banner114

Dedi: Değirmendere havzasına yapılan Terminal, kentin yine gündeminde. Gündemi yaratan da Başkan Murat Zorluoğlu’nun kendisi… Zorluoğlu’nun, terminal yerine itiraz eden  STK’lar yerine gazetecileri çağırıp anlatması, yönetme biçimi ve idaresini de gösterir mi?

Dedim: Elbette… Tam da onu gösterir. Zorluoğlu gerçekten kötü bir yönetim sergiliyor. Şimdi de DSİ’nin arkasına saklanıyor. Mimarlar Odası Başkanı Güral Ustaömeroğlu ise DSİ’nin sorumluluk almadığını söylüyor. Ancak hepsinden önemlisi, DSİ’nin projesini savunacaksanız bunu gazetecilerin önünde değil mühendis odalarının önünde savunmak gerekmez mi?

Dedi: Zorluoğlu hiç mi güzel bir şey yapmıyor. Neden hep eleştiriyor ama hiç takdir etmiyorsunuz?

Dedim: Belki haklısınız!.. Biz göremiyoruz veya görmek istemiyoruz!.. Hakikaten o kadar kötü bir yönetim örneği sergiliyor ki belki bu kötü örnekler iyileri de örtüyor. En büyük projeden en küçük bir onarım işine çok kötü yönetiyor. En büyük projesi terminal… Tartışmalar ortada… İlgili STK’ların tamamı karşısında… En küçük işi de diyelim sahile spor aleti koymak… Belki kendisinin haberi bile yok. Ama o aletleri sahile koyanlar Zorluoğlu’nun ekibi… Hani “en büyük projem ekibim” dediği ekibi… Eski dönemin en başarılı Daire Başkanlarından birini alarak bunu getirdi. Öyle bir ekip ki, bilmediklerini de bilmiyorlar. Spor yapmayabilirler ama bari yapana saygı göstersinler. Orada spor yapan insanlara hangi aletleri en çok kullandıklarını sorsunlar. Azıcık da olsa gönül belediyeciliği yapsınlar. Ama yapmıyorlar. 1- Kaliteli spor aletleri yerine kalitesiz alet koydular.  2- Tüm aletler ayak ve bel eksenli… Kol ve omuzu çalıştıran aletleri kaldırdılar.

3- Aynı spor aletinden ikişer üçer adet koydular. Bir tanesi yeterliyken (En çok bel ve omuz aleti ilgi görüyor. Zira insanlar zaten yürüyor.) İkişer üçer alet koydular. (Biz buradan, spor yapanların ihtiyaçlarından çok, pazarlık usulüyle mal almak istedikleri için alım yaptıklarına inanıyoruz.) Kimse aletlerde çalışmıyor. Akşamları Afgan ve Suriyeli çocuklar oynuyorlar.

Dedi: Şimdi tüm meseleler bitti de aletler üzerinden mi örnek veriyorsunuz?

Dedim: En büyük ve en küçük yatırım üzerinden gittiğimiz için en küçük olarak aletleri konuştuk. En küçük ve en basit bir olayda bile halktan ne denli kopuk olduklarını göstermek için örnek verdik. Bir de; “Biz eski spor aletlerinden memnunduk. Lütfen geri getirin” demek için.

Dedi: Sizin eleştirilerinizin vatandaştaki karşılığı nedir?

Dedim: Geçen günlerde yine AK Partinin bir anketinden bahsetmiştik. Zorluoğlu memnuniyetinin %40’larda olduğu anket. O anket Nisan ayı anketiydi. Şimdi yenisi geçti elimize… Zorluoğlu %30 civarında… Üstelik Cumhur İttifakının %55’lere çıktığı bir tabloda Büyükşehir %30’larda seyrediyor. Toplumdaki karşılığı böyle…

Dedi: Cumhurbaşkanı Erdoğan; AK Parti Belediyelerini mercek altına aldırmış.  O zaman durum vahim diyebiliriz.

Dedim: Merak etmeyin. Ankara’da kaybedeceğini bilen Mehmet Özhaseki 2019 seçimlerinde anketleri ters yüz edip kendini aday göstermedi mi? Aynı Özhaseki Trabzon’a gelip elindeki ankete göre (o zaman) yüzde kırklarda seyreden Zorluoğlu’nu başarılı göstermedi mi? Anketleri yine ters yüz eder sorunu halleder!..

Dedi: Ama şimdi durum farklı. Başarısız belediyeler milletvekili seçimlerini olumsuz etkileyecek. Milletvekili ve adayları bu gerçeği Cumhurbaşkanına anlatacak.

Dedim: Evet galiba başarısızlık bu kez vaziyeti idare edemeyecek. Öyle de olması gerek. Sanıyoruz Trabzon Büyükşehir Türkiye’nin en başarısız belediyesi… Özhaseki en çok sevse de… Anketler böyle diyor.

Dedi: Anketlerde Cumhur İttifakının da %55’lere indiğini mi söylüyorsunuz?

Dedim: Doğrudur, %55’lere indiler. Bu tablo, AK Parti’nin böyle devam ederse artık dört milletvekili alamayacağını gösteriyor. Ancak önemli olanı, ‘Acaba Büyükşehir’in başarısızlığı bu olumsuz tabloya ne kadar etki ediyor?’ Bunu da Trabzon’da kaybedilen oy oranı belli edecek.  Diğer illerden fazla olan kayıp, Büyükşehir’den bilinecek. Anketlerin dilini yazdık.

Sahi, Zorluoğlu’ndan memnuniyetsizlik % 30’ların da altına iner mi ?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.