banner114
banner146

Bekaroğlu yine  bildiğiniz gibi

CHP’li Bekaroğlu ÇAYKUR’la ilgili iddialarına yanıt AK Partili vekillerden geldi

Yine algı operasyonu

  TBMM Genel Kurulunda çay krizi yaşandı. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “ÇAYKUR 30 bin ton civarında kuru çayı değişik firmalara satmış; bir kısmı zincir marketler. İçlerinde inşaat firması -Ankara'da İlerleyen İnşaat ve Madencilik- bile var. Kuru dökme çaya zam geleceğini bile bile ÇAYKUR -ki Genel Müdürü Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanının ağabeyi- menfaat sağladı beş altı firmaya, en fazla on firmaya 400 milyon TL ayırdılar.” iddiasında bulundu. Bekaroğlu, “Çayın temel problemi ÇAYKUR'un kapasite meselesidir. ÇAYKUR yıllardan beri çay fabrikası kurmuyor. Kapasitesi 9 bin tonda kaldı.” iddiasında bulundu. AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, “ÇAYKUR kapasitesini 6.600 tondan 9.500 tona çıkardı. Sayın Vekilimizin ilçesine, Sümer'e 500 tonluk fabrika yapıldı.” karşılığını verdi. Bak, kuru çay satışı ile ilgili iddiaları da yargıya taşımasını istedi.AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu da “ÇAYKUR, son yirmi yılda yaptığı yatırımlarla yaş çay işleme kapasitesini 6.600 ton/günden 9.050 ton/güne çıkarmıştır. Gerek yeni fabrikalar kurarak -ki İkizdere'de ve Çamlıhemşin'de temeli atılan 2 fabrikamız daha var- gerekse mevcut fabrikalarımızın kapasitesini artırarak yüzde 38 oranında artış sağlanmıştır. Kapasite tam olarak kullanılmakta, hatta günlük kapasitenin üzerinde yaş çay işlenmektedir.”dedi.

TBMM Genel Kurulunda çay krizi yaşandı. HDP’nin çayla ilgili önerge verdi, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’ndan da ÇAYKUR ve çayla ilgili iddialar geldi. Karşılık ise AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ve AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu’ndan geldi.  CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Rize-Trabzon Havalimanı'nın açılışı yapıldı, Sayın Cumhurbaşkanı geldi ve orada ÇAYKUR'un çayı kaça alacağını açıkladı; 7 lira fiyat açıklandı. Tam da bugünlerde, bu fiyatın açıklandığı günlerde öğrendik ki ÇAYKUR 30 bin ton civarında kuru çayı değişik firmalara satmış; bu firmaların bir kısmı zincir marketler. İçlerinde inşaat firması -Ankara'da İlerleyen İnşaat ve Madencilik- bile var. Kuru dökme çaya zam geleceğini bile bile ÇAYKUR -ki Genel Müdürü Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanının ağabeyi- menfaat sağladı beş altı firmaya, en fazla on firmaya değerli arkadaşlar; 400 milyon TL ayırdılar. Biraz evvel İYİ Parti sözcüsü arkadaşımız söz etti "Niye zarar ediyor?" diye. Bunun için zarar ediyor. Aslında devlet ÇAYKUR'u, üreticiyi korusun ve stratejik bir ürün olan çayı dengelesin diye; herkes, üretici de kazansın, çayı içenler de uygun fiyatlı alsın diye kurulmuştur ama ÇAYKUR maalesef -öyle serbest piyasa filan değil- zenginleri koruyor, tüccarları koruyor, özel sektörü koruyor.” iddialarında bulundu.

