banner114
banner146

Çay kanununda  gözler RTEÜ’ye  çevrildi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü, Çay Kanunu taslağı konusunda hedef gösterilmelerini eleştirdi. Bakanlığa sundukları kanun taslağında çay taban fiyatına yer verdiklerini ve fiyatın Ulusal Çay Konseyi değil Bakanlık tarafından belirlenmesi noktasında kanun teklifi sunduklarını kaydeden RTEÜ Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü, “Çay Kanunu ile ilgili taslak metin ile TBMM’ye sunulan Çay Kanunu Teklifi arasında farklılıklar bulunmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

ÜNİVERSİTEMİZİN HEDEF GÖSTERİLMESİNİ ÜZÜNTÜ İLE İZLEMEKTEYİZ

Kamuoyunda yaşanan tartışmalara sessiz kalamayan RTEÜ, “Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ve Rize’mizin en önemli geçim kaynağı olan çay ile ilgili olarak hazırlanmış olan Çay Kanunu Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulduktan sonra ilgili kanun teklifinin özellikle bazı maddeleri ile ilgili kamuoyunda tartışmalar başlamış ve farklı kurum ve kuruluşlar tarafından açıklamalar yapılmıştır. Yapılan bu açıklamaları dikkatle takip etmekte ve kamuoyunda çıkan bazı haber ve tartışmalarda ilimizin ve ülkemizin en önemli kurumlarından biri olan üniversitemizin hedef gösterilmesini üzüntü ile izlemekteyiz. Kamuoyundaki yanlış bilgilendirmelerin önüne geçmek ve ilgili çalışmayı birlikte hazırladığımız kurum ve kuruluşları zan altında bırakmamak için açıklamayı yapma zarureti ortaya çıkmıştır.” denildi.

Maddeler halinde eleştirilere yanıt veren RTEÜ, şunları kaydetti:

“1. Üniversitemiz koordinatörlüğünde hazırlanıp Tarım ve Orman Bakanlığına iletilen taslak metin 5 bölüm, 28 maddeden oluşmaktadır. Birinci bölümde “Amaç Kapsam ve Tanımlar”, ikinci bölümde “Yaş Çay Tarımı ve Satışı”, üçüncü bölümde “Kuru Çay Üretimi ve Satışı”, dördüncü bölümde “İdari Yaptırımlar” ve beşinci bölümde de “Son Hükümler” yer almaktadır. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bir açıklama 6 Mayıs 2021 tarihinde üniversitemiz tarafından tüm kamuoyu ile paylaşılmıştı. 

2. Türkiye Büyük Millet Meclisine 20.06.2022 tarihinde sunulan ve basın yoluyla öğrendiğimiz Çay Kanun Teklifini inceledik. Üniversitemiz koordinatörlüğünde hazırlanan Çay Kanunu ile ilgili taslak metin ile TBMM’ye sunulan Çay Kanunu Teklifi arasında farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle yaş çay yaprağı alım fiyatının tespiti yönünden önemli usul ve esas farklılıkları olduğu tarafımızdan tespit edilmiştir.

3. Üniversitemiz koordinatörlüğünde hazırlanarak Bakanlığa teslim edilmiş olan Çay Kanunu ile ilgili taslak metinde taban fiyat uygulaması bulunmakta ve ilgili çalışmanın hiçbir yerinde yaş çay yaprağı fiyatının Ulusal Çay Konseyi tarafından belirlenmesi diye bir hüküm bulunmamaktadır.

4. Üniversitemiz koordinatörlüğünde hazırlanmış olan Çay Kanunu ile ilgili taslak metninin 9. maddesinin birinci fıkrasında kamuoyunda tartışılmakta olan taban fiyat uygulaması ile yaş çay yaprağı alım fiyatının kimin tarafından belirleneceği hususu şu şekilde düzenlenmiştir.

“Yaş çay üreticisine ödenecek beher kilogram yaş çay yaprağı asgari alım fiyatı, öncelikli olarak piyasa şartları ve maliyet unsurları göz önünde bulundurularak her yıl hasat dönemi başlamadan bir ay önce Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenir ve duyurulur. Bakanlık tarafından duyurulan asgari alım fiyatının altında yaş çay yaprağı alımı ve satımı yapılamaz” 

5. Bu noktada özellikle ifade etme ihtiyacı hissettiğimiz diğer bir husus; ilgili paydaşlar ile birlikte üzerinde mutabık kalınan Çay Kanunu ile ilgili taslak metni Bakanlığa gönderilmiş ve bu konulara ilişkin takip eden süreçlerde tarafımızdan herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. 

6. Tüm bu özverili süreçlere rağmen, görsel ve yazılı basında yer alan, konunun aslından uzak, üniversitemize atfen yapılan yorum ve değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını üzülerek bildirmek isteriz.”

Anahtar Kelimeler:
Çay KanunuRteüTBMM
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
oflu 2 ay önce

Cevap vereceğine nasil bir kanun taslaği hazirladiniz onu aciklayin , cay kanununu hazirlayan ulusal cay konseyi başkani mehmet erdoğan ve arkadaşlaridir,kanununu verdiler hayati yazicinin eline oda gereğini yapti bolge milletvekilleri altina imza atti ,ışin ozeti uteticiyi özelsektirn emrine veren ,caykuru yok eden kanunun akp ve yandaşlari cikardi, foyalari meydana cikinca kimse sahiplenmiyor.secimde bunun hesabi Allahin izniyle sorulur inşaellah.