banner114
banner146

Başkan Bıyık davasında tanıkların ve sanıkların ifadesi davanın seyrini değiştirdi

YOMRA Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırı düzenleyen şahısların yargılandığı davada tanık ve sanıklar ifadeleriyle davanın seyrini değiştirdi. Sanık Tolgahan Kılıç, “Bu olayın başladığı geceye dönüyorum. Alkol masasında, ‘Sizin başkan sizi sattı’ denildi. Halit de oradaydı. ‘Gerekeni yapacağım. Mustafa Bıyık’ı korkutacağım.’ dedim. Alkolün etkisi ile ‘Mermi de patlatırız.’ demiş olabilirim. Ancak bunlar ciddiye alınacak laflar değil. Ben Halit’in beyanlarının dikkate alınmasını isterim.” dedi.

 

Bu Kez Azmettirildiğini Kabul Etti

 DAHA önceki duruşmada azmettirildiğini inkar eden sanık Halit Aytekin ise, “Tolgahan Kılıç bana Belediye Başkanı için ‘Korkutmak için git ateş et’ şeklinde bir şey söyledi. Zarar vermemi ya da yaralamamı istememiştir. Yakın mesafede isteseydim kendisine isabet edecek şekilde ateş edebilirdim. Sadece kendisini korkutma amacıyla ateş ettim. Ben mermiyi atıp korkuttuktan sonra kaçtım. Vurma amacıyla ateş etsem vurulduğunu görmeden gitmezdim.” açıklamalarında bulundu. 

BAŞKAN BIYIK’I KORKUTACAĞINI SÖYLEMİŞ

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırı düzenleyen şahısların yargılandığı davada tanık ve sanıklar ifadeleriyle davanın seyrini değiştirdi. Sanık Tolgahan Kılıç, “Mustafa Bıyık’ı korkutacağım dedim. Alkolün etkisi ile mermide patlatırız demiş olabilirim. Ancak bunlar ciddiye alınacak laflar değil. Ben Halit’in beyanlarının dikkate alınmasını isterim.” dedi. Daha önceki duruşmada azmettirildiğini inkar eden sanık Halit Aytekin ise, “Tolgahan Kılıç bana Belediye Başkanı için ‘Korkutmak için git ateş et’ şeklinde bir şey söyledi.” açıklamalarında bulundu.  Tanık Semra Terzi de Halit Aytekin’e para ve uyuşturucu madde verildiğini ifade etti

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırı düzenleyen şahısların yargılandığı davaya tanık beyanlarının dinlenmesiyle devam edildi. Bir önceki duruşmada tanık olarak dinlenen Avni Özaslan’ın azmettiricilikle suçladığı Haydar Şimşek de duruşmada ifade verdi.  Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a yönelik 11 Haziran 2021'de belediye binası önünde gerçekleşen silahlı saldırı girişimiyle ilgili olarak, "Tasarlayarak bir kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs" suçundan yargılanan tutuksuz sanık Ayhan Kılıç ve tutuklu sanıklar Tolgahan Kılıç ile Halit Aytekin, Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.  Cumhuriyet savcısı, sanıkların her biri hakkında "tasarlayarak bir kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti. Birçok tanığın kürsüye çıktığı duruşmada gazeteci Avni Özaslan’ın azmettiricilikle suçladığı Haydar Şimşek de vardı.

FEN İŞLERİ MÜDÜR VEKİLİ: “HUSUMET GÜDÜP GÜTMEDİKLERİNİ BİLMİYORUM”

Tanık olarak dinlenen Yomra Belediyesi Fen İşleri Müdürü Vekili Hakan Abdioğlu, “Yomra Belediyesinde Fen İşleri Müdür Vekilliği yapmaktayım. İlk ihalede Ali Mete Türkler ve Rüzgar Mühendislik isimli iş ortaklığı en iyi teklifi vermişti. Ancak maliyetlerden dolayı ihale sonuçlanmadı. İhale evraklarını Tolgahan Kılıç bana getirmişti ve ben de işlemlerini yaptım. İhale salonunda ihaleyi Tolgahan Kılıç ve Ayhan Kılıç takip etmişti. Bu kişilerin belediye başkanına karşı husumet güdüp gitmediklerini bilmiyorum. İhale süreciyle ilgili bilgim bunlardan ibarettir.” dedi.

