banner114

Kim ne derse desin, Ayasofyalar konusunda hak yerini buldu. İstanbul Ayasofya 86, Trabzon Ayasofya 56 sene sonra yeniden Fatih’in fetih mirası hatırasına sadakatini gösterdi. Yeniden ibadete açıldı. Hatta bu konuda Trabzon İstanbul’u geçti. Çünkü Trabzon tarihte ikinci İstanbul sayılmaktadır. Trabzon Ayasofya’nın yeniden ibadete açılışının İstanbul Ayasofya’dan üç sene önce olması bu konuda İstanbul’u geçtiğini göstermiştir. Fakat ikisinin de Temmuz ayında ibadete açılması aynı frekanstan anlaşmalarını ve hak yolundaki paralelliklerini bütün dünyaya gösterdi. Bu nedenle 24 Temmuz’daki Cuma günü ve Cuma namazını hiç kimse unutmayacak ve şimdiden tarihe geçişini daima hatırlayacaklardır.

Dünyada Kıbrıs ve Orhangazi’de de birer Ayasofya var. Kıbrıs halkı İstanbul Ayasofya’nın açılışına çok sevindi. İstanbul’a gelip törene katılanlar oldu. Bugünkü İstanbul gazetelerinde Trabzon Ayasofya’yı bile gündem edenler oldu. Meselâ Yavuz DONAT Bey.. Trabzonluların bu konudaki başarılarının tarihi bir zafer olduğuna dikkat çekti. Çünkü Trabzon Ayasofya’da şehre girerken görünen en büyük ve en muhteşem tarihi eserdir. 2020 yılında yeniden restore edilerek Kulesinin Hilâli de yerine takılmıştır.

 Bütün bu güzelliklere rağmen Yunanistan sanki İstanbul Ayasofya’nın sahibi kendisi imiş gibi bayraklarını yarıya indirerek kışkırtma yaptı. Papazları yürütüp Türkiye’yi protesto ettirdiler. Hâlbuki İstanbul Ayasofya’da Trabzon Ayasofya’da Katolik Kilisesidir. Yunanistan ise Ortodoks’tur. ABD başkanı Trump bile Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ı “çok zeki adam” diyerek tebrik etti. Çünkü kendisi Protestan ve hatta Evangelis.. Yani Haçlı Yahudi, Katolik kilisesini niye savunsun? Rusya bile Ortodoks olduğu halde Rus temsilcisi “gayet normal” dedi. Hâlbuki Yunanistan Ortodoks olduğu için her sene Fener Rum Patriği Bartelemeos’la Trabzon’a gelmek isteyerek sorun çıkartıyorlardı. Şimdi ise daha bir bahaneleri kalmadı. Fransız, güya devlet başkanı Macron Türkiye’yi AB’ye şikâyet etti. Çünkü Ayasofya sorununu da İMF sorunu sanıyor. Fatih’in İstanbul’da da Trabzon’da da “ARTIK ROMANIN VARİSİ BENİM“ deyişini unutuyor galiba. İstanbul ve Trabzon Ayasofyaların fetihlerinden beri 550 küsur senedir cami olarak açık kaldığını, Millî Mücadele’nin ardından Türkiye’nin sorunlu zamanlarında buraları müze yaptırdıklarını Müslüman Türk halkı ve de Fatih hayranları hiç unutmadılar. 1934’te Ayasofya’nın baş İmamı Ayasofya medresesinin baş müderrisi idi. Bu hakları yok saydılar amma Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı yeni İmam kadrosunu da kendisi gibi profesörlerden görevlendirdi. Hak bu konuda da yerini buldu. Yüce Allah, ölmeden bu günü Trabzon’da, İstanbul’da ve Türkiye’de, hatta dünyada bana gösterdiği için O’na nice Hamd-Ü Senâlar,  Rasülüne de nice Salât-ü selâmlar olsun. Minare ve kubbelerini yapan Mimar Sinan’ın kabri de Cennet nûrlarıyla Ayasofya gibi nûrlansın. Türkiye Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ı hiç kimseyi incitmeden tarihen ve ilmen İstanbul ve Trabzon Ayasofya’yı yeniden ibadete açması ona sadece beşerî puanlar değil, ilâhî manada sevaplar da getirecek ve yeni mükâfatlar da kazandıracaktır. Zira, Rahmetli Necmeddin Erbakan Hoca’nın yapmak isteyip de yapamadığını da başardı. Hatta rahmetli Erbakan Hoca’nın oğlu Fatih Erbakan da törene katıldı. İsmine lâyık olgunluk gösterdi. AB ülkeleri Türkiye’yi AB ‘ye almayışının cevabını böyle aldı. Almazsanız almayınız. Daha nice Ayasofya’lar kaybedeceksiniz. Çünkü Hz. İsa bile Ayasofya meselesinde kendini çarmıha germek isteyerek oraya haç takanları değil, Tevhit aşkına Tekbir getirerek oraya minare ve kubbe takanları desteklemektedir. Bundan sonra ki tüm Ayasofya sorunlarının faturası hem İstanbul’da ve hem de Trabzon’da haçlılara aittir. Şimdiden haberleri olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.