banner114

Hırsız Alarm Sistemleri

İş yerinin ve konutların güvenliğinin sağlanması söz konusu olduğunda ilk akla gelenlerden biri hırsız alarm sistemleri olmaktadır. Yalnızca güvenlik kamerası hırsızlar için caydırıcı bir unsur değildir. Maske takarak veya kılık değiştirerek de hırsızlık vakalarının yaşandığı düşünüldüğünde güvenliğin sağlanması için alarm sistemlerine ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Alarm sistemleri sayesinde sirenler ve güvenlik birimlerine otomatik iletilen yardım çağrısı sayesinde hırsızlık girişimi kolayca önlenebilir. Alarmın kurulacağı yerin düzgün bir şekilde araştırılması, ihtiyaca göre alınacak alarm sistemlerinin belirlenmesi ve alanında uzman bir ekip tarafından sistemin kurulması sayesinde güvenli yaşam alanları elde edilebilir.

Hırsız Alarm Sistemlerinin İşlevi Nedir?

Konuta veya iş yerine hırsızlık girişimi olduğunda cam kırılma dedektörü, hareket sensörü ve manyetik kontak gibi unsurlar sayesinde hırsızın varlığı anında tespit edilir. Hırsız alarm sistemleri oldukça caydırıcı bir güvenlik önlemidir. Günümüzde pek çok hırsız alarm sistemi güvenlik birimleriyle bağlantılı olarak işlev göstermektedir. Bu sistemler sayesinde hem iç hem de dış mekanlarda hırsız tehlikesine karşı teknolojik bir koruma kalkanı inşa edilebilir.

Hırsız Alarm Sistemlerinin Parçaları Nelerdir?

 • Hırsız Alarm Paneli: Hırsız alarm sisteminin esas unsuru paneldir. Alarm sistemi buradan yönetilir. Sistemi oluşturan parçaların tamamı panele bağlıdır ve bilgi akışı bu panel üzerinden gerçekleşir. Panel üzerinde zon olarak adlandırılan girişler bulunur. Dedektörler ile bağlantılı olan zonlar uyarının nereden geldiğini tespit eder. Bunun ardından paneldeki sirenler aktif hale gelir ve ötmeye başlar. Ardından bağlantılı olan acil durum telefon hatlarına çağrı bırakılır. Hırsız alarm panelleri akülerden alınan enerjiyle çalışır. Böylece elektrikler kesilse bile güvenlik aksatılmadan aralıksız bir şekilde alarm devrede kalmaya devam eder. Alarm panelleri çok sayıda ayrıntıya sahiptir. Bu nedenle kurulumunun uzman bir kişi tarafından yapılması ve belirli aralıklarla bakım görmesi gerekir.
 • Tuş Takımı (keypad): Tuş takımı sayesinde alarm paneli ile bağlantı kurulur. Tuş takımının üzerindeki rakamlara alarm kullanıcıları şifreyi girebilir. Buna ek olarak alarm paneline komutlar verilebilir ve panelden gelen uyarılar tuş takımındaki göstergeden kolayca takip edilebilir. Piyasada LCD ekrana veya LED aydınlatmaya sahip olan tuş takımları mevcuttur.
 • Sabit Telefon Arama Modülü (PSTN): Sabit telefon arama modülü sayesinde alarm paneli haber alma merkezi ve alarm kullanıcıları ile iletişim halinde olur. Bunun için karasal telefon hatları kullanılır.
 • GSM Arama Modülü: Karasal telefon hattının bulunmadığı konumlarda ya da güvenlik tedbiri olarak telefon hattının hırsız tarafından kesilmesi riskine karşın GSM hatları üzerinden alarm panelinin iletişim kurduğu modül çeşididir.
 • GSM/GPRS Arama Modülü: Alarm paneli hem GSM hattı hem de GPRS bağlantısı üzerinden iletişim halinde olur. Her iki kanaldan da haber alma merkeziyle iletişim kurulabilir. GSM hatlarında sıkıntı olduğunda GPRS şeklinde bir alternatifi olduğu için GSM/GPRS arama modülü alarm sistemlerinde sıkça kullanılır.
 • Mobil Uygulama: Mobil uygulamaya sahip olan alarm panelleri sayesinde alarm sahipleri sisteme ilişkin en güncel bilgiye istedikleri an ulaşabilirler. Mobil uygulama üzerinden alarmı kurabilirler, panelin aküsünü kontrol edebilirler, elektrik kesintisi olup olmadığını görebilirler. Buna ek olarak mobil uygulama ile panik alarmı verilebilir ve cep telefonu üzerinden anlık olarak bildirimler alınabilir.
 • Sirenler: Dış ortam sireni ve iç ortam sireni olmak üzere iki çeşit siren bulunur. Hırsız alarm sistemlerinde en az 1 adet dış siren mevcuttur. Alarm sisteminin daha güvenli olması için çoğunlukla daha fazla sayıda sirenin panele entegre edildiği görülür. Dış ortamda kullanılan sirenler suya dayanıklı ve sıcaklık farklarına karşı dirençli olacak şekilde tasarlanır. Sabotaj ve kablo bağlantılarının kesilmesi riskine karşı sirenlerin içerisinde akü ya da şarjlı pil bulunur. Böylece sirenin ötmesi hiç bir şekilde engellenemez. Alarm sireninin gözle görülebilen ancak ulaşılması zor bir yere monte edilmesi gereklidir.
 • PIR Dedektörler: PIR dedektörü hırsız alarm sisteminin panelden sonraki en önemli parçası olarak görülebilir. Bu dedektörler sayesinde hırsız fark edilir. Standart PIR, uzun mesafeli PIR, hayvanları algılamayan PIR, tavan tipi PIR, mikrodalga dedektör ve perde tipi PIR olmak üzere çok sayıda çeşidi bulunur. PIR dedektörlerin konumlandırılmasında mesafe ve açı yönünden belirli kıstaslar vardır. Söz konusu kıstaslara uygun bir şekilde yerleştirilen PIR dedektörler sayesinde hırsız korunan bölgeye giriş yaptığı an tespit edilebilir ve güvenlik birimleri alarm haline geçirilebilir.
 • Duman Dedektörleri: Pek çok alarm sistemi hırsızlığa ek olarak doğal gaz kaçağı, yangın, su baskını gibi zorlu durumlarda da güvenliğin sağlanması amacıyla kullanılır. Hırsız alarm panellerine duman dedektörleri, ısı ve sıvı dedektörleri de entegre edilebilir.
 • Darbe Dedektörleri: Bankalar, kuyumcu dükkanları, kasa daireleri gibi hırsızlık tehlikesinin fazla olduğu alanlara standart alarm dedektörlerine ek olarak darbe dedektörleri de eklenir. Ani titreşim ve darbeyi algılayan sensörler sayesinde güvenlik tesis edilebilir.
 • Manyetik Kontaklar: Manyetik kontaklar alarm paneline bağlanır. Pencere, kapı ve kepenkler açıldığında alarm sistemini harekete geçiren mıknatıslı düzeneklerden oluşan manyetik kontaklar iki parçadan oluşur. Hırsızın içeriye girme teşebbüsüyle anında sirenlerin ötmesini sağlar ve gerekli güvenlik merkezlerini alarm durumuna geçirir. Manyetik kontaklar çeşitli renklerde ve plastik malzemeden üretilebilir. Kepenk ve dış kapılar için metalden üretilen manyetik kontaklar tercih edilebilir.
 • Aktif Bariyerler (Beam Dedektörler): Dış mekanın ve çevrenin güvenliğinin sağlanmasında aktif bariyerler kullanılır. Özellikle bahçe duvarlarının üzerine ya da direklere yerleştirilerek monte edilebilir. Aktif bariyerler karşılıklı iki cihaz denk gelecek şekilde kurulur. Her iki cihaz arasından gözle görülemeyecek boyutta ışınlar geçer. Söz konusu ışınlar kesilerek aktarılamaz hale geldiği an hırsız alarm sistemi devreye girer.

