banner114

Uymayan olursa kıyamet kopar

Trabzonspor 45.Olağan Divan Toplantısı dün gerçekleştirildi. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Asbaşkan Mehmet Yiğit Alp, yönetim kurulu üyeleri, Divan Başkanı Ali Sürmen, kurucu başkanlardan Salih Erdem,  eski başkanlardan Ahmet Celal Ataman, kurul başkanlarının katılımı ile Kadir Özcan Gençlik Geliştirme Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Türk Milli Takımı ve Barış Pınarı Harekatı’ndaki Mehmetçikler için asker selamı verilerek başladı. Divan Başkanlık Kurulu Faaliyet Raporu Mehmet Ongan tarafından okunduktan sonra Divan Başkanı Ali Sürmen bir değerlendirme yaptı.

GÜNEŞ’E ÖVGÜ, BÜYÜKŞEHİR’E ATIFTA BULUNDU

Türkiye Milli Takımı’nın 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasında Şenol Güneş’le başarılı sonuçlar aldığını söyleyen Sürmen, “Trabzonspor’un aynı heyecanla, genç güvenilen ekibinde yıllarca şampiyonluk kazandırmış bir futbol adamı olarak elbetteki ona bilgi ve birikimini katarak Türk Milli Takımını mükemmel yerlere getirmiş. Bundan bütün futbol takımlarının, futbol camiasının ders alıp gençlere güvenmesi aynen Trabzonspor’da da güvendiğimiz gençlerimizin bizi mahcup etmediği gibi. Bu durum bu güven gençlere güven ve Trabzon camiasındaki futbola bağlılık amatörden gelmedir. Bizim de Trabzon’dan amatörümüzü organize eden çok değerli bir ASKF’miz ve çok değerli başkanı Cahit bey ile yönetimi var. Bunlara eğer biz katkı sağlayacak çalışmalar yapmazsak aşağıdan bu gençlerin gelmesi hayal olur. Bizim eskiden var olan mahalle, semt sahalarımız artık yok çünkü. Ne kaldı elimizde, ASKF’nin sahası, Akyazı’daki henüz daha altyapısı istenilen düzeyde olmayan amatörler için sahalar ve hepimizin arzu ettiği Avni Aker’in ve Yavuz Selim’in yerinde yapılacak olan o alandaki sahanın amatör futbola gerçekten hizmet edecek şekilde düzenlenmesidir. Bu nedenle TOKİ’nin ve Büyükşehir’in ASKF’in taleplerini ciddiye almasını bekliyoruz. Ve Trabzonspor Divanı olarak da camia olarak da bu bizim beklentimizdir” diye konuştu. Sürmen herkesin ortak sevdası Trabzonspor için eleştiriden önce herkesin birbiriyle istişare yapmasının daha yararlı olacağına vurgu yaparak, taraftar grupları konusunda da kulübe görev düştüğünü söyledi. Sürmen, “Sen büyük takımın taraftarıysan örnek olup küfür etmeyeceksin. Kulübün tavsiyelerine uyacaksın. Kulübün zarar görmesini sağlayanlar ise deplasmana götürülmeyecek. Büyük kulübün taraftarı da yöneticisi de büyük olur” dedi. 

SÜRMEN’DEN ÖNEMLİ BİR UYARI

Trabzonspor’u desteklemek adına toplu kombine alımları konusunda önemli bir konuya vurgu yapan Sürmen, “Bu biletlerin eğer karaborsada satılma durumu varsa bu araştırılmalıdır. O zaman tehlikeli bir iş var demektir. Bunlara herkesin hassasiyetle dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

GRUPLARIN ETKİSİ KALMADI

Üyelerin aidat ödeme konusunda her geçen gün daha duyarlı davrandığına da değinen Sürmen, “Son rakamlar hepimizin şekvini ve duyarlılığını artırdı. Artık grupların 200, 300 kişiyim diyen grupların kongrelere etki etme imkanının ortadan kaldırdı hem de birey olarak sizleri güçlendirdi. Onun için bu hassasiyete tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

HER ZAMAN ZİRVE YARIŞININ İÇİNDEYİZ

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu kulübün ekonomik, sportif ve idari anlamda yapılanlarla ilgili olarak detaylı bir bilgilendirme yaptı. Başkan Ağaoğlu, zaman zaman alkışlarla da kesilen konuşmasında başarının yönetim kurulu ve çalışanlarla birlikte herkese ait olduğunu söyledi.

