banner114

Trabzon’da 7 siyasi parti, 27 sivil toplum örgütü aylardır Değirmendere Vadisi’ne yapılmaya başlanan terminal binasına karşı çıkıyor. 7 il başkanı Trabzon siyaset tarihinde çok az rastlanan ortak bir deklarasyon yayınlıyor. Önce STK’lar yayınladı. Ardından siyasiler, il başkanları sadece 7 soru sorarak Başkan Murat Zorluoğlu’nu Trabzon’a karşı samimi olmaya çağırıyor. Çok önemsediğimiz ve aslında her şeyi anlatan bu 7 soruyu tekrar kaydetmek istiyoruz.

 1-        Çevre ve Şehircilik Bakanı başkanlığında Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği planıyla ilgili toplantı yapıldı. Sayın Zorluoğlu!: Siz de o toplantıya katıldınız. Hangi kararları aldınız? Alınan kararlarda Değirmendere Vadisi muaf mıydı?

2-  Yarın vadilerdeki yapıları yıkmaya başladığınızda Değirmendere Vadisi’ne yoksa girmeyecek misiniz?

3-  Daha bir kaç ay önce yaşanan ağır sel felaketlerinden hiç ders almadınız mı?

4-  DSİ, sizin şartlarınızı kabul etmedi. Bilakis size şartlar sundu. O şartları kamuoyu ile neden paylaşmıyorsunuz?

5- Şehrin dinamikleri üniversite hocaları ve STK’ları aylardır ‘vazgeç’ diyor. Neden umursamıyorsunuz?

6 - Bilimin ve meslek odalarının çağrılarına neden kulak tıkıyorsunuz?

7 - STK’lara yaptığınız ziyaretler fikir danışmak ve ortak akıl üretmek olmadığına göre aldığınız kararları tebliğ etmek için mi?

                                             ***

Trabzon’da muhalefeti bir araya getiren terminal vakası olayın ne yazık ki AK Parti doğru okuyamadı. Kentin kahir ekseriyetinin karşı olduğu terminal binası işi galiba artık seçim malzemesi oldu. Burada temel sorun, AK Parti’nin yönetmek yerine yönetilmek pozisyonuna düşmesinden kaynaklanıyor. Partiyi yönetemeyen İl Başkanı, Büyükşehir tarafından yönetiliyor. İl Başkanı, Büyükşehirin yanlışına bile teşekkür ediyor.

Pandemi dönemi ve Büyükşehir 2 milyon liraya festival düzenliyor. Ortada tasarruf tedbirleri var. Bankalardan yüksek faizle borçlanıyor. Ama festivale 2 milyon veriyor. Pandemi ve tasarruf tedbirlerini hatırlatan gazeteciye AK Parti’nin İl Başkanı cevap olarak, Trabzon’un kozmopolit kent olduğunu söylüyor. Savunmaya bakar mısınız?

                                                ***

Bu örneklerden sonra tekrar terminal konusuna dönelim.

7 siyasi partinin il başkanı, dere yatağına yapılmaya başlanan terminal inşaatının yanlış olduğunu… bilimin ve ilgili STK’ların karşı çıktığını söyleyip “Kendi hazırladığınız Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Planına aykırı davranıyorsunuz” hatırlatmasını yapıyor. AK Parti İl Başkanının verdiği cevap evlere şenlik… ‘Yatırım düşmanları’

Halbuki bu kentte tüm siyaset ve STK’lar, kentin ortak çıkarları için dün de, bugün de bir araya gelebiliyor. Galiba yeni Başkan Mumcu bunu bilmiyor. Güney Çevre Yolu… Demiryolu… Havalimanına yeni pist… Turizm göletleri… Yatırım Adası ve benzeri yatırımlarda kimse farklı düşünmüyor. Trabzon’a bugünde kadar AK Parti iktidarında yapılan 30 milyar lira civarındaki yatırımı da önemsiyorlar. Yalnız bir şey diyorlar. ‘Hani nerede bu yatırımlar?’ 30 milyar liralık yatırımın Trabzon’u uçurması lazım. Hala göç verdiğine göre… yukarıdaki mega yatırımları hiçbiri gerçekleşmediğine göre bu yatırımlar nereye gitti?" Cevap tek ve net… Yatırımlar hep yanlış yerlere yönlendirildi. Tıpkı bugün 150 milyona mal olan terminal gibi. (5 yıl önce 40 milyon liraya yapılan binaların yıkılması bu gidere dahildir)Şimdi bunları söylemek yatırım düşmanı olmak mıdır?

Trabzon’daki muhalefetin önünde şimdi Yatırım Adası projesi var. Kim yatırıma taraf, kim yatırımı kaçırıyor belli olacak. AK Parti İl Başkanı ve bir vekil 8 yıl sonra proje tadilatı peşindeler.  Bize göre Yatırım Adasını gündemden düşürmek için… Muhalefet şimdi Yatırım Adası olayına yönelmeli. Yatırım Adasını 2022 yatırım programına aldırmak için… Bakalım AK Parti İl Başkanı buna destek verecek mi? İl başkanlarıyla birlikte hareket edebilecek mi? İşte kimin yatırıma karşı olduğunun sınavı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.