ŞİMŞEK: “ŞAHSİ HUSUMETİ OLDUĞUNU BİLMİYORUM”

Ayhan Kılıç’ı azmettiricilikle suçlanan Haydar Şimşek de, “İnşaat müteahhidiyim. Halit Aytekin adlı kişi Başkan Bıyık’a ateş etmiş. Tolgahan Kılıç ve Ayhan Kılıç’ın azmettirdiği iddiası var. Olay olduktan sonra basından öğrendim. Ayhan Kılıç’la komşuyuz. Çocukluk arkadaşımdır. Mustafa Bıyık’ı da tanırım. 2019 seçimlerinde Ayhan Kılıç İYİ Parti adayına, biz AK Parti adayına destek verdik. Aralarında husumet olduğunu bilmiyordum. Ben de geçmişte Demokrat Parti ilçe başkanlığı yapıp siyasetle ilgilendim. Hem kamuoyunda hem de basında Yomra ilçesiyle ilgili olayları takip ederim. Shell’de petrolün satılmasıyla ilgili benim de eleştirilerim oldu. 13 milyona satılmasının çok cüzi bir rakam olduğunu söyledim. Bu benim fikrimdi. Sonuçta yargıya gidildi ve gerçek değerinde 20 milyona satıldı. Bunun haricinde Ayhan Kılıç’ın Mustafa Bıyık’la şahsi bir husumeti olduğunu bilmiyorum.  İhale iptali olaylarını bu olaylardan sonra duydum. Bunun öncesinde ihale iptalini ve benzeri durumları duymadım. Taraflar arasında husumet olup olmadığını bilmiyorum.” Şeklinde konuştu.

ÇUVALCI: “SAĞDAN SOLDAN ANLAŞMAZLIK OLDUĞUNU DUYDUM”

Tanık olarak dinlenen Meclis Üyesi Eyüp Çuvalcı, “Emekliyim. Ak Parti Belediye Meclis Üyeliği yapıyorum. 2019 seçimlerinden beri bu görevi yapmaktayım. Sanık Ayhan Kılıç, Mustafa Bıyık’ı desteklemiştir. Ayhan Kılıç’ı 30 yıldır tanırım. Tolgahan Kılıç’ı da onun oğlu olduğu için bilirim. Başkan Bıyık, düğün salonunu yıkıp yerine yeni bir kültür merkezi yapacağını Meclis’te beyan etti. Sonrasında süreç işledi. Bildiğim kadarıyla Tolgahan Kılıç ihaleye başvurdu ve aldı. Başkan Bıyık takdir hakkını kullanarak iptal etti. Sonrasında sağdan soldan sokaktan Belediye Başkanı ile Kılıç arasında bir anlaşmazlık olduğunu duydum. Ancak somut olarak bir tehdit duymadım. Bunların hepsi duyumdan ibarettir.” ifadelerini kullandı.

BİLİROĞLU: “KÖY YOLUNDAYKEN TESADÜFEN ALDIK”

Enes Biliroğlu, “Lokanta işi yapıyorum. Ayhan Kılıç ve Tolgahan Kılıç’ı tanırım. Diğerini tanımam, Halit’i tanımam. Hava almak için köye çıktık. Hakan Selim’in kullandığı araçtaydık. Yolda gelirken Halit Aytekin olduğunu öğrendiğim şahıs el kaldırdı. Araca aldık. Köy yolu  5 dakikadır. Önümüze bir doblo kırdı. Polis direkt ona baktı. Tanımıyoruz dedik. Onu gözaltına aldı. Halit de silah olup olmadığını görmemiştik. Polisler bizim yanımıza gelince üzerinde olan silahı arabanın altına atmış. Belediye Başkanı’na saldırı olayını ben daha önceden duymamıştım.” ifadelerini kullandı.