Başkan Ağaoğlu, Trabzonspor’un Süper Lig’de bulunduğu yere atıfta bulunarak, “Şu an itibariyle averajla takımımız lig 3.sü. Geldiğimiz zaman ifade ettiğimiz gibi ekonomik idari şartlar ne olursa olsun Trabzonspor hiçbir zaman için zirve yarışından kopmaz ve o yarışın içinde mücadelemize devam ediyoruz. Her ne kadar UEFA ön elemelerinde oynadığımız maçların zorluk derecesi, oluşan sakatlıklar bir takım olumsuzluklardan etkilenmemize rağmen çok kısa sürede toparlanıp yine mücadeleye Trabzonspor’un adına yakışır bir şekilde devam etmekteyiz” dedi.

Bordo-mavili camia için uzun zaman sonra Avrupa kupalarına katılmanın son derece önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Ahmet Ağaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bu sadece ön elemedeki o zorlu 4 eleme maçı değil onun öncesinde masa üzerinde çok büyük mücadele verdik. 2018’le alakalı olarak UEFA ile yapılmış olan sözleşme 10’a 100 oranında ihlal edildiği için UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş bir yıl men cezası almıştık. Özellikle 2018 senesinde maksimum 5 milyon Euro taahhüt edilirken 2018 yılında gerçekleşen zarar beyan 55 milyon olduğu için sorgusuz sualsiz disiplin kuruluna sevk edildik. 2018 yılı başından beri uyguladığımız ekonomik, finansal, idari, sportif program hepsini 31 Ocak tarihinde UEFA FFP Komitesine çok ciddi ve detaylı bir şekilde anlattık. Oradan Disiplin kuruluna şöyle bir tavsiye kararı çıktı; Her ne kadar da 55 milyon Euro gibi bir zararla gelmişlerse de izlemiş oldukları ekonomik, idari ve sportif program devam ettiği sürece izleme altında Avrupa kupalarına devam etmelerinde herhangi bir sakınca yoktur ancak UEFA’dan elde edecekleri gelirin yüzde 50’sine el koymak şartıyla.

CAS’A İTİRAZ

31 Haziran tarihiyle Bankalar Birliği ile yeniden yapılandırma imzaladıklarını da hatırlatan Ağaoğlu, “Haziran ayından itibaren UEFA kupalarına katılma anlamında yolumuz açıldı. Ancak bu yüzde 50 çok ciddi bir sıkıntı. Yapmış olduğumuz seyahatler, konaklamalar, masraflar bir de puan kazanmadan döndüğünüzde zaten o paranın yarısını ödüyorlar, ki o zaman hiçbir anlamı kalmıyor. Bu doğrultuda CAS’a bir dava açtık En geç 20 Aralık’ta duruşma gerçekleşecek. En büyük argümanımız da şu, ‘Siz zaten kulübün gideri fazla, geliri az diye bize bu cezayı verirken aynı zamanda dönüp kulübün başarıdan dolayı elde etmiş olduğu geliri yarısına el koyuyorsunuz bunun mantıkla bağdaşır bir tarafı yok. Bu maçlara iştirakimiz ciddi bir gelir gerektiriyor, biz buradan para kazanacağımıza üzerine para veriyoruz’ şeklinde. Öyle tahmin ediyorum ki tamamı kalkmaz ama yüzde 25’ini kaldırılabilir.

