banner114

Düşünmek ve düşündürmek; eğer düşündüklerinle düşündürmüyorsan. Boşa düşünüyorsun demektir. Oysa insan günde en az bir sefer toplum için, gelecek için, güzel yarınlar için düşünmelidir. Aklından geçirmelidir.

Her şeyi yerinde olan neyi düşünür? Herhalde daha fazlasının olmasını düşünür. Al işte yarını düşünmüştür. Yarın da sadece kendini düşünmüştür. Oysa düşünmek düşünürken birilerini daha düşündürmek yarında birilerinin daha yarınları düşünmesine sebep olmaktır.

Bir başka açıdan ise düşünerek yapılan bir işin öyle etki yaratması gerekir ki onu görenler daha fazlasını düşünmek zorunda kalmaları gerekir. Daha iyisini ve daha etkin olanını düşünmeleri gerekir.

Memlekette suyu taşıyarak yaşanan zorlukları kaldırmak için düşünüp borularla mahallenin ortasına çeşme yapmak sonra bir başkası düşünerek kapıların önüne çeşme getirmesi ve daha sonra bir başkası düşünüp evin içine taşıması gibi düşünmek gerek.

-Yetti mi?

 Yetmedi tekrar düşünmek gerek. Bu suyu evimize getirdik lakin bunu borudayken ısıtıp gerekli yerlerde sıcak akmasını sağlamak gerek.

-Yetti mi?

Yetmedi ve siz ne kadar üstüne eklerseniz ekleyin yetmez, yetmeyecek. İnsan hep daha, daha konfor ister. İster ki koltuğunda otururken hemen elini uzatıp yazın soğuk suyunu alabilsin. İster ki kışın TV’sini izlerken hemen elini uzatıp suyun çay olmuş halini alabilsin. 

İnsanoğlu tembelleştikçe, işten, çalışmaktan kaçtıkça arzular artmakta, hevesler ve konfor çoğalmaktadır. İşten kaçmak ve daha az çalışmak hatta hiç çalışmamak için önce yevmiyeciyi ortaya çıkarmış. Sonra maaşlı çalışanı bulmuş derken çok çalışan yerine bir iki kişi ile robot çalışanları yönlendirerek çalışmasını yürütmüş.

Ve zaman geçtikçe rahatlık yaygınlaştıkça bu sefer insan çalışmaktan yorulmuş ve ne yevmiyeci ne de maaşlı çalışmayı kabul etmiş artık herkes hiç çalışmadan kazanç sağlamanın peşine düşmüş.

Oysa düşünürken rahatlığı bencil davranıldığından dolayı. Artık herkesin bencil olmasına engel olmak zor olmuştur.

Eğer global düşünülmüş olunsaydı ve bencil olunmasaydı. Şimdi herkes kendini değil evreni, memleketini ve geleceği düşünüp işine, aşına ve parasına sahip çıkardı.

Bir yandan birileri sömürürken kazancımızı. Ve kazandığımız durduğu yerde her dakika değer kaybediyorsa birilerinin bencil düşüncelerinden.

O zaman biz neden düşünmüyoruz? Birileri neden bizim düşünme yetimizin önüne engel koyup, yön bulmamızda sapmalar oluşturuyor.

Kimin ne düşünüp neye vardığı değil. Bizim ne düşünüp marjinal faydamızı sağlarken bizden olanların da bunu üzerine düşünerek bir adım daha ileriye gitmemize yardımcı olmalıdır.

Artık bizim için, ülke için, gelecek için düşünmenin zamanıdır. Hep bir kurtarıcı gelsin bizim adımıza düşünsün bizim adımıza yapsın diye beklemeyelim.

Bu saatten sonra ne bir ERTUĞRUL GAZİ, ne de bir OSMAN BEY gelip bizleri asırlarca ayakta tutacak planlar yapamaz. Şimdi top yekûn birer ERTUĞRUL ve birer OSMAN olmalıyız.

Yarınlarımız için milli varlığımıza ve milli değerlerimize sahip çıkmalıyız. Kendimizi geliştirip, düşüncelerimizde bireysel değil. Daha global ve daha milli olmalıyız.

Yarınlarda daha etkin bir ülke için herkesin daha sağlıklı yaşam ve daha sağlıklı düşünmeye sahip olması dileklerimle.

SU GİBİ BERRAK, SU GİBİ DİNGİN, SU GİBİ ETKİN AKMALI YARINLARA VARMALI DÜŞÜNCELERİMİZ DÜŞLERİMİZ. Yenilmemeli bir avuç global çıkarcı ve sömürgeciye. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.