BEKAROĞLU ÇAYKUR’UN YILLARDAN BERİ FABRİKA KURMADIĞINI İDDİA ETTİ

Çay sektörünün sorunlarına da işaret eden Bekaroğlu, “Çayın temel problemi ÇAYKUR'un kapasite meselesidir. ÇAYKUR yıllardan beri çay fabrikası kurmuyor. Dolayısıyla kapasitesi 9 bin tonda kaldı, günlük kapasite. Hâlbuki günde 15-16 bin ton çay işlenmesi gerekiyor ki Doğu Karadeniz'de üretilen 1,5 milyon ton yaş çay işlenebilsin. Bunu yapmıyor ÇAYKUR. Bu sorun niye çözülemiyor? 3 fabrika kapandı, 1 fabrika açıldı. çaydaki temel problem kota, kontenjan meselesidir. Üretici çayı yetiştiriyor, gübresini koyuyor, işçisine toplatıyor ama ÇAYKUR elinden almadığından dolayı gidiyor ÇAYKUR'un açıklamış olduğu fiyatın altında -ki bu sene 4-5 lira civarında satılacağı tahmin ediliyor- özel sektöre satmak zorunda kalıyor. Bu şekilde geçen yıl özel sektöre vatandaştan alınarak 1 milyar TL aktarıldı, bu sene muhtemelen 2,5 milyar TL aktarılacak değerli arkadaşlarım. Yapılacak iş, kapasite artırmak. Bu şekilde gerçekten devlet görevini yapacak, ÇAYKUR, özel sektörle gerçek bir rekabete girecek ve buradan vatandaş kazanacak. Ya da kanunla taban fiyat koyacak, Diyecek ki: "Çay 7 lira." Gidip işte "Ben çayın taban fiyatını açıkladım." dedi, koskoca Cumhurbaşkanı. Herkes biliyor ki taban fiyat değil bu fiyat. Niye? Ancak yarısını ÇAYKUR 7 liraya alacak, çayın diğer yarısını özel sektör 5 liraya, 4,5 liraya alacak. Ya, orada insanlar yaşıyor değerli arkadaşlar. Bir de yarıcılar var değişik yerlerden gelmiş insanlar. Başka bir yerden bir kuruş gelirleri yok. Bu insanlardan devlet eliyle, devletin gücüyle 1 milyar TL -bu sene 2,5 milyar TL- alınıp özel sektöre veriliyor. Bu olmaz, bu haksızlıktır, bu adaletsizliktir Sayın Osman Bey kardeşim, Adalet ve Kalkınma Partisinin adaleti de budur.” şeklinde konuştu.

SÜMER’DE FABRİKA KURULDU, İKİ İLÇEDE DAHA KURULUYOR

Milletvekili Bekaroğlu’nun iddialarına karşılık veren AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, “Öncelikle Rize-Artvin Havalimanı açılışıyla Sayın Cumhurbaşkanımız yöremize çok değerli bir eser kazandırdı. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Çay sezonuyla ilgili açıklamayı yaptı, 6,70; artı 30 kuruş, desteklemeyle beraber 7 TL. Biz geçen hafta çay üreticileriyle, çay sanayicileriyle toplantı yaptık, onlarla görüştük ve bu sezon çayın toplanmasıyla ilgili, müstahsiliyle ilgili yapılan çalışmaları takip ettik, takip ediyoruz. Şu ana kadar çok güzel bir sürgün devam ediyor, özel sektör de buna katkı veriyor. ÇAYKUR sezonu erken açtı, üreticimiz sahaya girdi ve yapıyor. Şimdi, şu bir gerçek: ÇAYKUR bölgenin amiral gemisi. ‘ÇAYKUR kapasitesini artırmadı.’ diyorlar. ÇAYKUR kapasitesini 6.600 tondan 9.500 tona çıkardı. ‘Fabrika yapılmadı.’ dedi. Sayın Vekilimizin ilçesine, Fındıklı'ya, Sümer'e 500 tonluk fabrika yapıldı. 2 tane fabrikanın temeli atıldı; bir tanesi İkizdere'de, bir tanesi Çamlıhemşin'de. Yeni yatırımlar için de çalışmalara devam ediyoruz. Bununla ilgili de -kanun çalışması içinde- hep beraber çalışmalara devam ediyoruz.” ifadelerine kullandı.

