırakanlar oldu.”

ÜST SEVİYEDE TEDBİR ALINMALI

“Hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız hemen her gün Hastanelerin acil servislerinde, Polikliniklerde, Aile Hekimliklerinde, 112 Acil Sağlık Ambulanslarında vb gibi sağlık hizmet yerlerinde şiddet ile karşı karşıya ölüm korkusuyla hizmet vermeye çalışmaktadırlar. Artarak devam eden şiddet vakalarıyla karşı karşıya güvenliksiz ve acaba akşama evime sağ salim gidebilecek miyim endişesi altında çalışmaktadırlar. Bu durum ne kadar sürdürülebilir? İnsanlara şifa veren elleri birer birer toprağa vermek içimizi acıtıyor, canımızı yakıyor.   Böylesine korkunç olayların yaşanması yaptırımların çok daha ağır olması gerektiğini, tedbirlerin en üst seviyede alınması gerektiğini göstermektedir. Sağlıkta şiddete cezayı arttıran ve bu suçu kategorik bir suç olarak tanımlayan düzenleme hayata geçmiştir. Ancak şiddet düzenlemesi caniliği ve vahşetin önünü yine kesmiyor? Bu vahşet daha farklı ve caydırıcı önlemler alınması gerektiği gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur. Sağlıkta şiddetin kanlı bir vahşet olarak kendini gösterdiği bu olay tüm sağlık kurum ve kuruluşları bir an önce sıfır toleranslı alan ilan edilmesi gerekliliğini, hiçbir silah veya suç aletinin bu kurumların bahçelerine bile alınmaması gerektiğini bizlere bir kez daha göstermektedir.”

SAĞLIKTA ŞİDDET MUTLAKA ÇÖZÜLMESİ GEREKEN HAYATİ BİR SORUNDUR

“Hastanede bir doktorumuzun silahla katlediliyorsa atılması gereken çok adım vardır. Hastanelerde ve acil sağlık kuruluşlarında artık üst araması yapılmadan kimsenin alınmaması ve hatta x ray cihazının konulması bile düşünülmelidir.  Can güvenliğinden yoksun bir şekilde sağlık hizmetlerinin yürütülemeyeceği açıktır. Sağlık çalışanları şiddet sarmalından bir an önce kurtarılmalıdır. Hastaların hayatını kurtarmak için çalışılırken, kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır. Şiddet daha önce de kanlı cinayetlere dönüşmüş ve halen dönüşmeye devam etmektedir. Artık görülmelidir ki bu mesele sadece sağlık camiasının değil tüm Türkiye’nin dinmeyen kanayan yarasıdır?  Bu vahşi cinayet, bu katliam, bu insanlık dışı canilik sözün bittiği bir yerdir. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz; Sağlıkta şiddet basit bir mesele değildir, mutlaka çözüm üretilmesi gereken temel ve hayati bir sorundur.”

HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

“Şifa veren eller artık yoruldular, tahammül de kalmadı artık. Herkes her kurum sorumluluk almalı ve gereği için üstüne düşeni acilen yapmalıdır.  Yasal düzenlemelerin yanında farklı çareler de aranmalıdır. Toplumsal yanlış algıların düzeltilmesi açısından her kişiye ve kuruma önemli görevler düşmektedir. Basın kuruluşlarımız ve medya organlarımız da toplumsal hassasiyetin oluşması için yayınlarında şiddetin önlenmesi hususlarına sürekli yer vermeleri gerekmektedir. Psikopat ve insani vasıflarını kaybetmiş cani bir tarafından görevi başında vahşice katledilerek hayattan koparılan ve bugün ebedi aleme uğurladığımız Kardiyoloji Uzmanı Doktorumuz Ekrem Karakaya'ya Allah’tan rahmet, acılı ailesi, yakınları ve tüm sağlık camiasına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Mekanı Cennet olsun.”

HABER: Fatoş YETİMHELLAÇ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADNAN MAZLUM 1 ay önce

şiddete karşıyım malesef öyle şeyler oluyorki örnegin akçabaat devlet hastanesinin eski başhekimi hasan akyüz hastanede başhekim oldugu zaman makamında bana ettigi hakareti ben bilirim birde sendika başkanıyım diye geçinen mustafa serdar beyfendi ban karşı aileme söyledigi kelimeleri ben bilirim işte bundan dolayı şiddete ugrayan kişileri araştırmk lazım neden ve niçin şiddete ugruyorlar saygılarr

Avatar
ADNAN MAZLUM 1 ay önce

şiddete karşıyım malesef öyle şeyler oluyorki örnegin akçabaat devlet hastanesinin eski başhekimi hasan akyüz hastanede başhekim oldugu zaman makamında bana ettigi hakareti ben bilirim birde sendika başkanıyım diye geçinen mustafa serdar beyfendi ban karşı aileme söyledigi kelimeleri ben bilirim işte bundan dolayı şiddete ugrayan kişileri araştırmk lazım neden ve niçin şiddete ugruyorlar saygılarr