TERZİ: “KILIÇ’IN UYUŞTURUCU VERDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ”

Tanık Semra Terzi, “Ben Yeşiltepe’deki evdeydim. Halit geldi. Kızım olan Ayten’in önceden arkadaşıdır. Kapıda onu görünce açmak istemedim ama ısrar edince açtım. Neden geldiğini sorduğumda bana Yomra Belediye Başkanı’na 5 el ateş ettiğini ancak yaralanmadığını bu iş karşılığında kendisine para vereceklerini söyledi. Ayrıca yanında elinde deste ile para vardı. Yine yanında silah vardı. Bana bu şekilde söyledikten sonra taksiciyi arayıp çıktı. 5-10 dakika kadar evimde kaldı. Taksiciyi aramıştı. Taksici aldı. Bana herhangi bir para vermedi. Kızımla da görüşmedi. Sonrasında evden ayrıldı. Benim evime neden geldin dedim. Telefonunu kullanabilir miyim dedi. Telefonu kullanıp taksiciyi aradı. Sonra gitti. Halit bana ‘Biri bana para verdi.’ dedi. İsim bilmiyorum. Cebinde silah vardı. Elinde deste para vardı.” diye konuştu. Emniyetteki 30 bin lira aldığı yönündeki ifadesinin hatırlatılması üzerine Semra Terzi, “Tolgahan Kılıç’ın kendisine 5 hap verdiğini söyledi. İfadem genel olarak doğrudur. Tolgahan Kılıç’ın kendisine uyuşturucu hap içirdiğini söyledi. Ancak Tolgahan Kılıç’ın kendisine silah verdiğini söylesem de bu doğru değildir. Ben de para karşılığında Belediye Başkanı’na ateş etmesinin yanlış olduğunu ve değmeyeceğini anlattım. Ben az önce evinde 5-10 dakika kadar kaldığını söylesem de 20 dakika kalmış olabilir. Daha önce ifademden 30-35 dakika kadar kaldı desem de olayın üzerinden zaman geçti. Tam olarak hatırlamıyorum.” açıklamalarında bulundu.

SANIKLARA SÖZ HAKKI VERİLDİ

Sanık Tolgahan Kılıç, tanıkların hiçbirini tanımadığını söyledi. Sanık Halit Aytekin ise, “Tanıklardan sadece Semra Terzi’yi tanırım. Beni evine almadı. Evinin kapısının önünde kendisiyle konuştum. Sadece taksi çağırdım. Tolgahan ile ilgili bir şey söylemedim. Orada 3 dakika bile kalmadım. Beni evine almamıştı.” diye konuştu.

KILIÇ: “MUSTAFA BIYIK’I KORKUTACAĞIMI SÖYLEDİM”