BEKAROĞLU’NA “SEN KONTENJAN VEKİLİSİN” DEDİ

CHP’li Bekaroğlu’na seslenen AK Partili Bak, “Karadeniz çok özel, Karadeniz vatanını, milletini sever, vatanı için her şeyi yapar, destek verir. Biz Rizeliler olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasındayız, destek veriyoruz. Sayın Vekile de söylüyorum: Buyurun, aday olun Rize'den, niye Rize'den aday olmuyorsunuz, İstanbul'dan niye oluyorsunuz? Gel, Rize'den aday ol, bekliyoruz seni, niye olmuyorsun? Sen kontenjan milletvekilisin. Biz üreticinin yanındayız, bölgemizi seviyoruz, bölgemizi destekliyoruz ve yeni ürünlerin, yeni fiyatın bölgemize hayırlı olmasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.  ÇAYKUR Genel Müdürü’nün beş altı firmaya menfaat sağladığı iddialarına üzerine hukuku hatırlatan da Milletvekili Bak, “Savcılığa başvur ya böyle bir şey varsa!” ifadelerini kullandı.

AYVAZOĞLU’NDAN KAPASİTE VE FABRİKA CEVABI

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu da “Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın Rize'de ilan ettiği üzere yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyat yüzde 73'lük bir artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatı ise yüzde 130'un üzerindeki artışla da 30 kuruşa çıkarıldı. Bütün dünyanın pençesinde kıvrandığı bir küresel ekonomik krizin içerisinde bile yani bugünün şartlarında enflasyonun üzerinde bir fiyat, bölgede üreticimizin yüzünü güldürdü. Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışında binlerce kişinin huzurunda yapılan bu açıklamanın bölge halkında oluşturduğu memnuniyetin bizatihi şahidi olarak diyebilirim ki HDP vekilleri daha farklı konu başlıklarına çalışmış olsalardı çok daha yerinde olabilirdi. desteklemeyle birlikte açıklanan 7 liralık fiyat son dönemlerin en yüksek fiyatı. Bölge halkı açıklanan fiyatı takdirle karşılarken çaydan bihaber yaklaşımlarla Karadeniz'e göz kırpma gayretinin bölgesel bir etki alanı oluşturup oluşturmayacağı da nettir. 2022 yılında, birinci sürgün kotası dekarı 600 kilogram gibi yüksek bir miktarda belirlenerek üreticilerin mağduriyeti önlenmiştir. Hâlen devam eden alımlar serbest alım şeklinde yapılmaktadır. Bu uygulamamız nedeniyle özel sektör firmaları ÇAYKUR’un alım fiyatının altında alım yapamamaktadır. Üreticilerimiz mağduriyet yaşamadan çaylarını istedikleri şekilde, rahatça satabilmektedir. ÇAYKUR, son yirmi yılda yaptığı yatırımlarla yaş çay işleme kapasitesini 6.600 ton/günden 9.050 ton/güne çıkarmıştır. Gerek yeni fabrikalar kurarak -ki İkizdere'de ve Çamlıhemşin'de temeli atılan 2 fabrikamız daha var- gerekse mevcut fabrikalarımızın kapasitesini artırarak yüzde 38 oranında artış sağlanmıştır. Mevcut kapasite tam olarak kullanılmakta, hatta, 9.050 ton/gün olan günlük kapasitenin üzerinde yaş çay işlenmektedir. Özel sektörün toplam kapasitesi ise 10 bin ton/gün üzerindedir. Çaykur, 2021 yılında, 860 bin tonla, tarihinin en yüksek yaş çay alımını gerçekleştirerek toplam rekoltenin de yüzde 59'unu almış ve üreticilerin ürünlerini özel firmalara düşük fiyattan satmasının önüne geçmiştir. Dolayısıyla, üreticilerin kota ve kontenjan nedeniyle uğradığı herhangi bir zarar söz konusu değildir. Ayrıca, çay sektörünün tamamını kapsayacak şekilde çay kanunu hazırlanmasına ilişkin çalışmalarımız Bakanlığımız nezdinde yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
oflu 1 ay önce

Akp li milletvekilleri hikaye anlatiyor ,akp döneminde caykuru faiz batağina batirdilar,2021 yilinda özel sektor 2.3 tl cay alirken akp li milletvekilleri seyretti .inşaellah akp liler sandiğa gömulur