Hırsız Alarm Sistemlerinin Çeşitleri Nelerdir?

 • Kablolu Hırsız Alarm Sistemleri: Uzman personel tarafından kurulabilen bir alarm sistemidir. Güvenilir ve sağlam olduğu için sıkça tercih edilir. Alarmın düzgün bir şekilde çalışarak arızasız olması için kabloların mutlaka gizlenmesi gerekir. Kontrol paneli üzerine bağlanan elektronik sensörler vasıtasıyla işlev gösterir.
 • Kablosuz Hırsız Alarm Sistemleri: Özellikle kablo kanalının açılamadığı tarihi bina ve müzelerde bu tür alarmın tercih edildiği görülür. Radyo sinyalleri sayesinde kontrol paneliyle iletişim kurularak alarm sisteminin sensörleri çalışır.
 • Sesli Hırsız Alarm Sistemleri: Bu tip alarm sisteminde kontrol paneli veya alarm takip şirketi yoktur. Güvenliği tehdit eden bir şey yaşandığında alarmın sirenleri ötmeye başlar ve caydırıcılık teşkil eder. Eğer sesli hırsız alarmının kurulu evde ikamet edilmiyorsa sirenlerin ötüşünden habersiz olunacağı için polis çağrılamaz ve tam anlamıyla güvenlik sağlanamaz.
 • Otomatik Arama Hırsız Alarm Sistemleri: Bu tip alarm sistemlerinde kişinin kendi numarası ve bir yakının numarası kayıtlıdır. Acil durumlarda bu telefon numaraları aranır ve bildirim yapılır. Telefon hattının olduğu yerlere otomatik arama hırsız alarm sistemi kolayca kurulabilir.
 • İzlenen Hırsız Alarm Sistemleri: Güvenliği tehdit edecek bir şey oluştuğunda alarm izleme merkezine uyarı gider. İzleme merkezine giden çağrılar polis merkezine yönlendirilir. Yıllık abonelik ücreti ödemek suretiyle izlenen alarm sistemine sahip olmak mümkündür.
 • Akıllı Hırsız Alarm Sistemleri: Bu tip alarm sistemi akıllı ev güvenlik sistemine entegre edilmiş durumdadır. Kurulumu oldukça basittir. Akıllı evdeki diğer unsurlar ile kolayca birleştirilerek kullanılabilir.

Evinizi, işyerinizi hırsız tehlikesine karşı korumak istiyorsanız yıllardır İzmir’de elektronik güvenlik sistemleri alanında hizmet veren Gazi Information Teknoloji’den gönül rahatlığıyla destek alabilirsiniz. Uzman ekibiyle yaşam alanınıza makul fiyatlar ödeyerek hırsız alarm sistemi kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.