banner114

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın şaşırtan açıklamaları Türkiye gündemine oturdu. Söylemler, Bakan Bayraktar’ın ne denli öfkeli ve rahatsız olduğunu gösteriyor. Bayraktar’ın sözlerini buraya alarak analiz yapalım.

“1-Ben bu partinin içindeyim. İlçe teşkilatlarında da çalıştım, vekillik de yaptım. Partiyi kamuoyunun önünde eleştirmem.

2- Artık yağcılık devrinin yerine şebeklik devri başladı.

3- Bir toplumun gelişmesi ve kalkınması için, hep liyakat, ehliyet ve emniyet diyoruz. Şuanda bakıyoruz, berberden, kasap, kasaptan terzi, terziden kuyumcu, tüccardan ormancı yapılmış. Bu durum herkesi üzüyor. Ama bunun siyaset ve hükümetle ilgisi yok. Devlet bizim devletimiz. Devlet Fiziksel bir nesne değil, ilahi bir mefhumdur.

4- Erdoğan ile görüşmeyi bıraktım. Bir buçuk senedir görüşmüyorum. Baktım artık görüşmemin bir faydası yok. Sayın Cumhurbaşkanım beni hırsız çuvallarının içine koydu ve attı.

5-Biz 17/25 Aralık operasyonu içinde bulunduk. Oradaki operasyonda bize bir dosya yaptılar. Benim de dosyam var. Suçlu olanın cezasını çekmesi lazım. Dosyamda ne varsa, hem tapeler, hem teknik takip doğrudur. Hem de benim telefonlarım A’dan Z’ye doğrudur.

6- Ama şuanda geldiğimiz noktada Allah beni kayırdı ve kurtardı.”

Eski Bakan Bayraktar’ın tuhaf söylemlerini 6 (altı) başlık altında yorumlayacağız.

1-Partinin içinde olduğunu ve partisine yönelik kamuoyu önünde eleştiri yapmayacağını söylüyor ama aksini yapıyor. Yani partisini kamuoyunu önünde eleştirmiyor, adeta mahkum ediyor.

2-Yağcılık devresinden şebeklik devresine geçildiğini söylüyor. Afrika maymunlarına benzettiği tabloda artık görevde olanların arsızlar olduğunu iddia ediyor. Böyle yakıştırmalara hakkı olmadığı kanaatindeyiz. Şebek maymunları ile kimleri mukayese ediyor?

3-Ehliyet ve liyakati ön planda tutarak, liyakatsizlerin göreve getirildiğini söylüyor. Kesinlikle doğru söylüyor. Lakin acaba kendileri böyle mi yapmıştı? Görevi ehillerine ve layık olanlara mı vermişti?

4-Erdoğan’la artık görüşmediğini ve Erdoğan’ın kendisini hırsızlarla aynı çuvala koyup attığını söylüyor.

Acaba 17/25 Aralık’ta kendisini hırsızlarla aynı çuvala Erdoğan mı koydu?Yoksa FETÖ’ mü? Kendisini o çuvalda görüyorsa, kimsenin çekip çıkaramayacağını da bilmeliydi.

5-17/25 Aralık polis/hukuk darbesine ‘operasyon’ diyor. Doğru söylüyor.

17/25 Aralık bir darbe operasyonuydu. Dosyasında ne varsa ‘doğru olduğunu söylerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tehdit ediyor.’ ‘Yarınlarda bir dava gündeme gelirse, “Ben, delil sayılamayan tapelerimin arkasındayım’ demek istiyor. Bu tablo çok vahim bir tablo. Bize göre eski bakan Bayraktar bu ifadeleri bu anlamda söylemiş olamaz.  Söyleyemez de… Ancak ne söylediğinden çok, ne anlaşıldığının önemli olduğunu bilecek kadar tecrübeli.

6-‘Geldiğimiz noktada Allah beni kurtardı ve kayırdı’diyor.

Bunu derken tekrar yeni bir çelişki içine düşüyor. Madem kurtulduğuna inanıyor geriye dönüp ‘dosyamdaki tapeler doğru, teknik takip doğru’ ifadeleri ne anlama geliyor?

Dün gün boyu gerek Trabzon, gerekse Ankara ayağında gündem hep Erdoğan Bey’in konuşmasıydı. Kimine göre bu söylemler bir yanılgı, kimine göre operasyondu. Biz Sayın Bayraktar’ın öfkesine yenik düştüğünü ve yine amacını aşan sözler sarf ettiğini düşünüyoruz. Söylemleri Tayyip Bey’i tehdit anlamına gelse bile gerçek niyetin bu olmadığını ve olamayacağını düşünüyoruz. Söylemlerin içindeki doğruların tehdit vari ifadeler karşısında hiçbir değeri olmadığını ifade ediyoruz.Daha önceleri de defalarca yazdığımız gibi… Sayın Bayraktar çok başarılı bir teknokrat… Zor yetişen büyük bir teknokrat… Lakin iyi bir siyasetçi değil.Partisine hep zarar veren bir siyasetçi!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yasar 2 ay önce

bence dengesiz ve gereksiz açıklamalar yapıyor sayın bayraktar.