Sanık Tolgahan Kılıç, “Ben o dönem cezaevindeydim. Benim dosya verme imkanım yok. Ben ihalenin olduğu dönemde cezaevindeydim. Dosya filan getirmedim. Niye benim adım söylendi bilmiyorum. Bu süreç kesinlikle ihaleyle ilgili olan bir süreç değildir. 2019 dönemiyle alakalı. 2019 mahalli sürecinde vermiş olduğum mücadelenin karşılığını alamadım. Babamın tek hatası internetten yapmış olduğu paylaşımlardır. Ben böyle bir paylaşımlar varken böyle bir olayı tasarlamam. Biz tez canlı olabiliriz,  kırgındık, kızgındık söyledik. Bu çirkin bir saldırıdır. Bu olayın başladığı geceye dönüyorum. Alkol masasında, ‘Sizin başkan sizi sattı’ denildi. Halit de oradaydı, Halit de bilir. Ben gerekeni yapacağım dedim. Mustafa Bıyık’ı korkutacağım dedim. Oturmuş olduğumuz alkol sofrasında bir anlık sinirle ağzımdan çıkmış olabilir. Konu açıldı, kapandı, bitti diye biliyordum. Köyde yatıyordum. Halit beni 7-8 farklı numaradan aradı. ‘Seni görmem lazım.’ dedi. Halit’le ilgili uzaklaştırma kararım var. Eşim onunla görüşmemi istemiyordu. Halit’e ‘Yanıma gelme.’ dedim. Bize güzellik yapma, yanaşma arzusu mu vardı bilmiyorum. Halit tekrar bize yaranmak için, gözümüze girmek için mi yaptı bilmiyorum. Bu işin ihaleyle ilgili bir yanı yok. ‘Bu iş tamam.’ diye bana söyledi. Azmettirici olsam böyle söylemez. Fen İşleri Müdürü beni ağabeyimle karıştırmış olabilir. Babam bana pek işlerinden bahsetmezdi. Hatırladığım kadarıyla ben cezaevindeydim. Bunlar öldürmeye teşebbüs değildir. Görevi sonrasında belki bir tokat ya da şamar atmadan ibaret olabilirdi. Ancak bunlar az önce de söylediğim gibi uyuşturucu ortamında ve alkol sofrasında konuşulan olaylardır. Yoksa benim Halit’i azmettirme gibi bir olayım olmaz. Alkolün etkisi ile ‘Mermide patlatırız.’ demiş de olabilirim. Ancak bunlar ciddiye alınacak laflar değildir. Orada kalan laflardır. Ben Halit’e ‘Git ateş et.’ demedim. Ben Halit’e uyuşturucu hap vermedim. Benim kırgınlığımın ve kızgınlığımın sebebi ihale süreci değildir. 2019 seçimleriyle ilgili durumdur. Ayrıca ben Halit’i o gün silahla Belediye Başkanı’na ateş etsin diye oraya götürmedim. Yine Halit’in cezaevine girmesi ve eşimin karşı çıkması nedeniyle sadece gizliden görüşüyordum. Ben Halit’in beyanlarının dikkate alınmasını isterim. Ben azmettirmedim. O kendisi bir şeyler yapmıştır.” ifadelerini kullandı.

SANIK AVUKATI: “OLAY SİYASİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMEMELİDİR”

Sanık avukatı yaptığı savunmada, “İddianamede hiçbir somut bağlantı yok. Gizli görüştüler işi hukukun işi değildirler. Suçsuz olan bir kişi sırf sanığın babası olarak yargılanamaz. Tolgahan’ın öldürmeye dair hareket ettirdiğine dair beyan yok. Olay siyasi olarak değerlendirilmemelidir.” savunmasında bulundu.

AYTEKİN: “SADECE KENDİSİNİ KORKUTMA AMACIYLA ATEŞ ETTİM”

Başkan Bıyık’a saldıran sanık Halit Aytekin, “Tolgahan Kılıç bana Belediye Başkanı için ‘Korkutmak için git ateş et’ şeklinde bir şey söyledi. Kesinlikle zarar vermemi ya da yaralamamı istememiştir. Bana seçim döneminde Belediye Başkanı’nın sözler verdiğini ve bu sözleri tutmadığını söylemişti. Ateş ettiğim sırada göz göre geldik. Yakın mesafedeydik. Yakın mesafede isteseydim kendisine isabet edecek şekilde ateş edebilirdim. Ben sadece kendisini korkutma amacıyla ateş ettim. ‘Korkutmak amacıyla git ateş et.’ dedi. Delilleri incelediğinde de görürsünüz. Ben mermiyi atıp korkuttuktan sonra kaçtım. Vurma amacıyla ateş etsem vurulduğunu görmeden gitmezdim.” açıklamalarında bulundu.  Duruşma bilirkişi raporu beklenmesi için 4 Haziran 14.30’a ertelenirken, sanık Halit Aytekin ve Tolgahan Kılıç’ın tutukluluk halinin devamına, Ayhan Kılıç’ın ise yurt dışına çıkış yasağının devamıyla birlikte her ayın 10’uncu ve 20’inci gününde imza atması karşılığında denetimli serbestliğinin devamına karar verildi.

HABER :Songül MAZLUM

Anahtar Kelimeler:
Mustafa Bıyık
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.