BANKALAR BİRLİĞİ İLE YAŞANAN SÜREÇ

Bankalar Birliği ile imzalanan yapılandırma ile alakalı olarak sürece ilişkin oldukça geniş bir bilgi veren Başkan Ağaoğlu şunları söyledi: “ 2018’in Aralık ayında Bankalar Birliği, TFF ve spor kulüpleri yöneticileri ile bir toplantı yapıldı. Orada Bankalar Birliği ile TFF; ‘Spor kulüpleri olarak 14 milyar banka borcunuz var. Fiilen batmış durumdasınız. Gidişiniz gidiş değil, frene basın’ dendi. Biz zaten Mayıs ayı itibariyle yani Aralık’a gelinceye kadar çok ciddi bir şekilde bunun altyapısını yapmıştık. Ancak o ‘Frene basın’ ‘Nasılsa bize ocak ayında para verecekler’ denilerek  kulübün büyüklüğüne, ihtiyaçlarına bakmadan 10 ila 20  milyon arasında borçlanan kulüpler oldu. Biz ise el, ayak, kompresör bütün frenlere bastık. Transfer yasağımız olmasına rağmen sezonu kapatmış bir Onazi, 6 ila 8 hafta oynamayacak bir Sosa ve sırf maliyeti yüksek diye orta sahamızdaki tek adam Kucka’yı satmak durumunda olmamız. Benim böyle bir tasarrufa gittiğim yerde ocak ayında borçlarına bakmadan ilave borçlanan kulüpler oldu. Bir anlamda çılgınca transfer yapanlar oldu. Bu durum Bankalar Birliği’nin de Federasyonun da dikkatinden kaçmadı ve Mart-Nisan ayında yürürlüğe girecek olan bu yapılandırmanın gecikmesine neden oldu. Biz bu konuda çok ciddi bir süreç yaşadık. Biz o yapılandırmaya en alt bareminden girmek durumunda kaldık. Yeniden yapılandırma hayata geçtikten sonar kulübün gelirinin yüzde 70’i borç ödemeye gider sadece yüzde 30’u kulübün ihtiyaçları doğrultusunda serbest kalır. Biz yüzde 30 ile başladık. Bu çalışmaları çok ciddi götürdüğümüz için Bankalar Birliği ile yeniden yapılandırma protokolünü ilk imzalayan kulüp olduk. Şu an gelmiş olduğumuz nokta itibariyle sadece ilk imzalayan değil, bugüne kadar ciddiyetle imzalayan, en ufak bir şekilde orada verilen sözlerin dışına taşmayan kulüp olarak yolumuza devam ediyoruz. Bu Bankalar Birliği Başkanının da ifadesidir. Bu arada o süreç içeri inde TFF ile oluşturulan lisans kurulu içerisinde görev yapan ve çok yoğun mesai harcayan Ziraat Bankası’nın genel müdürü Hüseyin Aydın Bey’e, Musa Bey ve Berrin Hanım’a şükran borçluyuz. Çünkü Hüseyin Aydın bey bu işe kendisini adadı. Kulüplerin bu finansal batağın içerisinden çıkarma yolunda çok büyük uğraş verdi ve Türk futbolu adına çok önemli bir projenin altına imza attılar. Ne mutlu bize ki bu projeye başından beri hazırlanan bu yeniden yapılandırmayı ilk imzalayan ve büyük bir disiplinle bugüne kadar taşıyan tek kulüp Trabzonspor. Ve borcumuz da 650 milyondan yapılandırıldı. Kulübün elde ettiği her gelirin bankaya gideceğine dair taahhütname imzaladık. Bunun yanında kulüp başkanının müteselsil kefaletine de gözümü kırpmadan imza attım. Anlaşma şartlarına uyulmadığı takdirde yapılandırma ortadan kalkar, geriye dönük olarak bütün borçlar kulüp başkanına rücu edilir. Zaten öyle bir anlaşmanın altına kefil olarak imza atmayan başkanın kulübe bağlılığından da ben şüphe ederim.

YÖNETİME GELMEDEN TAAHHÜT ETMİŞTİK

Biz yönetime geldiğimizde zaten bu yönde bir uygulamayı başlatmış, ‘Bu türbülanstan çıkarak bir devrimi gerçekleştirecek kulüp oluruz’ demiştim. Bugün Trabzonspor’u eleştirenler var. Söylemlerinin hiçbirinin gerçekliği yok. Bize frene basın dediğinizde çoktan basmıştık, ancak siz fren yerine gaza basarsanız mecburen kuyruğun arkasına geçersiniz.

