banner114

Bugün Beşikdüzü’nde yaşanan ve Trabzon’u ve hatta Türkiye’yi ilgilendiren bir haksızlık ve çirkinliği yazacağız.  Trabzon Milletvekili Şehid-i Muazzez Ali Şükrü Bey isminden rahatsızlık duyanlar,  ismini yaşatmak istemeyenler  el altından operasyon yaparak şehidin ismine suikast düzenleyip kültür merkezlerinden kaldırtıyorlar. CHP’li Beşikdüzü Belediyesi’nin Ali Şükrü Bey isminden rahatsızlığını kastediyoruz.

Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, ilçenin hemşehrisi Ali Şükrü’nün ismini memleketi Beşikdüzü’nden silmek istiyor. Bunu açıkça yapamayınca, gizli yöntemlerle iş yürütüyor. İşi gücü bitmiş, şehit  isimleriyle uğraşıyor. Halbuki demokrat olmak, sevmediğine de tahammül edebilmektir. Kimse Beşikdüzü Belediye Başkanı Sayın Ramiz Uzun’dan Ali Şükrü Bey’i sevmesini istemiyor ve beklemiyor. Adını bir yerlere yazmasını da beklemiyor. Ancak bu memlekette Ali Şükrü’yü sevenler ve adını yaşatmak isteyenlerin varlığı da kabul edilmeli. Yazılan isime, asılan tabelaya saygı göstermeli. Yaptığı yanlışı düzeltmeli.

Şimdi bazıları Ali Şükrü Bey’in isminin Beşikdüzü Kültür Merkezi’inden silinmesinin Başkan Ramis Uzun’la bir alakasının olmadığını savunabilir.  Kendileri de zaten ‘Benimle ilgisi yok’ diyormuş. Biz ise tam tersini düşünüyor ve şunları dile getiriyoruz.

  1. MHP’li Belediye Meclis Üyesi Önder Öztürk diyor ki!... “ Belediyenin kiracısı olan işletmeci ile olay yaşandığında konuştum. (Kendisi zaten AK Partili... Yani durup dururken Ali Şükrü Bey’in ismini indirmez) Niçin böyle bir şey yaptığını sordum. “ Beni belediyeden bir yetkili aradı. (İsmini vermiyor) ‘O ismi tabeladan kaldır’ dedi. Ben de kaldırmak zorundayım. Belediye ile kavga mı edecektim?” cevabını vermiş. Bu tablo herşeyi izah ediyor.  Belediye başkanı el altından ismi kaldırtıyor. Yoksa belediyeden hiçbir yetkili başkana rağmen arayamaz.
  2. Öyle olmadığını farzedelim. Yani Başkan Ramis Uzun’un bu olayda hiçbir dahlinin olmadığını düşünelim!... Çağırır işletmeciyi... “Kardeşim bu senin yaptığın olay bana malediliyor. Ben böyle bir adam değilim. Derhal o tabelayı yerine as” deyiverir ve mesele biter. Samimiyet bunu gerektirir.

AK Parti Trabzon teşkilatı Ali Şükrü Bey’in ismini hem Beşikdüzü’nde hem Trabzon’da yaşatmaya kararlı. Bunun için bu çirkin oldu bittiyi kabullenmeyecek.  Demokratik tüm refleksleri sergileyecek. Milletvekillerinin verdiği tepki ve özellikle Milletvekili Salih Cora’nın Başkan Ramis Uzun’a uyarıları sonuç bekliyor. Meselenin usuletle ve suhuletle halli isteniyor. Belki 1 hafta, belki 10 gün içinde tabela yerine asılmazsa milletvekilleri, belediye başkanları ve il teşkilatının toplu halde Beşikdüzü’ne çıkarma yapacağını ve Kültür Merkezi önünde toplanacağını duyduk. Yani konu ülke gündemine taşınarak CHP’nin ideolojik ön yargısını sürdürdüğü tüm ülkeye Beşikdüzü örneği ile anlatılacak. CHP Genel Başkanı hangi demokratik açılımdan bahsederse bahsetsin, CHP’nin tabanda reflekslerinin hiç değişmediğine örnek gösterilecek.

Ali Şükrü Bey’in Beşikdüzü’nde yeni bir suikaste uğratılmasına seyirci kalınmayacak. Trabzon Ali Şükrü’ye sahip çıkacak.

Ölürken Utanmak...

28 Şubat Postmodern darbesinin en muktedir paşası... Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı hayatını yitirdi... Karadayı’nın caenazesine katılsak ve imam rutin sorusunu sorsa!..  “ Bu mevtayı nasıl bilirdiniz?... diye... “Darbeci olarak bilirdik” cevabını verirdik! Meğer darbeciler de, ‘Darbeci’ olarak anılmaktan utanıyormuş. Darbecilikten hüküm giyen ve ömür boyu müebbet yiyen Karadayı ölümden önce son isteğinin aklanmak olduğunu söylemiş. ‘Aklanarak ölmek istiyorum. Darbeci olarak hatırlanmak istemiyorum’ demiş.

28 Şubat öylesine ağır zulümlerin yaşandığı bir dönemdi ki... Mazlumların ahı darbeciyi bile utandırır hale getirdi. Dönemin Genelkurmay Başkanı, zulmü güç gösterisi olarak kullanırken, hayatın her gün böyle devam edeceğini zannetti. 28 Şubat günlerini hatırlıyoruz. Mazlumlar yalnızca Allah’a sığınmış dua/beddua ediyorlardı...  O günlerde taşınan pankartlar yeniden gözlerimizin önüne geldi. “Zalimler için yaşasın cehennem” yazıyordu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.