banner114

Şimdi sıra bizde

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak için aday olan Türkiye hakkında karar bugün verilecek. UEFA’nın Nyon’daki merkezinde toplanacak olan UEFA Yönetim Kurulu’nun alacağı karar, TSİ 15.45’te UEFA Başkanı Ceferin tarafından açıklanacak.

Türkiye’nin, “Share together” (Birlikte paylaşalım) mottosuyla adaylığını açıkladığı EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası için heyecanla beklenen karar bugün verilecek.

Ülkemiz, bundan önce 2 Dünya Kupası, 1 Avrupa Şampiyonası ve 2 kez de Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Almanya ile çekişecek. Kararı UEFA Yönetim Kurulu verecek.

UEFA’nın Nyon’daki merkezinde TSİ 14.00’te medyaya kapalı olarak gerçekleştirilecek oturum, iki aday ülkenin sunumlarıyla başlayacak. Video gösterimleri ve 15’er dakikalık soru-cevap kısmıyla ilk bölüm tamamlanacak. Ardından UEFA’nın aday dosyalar üzerine gerçekleştirdiği değerlendirmenin, UEFA Yönetim Kurulu’na sunumuna geçilecek.

Son olarak yönetim kurulunun oylaması yapılacak ve turnuvanın ev sahibi ülkeye karar verilecek. EURO 2024’ün ev sahibi ülkenin açıklanması TSİ 15.45’ten sonra, UEFA Başkanı tarafından oditoryumda gerçekleştirilecek.

Türkiye dördüncü kez Avrupa Futbol Şampiyonası için aday oluyor. EURO 2024’e ‘Share together’ (birlikte paylaşalım) sloganıyla talip olan Türkiye’nin organizasyon ile ilgili vizyonu, sloganıyla pararel olarak, futbolda ve beraberinde getirdiği beşeri unsurlarda ortaklaşmak...

‘Uluslar arası köprü’

Üç kıtanın ortasındaki coğrafi konumunu, Avrupa futbolunu bu bölgenin dışındaki alanlara ulaştırmak adına bir fırsat olarak görüyor. UEFA’ya sunduğu raporda Türkiye, “Ulusların arasında bir köprü” şeklinde tanımlıyor.

Türkiye, Avrupa’da hem ekonomide hem de futbolda ilk 10 ülke içerisinde yer alıp da, bu turnuvayı hiç düzenlemeyen tek ülke olduğuna dikkat çekiyor.

Ne kira, ne vergi

Türkiye, Avrupa futbolunun patronuna birçok avantaj sunuyor. Turnuvada kullanılacak stat ve antrenman merkezleri için para alınmayacak, organizasyon süresince UEFA’nın gelirlerinden vergi alınmayacak. Bu da kasaya daha fazla para girmesine neden olacak.

Türkiye UEFA’ya organizasyon için en avantajlı koşulları sundu. Turnuva için ülkeye gelecek takımlar, 10 modern stat ve 48 antrenman sahasından ücretsiz faydalanacak.

Türkiye, devlet desteği ve garantisine tam anlamıyla sahip durumda bulunuyor. Türkiye hükümetinin yanı sıra, yerel otoriteler, özel kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin EURO 2024’ü en iyi şekilde organize etmek adına hazır oldukları dile getiriliyor.

Yasal mevzuat, güvenlik, vergiler, vizeler, çalışma izinleri ve benzer başlıklarda en uygun koşullar sunuluyor.  Organizasyon süresince UEFA’dan gelir ve katma değer vergisi alınmayacak, bu para Avrupa futbolunun kasasına daha fazla gelir olarak kaydedilecek.

Futbol vadisi yolda

TFF, Riva’ya Avrupa futbolunun tüm unsurlarına hizmet edecek, yakın çevresinde yer alan mevcut merkezi ve futbol lisesi ile birlikte bir ‘vadi’ oluşturacak sürdürülebilir gelişme odaklı bir eğitim merkezi kuruyor. 38 bin metrekare kullanım alanına sahip olacak 26 bin metrekarelik kapalı alanı olacak tesis, TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nin karşısında inşa edilecek ve Mayıs 2019’da tamamlanacak.

İki doğal çim saha, 45 ile 130 metrekare arasında değişen 10 adet toplantı salonu, 700 kişilik konferans salonu, çok amaçlı 780 metrekarelik fuaye alanı ve eğitim alanları ile tesis, Avrupa’da futbolla ilgili akademik araştırmaların merkezi de olacak. Merkezdeki tüm araştırma ve geliştirme faaliyetleri UEFA ile koordineli şekilde gerçekleştirilecek.