YAPILANDIRMANIN ARTIK ERTELENMESİ OLMAMALI

Mali kriterlere uyulmadığı takdirde transfer yasağı, puan silme, çok aşırı bir şekilde ihlal edildiğinde küme düşmeye kadar giden yaptırımlar söz konusu. Biz isterdik ki Haziran ayı itibariyle yürürlüğe girsin. Trabzonspor kulübü buna hazır. Ancak Ocak 2020’e ertelendi. Bu lisans talimatına uymayan benim takip ettiğim kadarıyla 6-7 tane kulüp var. Eğer o Ocak 2020 tarihi gelir de bir şekilde ‘Yahu henüz tam olarak hazır değiliz, bunu bir sene daha erteleyelim’ denilirse işte o zaman kıyamet kopar. Çünkü bu başlı başına bir haksız rekabetin onayı, adaletsizliğin, ödüllendirilmesi anlamına gelir. Uymayan kulüplere de oradaki yaptırımlar neyse hepsinin de TFF harfiyen uygulamak zorunda.

BAŞARININ PAYDAŞLARI ÇOK, BAŞARISIZLIĞIN TEKTİR

Başkan Ağaoğlu, başarının paydaşları çok olduğunun altını da çizdiği konuşmasında; “Bu hiçbir zaman bir kişinin altından kalkabileceği bir yük değildir. Bu idari başarıdır, başta yönetim kurulu üyesi bütün arkadaşlarımıza Ertuğrul Bey, Mehmet Yiğit Alp Bey’e, profesyonel çalışanlarımıza, herkese yürekten teşekküre etmek istiyorum. Bu bir ekip çalışması ve ekip başarısıdır. Başarısızlığın bir tek sorumlusu vardır, o da kulüp başkanıdır. Çünkü günün sonunda verilen her kararın altında o başkanın imzası vardır. Sahada atılan yanlış pasın, hocanın verdiği yanlış taktiğin, yönetim kurulunun yaptığı yanlış bir icraatın, idari personelin her türlü hatasından bir tek kişi sorumludur. Ben, ben ve bizi çok ayırırım. O zaman sorumlu ben, sorumlu ben olduğum için o 860’ın altına gözümü kırpmadan imzamı attım.

İLK DEFA BORÇ AZALTTIK

Trabzonspor Kulübü’nün  2000 yılından sonra ilk defa borç azalttığına değinen Başkan Ağaoğlu, “Şu anda 940 milyon lira. İçerisinde benzin istasyonundan TMSF’ye olan 85 milyon liralık borç var. Önümüzdeki bir hafta içinde onun satışı da gerçekleşecek ve borç bir hafta sonra 840 milyon TL’ye düşecek. Sermaye artışından 77 milyon liralık bir gelir elde edildi. Bu gelirin tamamı borç kapamaya gitti. Bu süreç içerisinde yeni sponsorluk anlaşmaları imzalandı. Bunlar üç yıllık bugünkü kur üzerinden 3 aylık süreç içinde 120 milyon lira bir sponsorluk geliri elde ettik. Kombine satışı geçen sene 19 bin bu sene 34 bin olarak gerçekleşti. Mağazacılık cirosu ilk 4 ay itibariyle 35 milyon TL, geçen dönem 12 üzerinden 34 milyon TL idi. Geçen sene 105 bin adet forma satılmıştı, şu an itibariyle 135 bin hedefimiz 200 bin. Önümüzdeki dönem mağaza sayısı ve ürün çeşidimizi artırmak istiyoruz. Yönetim süremizce 100 milyon lira ciroya ulaşmak hedefindeyiz. Şu andaki forma satışımız üç büyük takımın ortalamasının neredeyse biraz da üzerinde. Bu Trabzonspor açısından gurur verici. Medya birimine teşekkür etmek istiyorum. Özellikle gri forma lansmanımızı dünya üzerinde 1.5 milyar insan izledi. Bu tamamen gönülden, içten ve kendilerinden bir şeyler katarak ortaya çıkararak yaptıkları bir eser. Eğer bu arkadaşlarımız bunu aralarında hissetmeselerdi olmazdı. Bazı takımların 300 bin liraya yapamadıkları lansmanı 3-5 bin lira bir maliyetle yaptılar. Bu da bir Trabzonspor yaratıcılığı ve başarısıdır. Çok büyük pay ve emekleri var” ifadelerini kullandı.

Nurgül GÜNAYDIN

Anahtar Kelimeler:
TrabzonsporAhmet Ağaoğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.