Tesis, UEFA üyesi tüm ülke federasyonlarına kamp, seminer, kurs, çalışma toplantısı gibi eğitim faaliyetleri için ücretsiz olarak sunarak, futbol adamlarını Avrupa’nın yetkin eğitimcileriyle buluşturacak.

Türkiye Cumhuriyeti futbolun yanında

Türkiye Cumhuriyeti ve aday şehirlerin yerel yönetimleri, UEFA’ya gereken tüm garanti ve taahhütleri sundu. Türkiye Futbol Federasyonu raporunda, EURO 2024’ün düzenlenmesi için devletin kullanıma sunduğu gelişmiş organizasyon kabiliyeti ve muazzam mali desteğin övünç kaynağı olduğunu da vurguladı.

Maç günleri ulaşım bedava

EURO 2024 için ülkeye gelecek bilet sahibi tüm futbolseverler ulaşım konusunda rahat bir düzenle karşılaşacak. Gelişmiş raylı sistem, konforlu deniz ulaşımı ve yaygın otobüs ağı ile stadyum ve taraftar alanlarına kolaylıkla ulaşabileceği, ev sahibi şehirlerin güzelliklerini görme imkânı bulunacağı, maç günleri ise tüm bilet sahiplerinin toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanabileceği müjdeleniyor.

Her bilete bir fidan

Avrupa Futbol Şampiyonası’nı izlemek için ülkemizi ziyaret edecek futbolseverlerin sadece maç seyretmekle kalmayacağı, her bilet sahibi adına sertifikalı fidanlar dikilerek gelecek nesillere kalıcı bir miras bırakılacağı belirtildi. Adaylık raporunda, Türkiye’nin Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın kurucu üyesi olduğu da anlatılmıştı.

Taraflar oy veremeyecek

Türkiye ve Almanya’nın aday olduğu organizasyonda Alman ve Türk vatandaşı iki üye oy kullanamayacak. UEFA Başkan Yardımcısı Alman Reinhard Grindel ile UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Türk Servet Yardımcı kurallar gereği oylama dışında kalacak. İsveçli üye Lars-Christer Olsson da sağlık sorunları nedeniyle toplantıda yer alamayacak.

ŞEHİRLER VE STATLAR

İSTANBUL: Doğu ile Batı’yı birbirine bağlayan şehir olarak zengin tarihi-kültürel yapısı öne çıkarıldı.
ATATÜRK OLİMPİYAT STADI (Kapasite: 92.208)
ALİ SAMİ YEN KOMPLEKSİ (Kapasite: 53.611)

ANKARA: Ankara, ülkenin yalnızca idari değil, aynı zamanda sosyal, kültürel ve inovasyon başkenti olarak tanımlanıyor.
ANKARA STADI (Kapasite: 65.867)

TRABZON: Trabzon’un tam bir futbol kenti yapıldığı vurgusu yapıldı, şehrin uluslararası tecrübesi belirtildi.
ŞENOL GÜNEŞ STADI (Kapasite: 43.223)

ANTALYA: Doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra konaklama olanaklarının bolluğuna dikkat çekildi.
ANTALYA STADYUMU (Kapasite: 43.616)

BURSA: “Yeşil Şehir” tanımlamasıyla, doğal zenginlikler açısından cazibe merkezi oluşu vurgulandı.
BURSA STADI (Kapasite: 43.761)

ESKİŞEHİR: Üniversiteleri, kentin sosyal-kültürel hayatındaki canlılığın unsurları olarak öne çıkarıldı.
ESKİŞEHİR STADI (Kapasite: 33.789)

GAZİANTEP: Medeniyetler beşiği olarak tanımlanan şehir, mutfağıyla da meşhur... Gidenleri yoğun bir program bekliyor.
GAZİANTEP STADI (Kapasite: 35.219)

KOCAELİ: Kocaeli, “Spor, ticaret, sanayi, bilim, kültür, turizm açısından her geçen gün büyüyen bir kenttir” şeklinde tanımlanıyor.
KOCAELİ STADI (Kapasite: 34.712)

KONYA: Mevlana’nın sözlerinde cisimleşen hoşgörü, birliktelik, paylaşım gibi insani vasıfların, turnuvanın sloganına paralelliği yansıtıldı.
KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE STADI (Kapasite: 37.829)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.